» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Edukim dhe Lojėra pėr Fėmijė, Baballarėt Fitojnė Sfidėn mė Nėnat

Shko poshtė

Edukim dhe Lojėra pėr Fėmijė, Baballarėt Fitojnė Sfidėn mė Nėnat

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 29 Sep 2011, 13:31

Studimet e fundit amerikane tregojnė pėr rolin gjithmonė e mė tė madh tė mashkullit nė familje
Nė prag tė festės sė babait, nė versionin amerikan (rreth 70 milionė meshkuj nė SHBA do ta festojnė) “Wall Street Journal” ka dedikuar njė artikull tė mbushur me shumė shembuj qė tė bėjnė tė ndihesh mirė, pasi tregojnė pėr rolin gjithmonė e mė tė madh tė mashkullit nė familje.
Aty tregohet pėr kapacitetet e tyre edhe pėr tė qetėsuar kapriēiot e tmerrshme, pėr tė mjekuar plagėt e vogla tė vogėlushėve, pėr t’i mbėshtetur pėrballė lojėrave stresuese, si pėr shembull “puzzle”, madje nė ēdo lloj situate mund t’ia dalin mbanė. Sipas studimeve tė bėra, baballarėt amerikanė qė punojnė, kalojnė rreth gjashtė orė nė ditė me fėmijėt e tyre nė 48 pėr qind tė rasteve, ndėrsa vetėm 31 pėr qind e nėnave e bėjnė kėtė.
Pastaj nė shumė vende tė Europės, nė njė ditė tė zakonshme tė javės, nėnat e njė fėmije tė vetėm kalojnė me tė 5 orė e 6 minuta, kundrejt 1 orė e 29 minuta qė babai shpenzon me ta. “Baballarėt tashmė nuk janė mė spektatorė, por protagonistė nė jetėn e pėrditshme tė fėmijėve. I shohim tė shoqėrojnė fėmijėt, qė nga vizitat e para, t’i ndėrrojnė e tė kujdesen pėr tė vegjlit njėsoj si nėnat. Baballarėt e sotėm kanė hequr dorė nga distanca emotive dhe gjejnė mundėsi pėr t’i kushtuar fėmijėve sa mė shumė kohė qė tė munden.
Ata bėjnė sot, pa asnjė sforcim, tė gjitha kujdesjet pėr fėmijėt, ato qė mė parė i bėnin nėnat”, thonė specialistėt. Po lind pyetja se cilėt janė mė tė zotėt, ku shpėrthen njė kapriēio, pėrpara sė cilės shumė prindėr i kap paniku?
Gjysma e nėnave (ashtu si e baballarėve) e konsideron njė prej sfidave kryesore. Por ndėrsa baballarėt pėrpiqen t’i heqin mendjen tė vegjėlve me tė tjera gjėra, shpesh nėnat mundohen t’i bėjnė tė vegjlit t’i arsyetojnė, duke ia bėrė mė tė vėshtirė heqjen dorė nga dėshira. “Nėse ėshtė e vėrtetė qė baballarėt janė bėrė prindėr tė mirė, tė paktėn nė disa aspekte tė caktuara tė jetės sė fėmijės, na vjen tė pyesim se pėrse nuk e kanė bėrė mė parė. Por edhe tani, nuk ėshtė vonė.
Sigurisht qė ėshtė gjė e mirė qė janė kaluar barrierat qė dikur ndanin baballarėt perėndimorė nga fėmijėt”, tregojnė psikologėt. Baballarėt e rinj kanė mėsuar tė marrin nė telefon pediatrin dhe tė organizojnė festa ditėlindjeje. Madje, shpesh i sheh nė hyrje tė kopshteve apo ēerdheve.
Edhe pse zakonisht me disa minuta vonesė nė krahasim me nėnat”. Madje, pėrfshihen aq shumė sa pėrjetojnė dhe kujdesen sa nėnat pėr gjithēka qė ka lidhje me fėmijėt e tyre. Pėr mė tepėr, kur ndahen, kėrkojnė ndarjen nė dy pjesė tė pėrgjegjėsive pėr tė vegjlit. Nė fund, baballarėt e sotėm kanė zbuluar se kanė pėrpara njė sfidė pasionante: “Atėsia ėshtė njė burim gėzimi i pashtershėm, ndaj burrave u duhet vetėm pak kurajė pėr t’ia dalė mbanė”.
Dikur qėndronin larg dhe konsideroheshim tė kotė, tė paktėn pėr pjesėn mė tė madhe tė muajve tė parė tė jetės sė njė fėmije. Tashmė burrat janė kthyer nė protagonistė tė vėrtetė tė jetės familjare. Me pak fjalė, mund tė flasim pėr meshkuj mutantė. Brenda dy gjeneratash meshkujve u ėshtė dashur tė ndryshojnė tėrėsisht rolin e tyre. Tanimė atyre u duhet tė marrin pjesė nė kurset e paralindjes, tė mėsojnė tė ndryshojnė panolinat apo tė pėrgatisin qumėshtin dhe biberonin.
Mė tė zotė e mė tė pėrfshirė, por pėrjetėsisht tė frikėsuar pėrballė idesė se do tė bėhen prindėr”, tregon Pierre Antilogus, qė bashkė me Jean Luis Festjens, sapo ka publikuar edicionin e ri tė “Guida pėr baballarėt e rinj”, njė bestseller qė 20 vjet mė parė kishte shitur 1 milion kopje vetėm nė Francė e qė ėshtė pėrkthyer nė 19 vende.
Nė atė kohė, baballarėt ishin ende tė prekur nga frika se tė qenit prindėr nuk ėshtė e lehtė. Shumė prej tyre mendonin se nuk do t’ia dilnin kurrė mbanė tė vinin nė gjumė njė bebe tė porsalindur qė qante pa pushim, pikėrisht ashtu siē tregonte filmi francez “Tre burra dhe njė bebe”.
E shkruam manualin tonė tė parė pėr t’i dhėnė njė vizion ndryshe atėsisė; mė human dhe me plot tė papritura, ashtu si vetė jeta reale”, thotė Antilogus.

Shekulli

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17616
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edukim dhe Lojėra pėr Fėmijė, Baballarėt Fitojnė Sfidėn mė Nėnat

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:22

cudi ka nga ato baballar qe kujdesen per fmijet cudi hera par qe e ngjoj kan e guxim e thon o kopili yt so fmija im....jan meshkuj idjot kta cunat e shqipris

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edukim dhe Lojėra pėr Fėmijė, Baballarėt Fitojnė Sfidėn mė Nėnat

Mesazh nga albi prej Thu 13 Feb 2014, 15:40

nena nese ka edukat familar  dhe ka deshir ta rrit femin e vet  te shendosh te jet i edukuar i arsmumum ajo ka shans te mir sepse nena  kohen me te madhe kalon me femin e vet
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12279
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Edukim dhe Lojėra pėr Fėmijė, Baballarėt Fitojnė Sfidėn mė Nėnat

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi