» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit?

Shko poshtė

A mund te parandalohen Problemet e te Ushqyerit?

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 08 Oct 2011, 02:44

Eshte shume e veshtire per te parandaluar anoreksine sepse nuk eshte e qarte se cfare e shkakton kete semundje. Eshte e mundur qe te shmangesh disa nga faktoret qe mund te rrisin shancet si psh presioni shoqeror dhe kulturor qe kerkon qe te jesh e dobet, mosveresimin e vehtes, dhe familjet qe nuk jane funksionale. Hapi me i rendesishem eshte pranimi i faktit nga i semuri qe kane nje problem.

Si mjekohen?
Vetendihma
Perpiqu te hash ne orare te rregullta - mengjes , dreke, darke, Ne rast se pesha juaj eshte shume e ulet , perpiqu te hash me teper midis vakteve, mbaj nje ditar qe scfare ha , si dhe mendimet dhe ndjenjat, ne kete menyre mund te shohesh nesa ka lidhje midis ndjenjave , mendimeve dhe te ushqyerit.

Ndihma Profesionale
Mjeku mund tju referoje tek specialist; psikiater ose psikolog. Problemet me te ushqyerin mund te kene shkaktuar probleme fizike, ose mund te keni ndonje semundje tjeter te padiagnostifikuar.

Specialisti duhet te zbuloje se kur ka nisur problemi dhe si eshte zhvilluar. Do tju peshoje per te pare sa peshe keni humbur, dhe mund te kete nevoje per egzaminim fizik dhe teste gjaku. Ju duhet te mesoni per te ngrenit ne menyre te shendetshme dhe mjeku duhet tu jape vitamina dhe suplemente te tjera.

Psikiatri mund tju jape keshilla per menyren e te ngrenit si dhe mjekime kundra depresionit.

Psikoterrapia eshte menyra tjeter qe perfshin te folurin per ndjenjat dhe mendimet tuaja, Ndosha mund te hedhe drite per te pare se si ka nisur ky problem dhe si mund te ndryshosh menyren se si mendon apo njehesh per disa tema, ose probleme. Megjithese mund te jete e sikletshme nje terapist i mire do tju tregoje se si te reagoni ne situata te ndryshme duke rritur besimin ne veten tuaj.

Antidepresantet mund te pakesojne nevojen per te grene pa kriter. Fatkeqsisht pa format e tjera te trajtimit te problemit, efektet e ilaceve hunbasin ne nje kohe te shkurter.

Shtrimi ne siptal eshte opsioni i vetem ne rast se jeni nen-peshe ne menyre te rezikshme, ose ne rast se nuk keni permiresim. Keshtu kontrollohet ushqimi qe hani, jeni nen kontrollin mjekesor dhe mund te flisni per problemet tuaja. Trajtimi mjekesor me force behet ne rastet kur nje pacient eshte ne nje faze te tille fizike kur jeta eshte ne rrezik dhe mendohet qe pacienti nuk eshte ne gjendje te marre vendime racionale per te shpetuar jeten e saj.

Terapia interpersonale zakonisht behet me nje tarapist, dhe fokusohet ne marrdheniet e tua me njerezit e tjere.

Keshillat dietare ju ndihmojne te ktheheni ne tengrenet normal, pa vjellje apo te ndenjturit pa ngrene .

Gjysma e pacienteve sherohen megjithese mund te jete e ngadalte, duke marre muaj ose ne disa raste vite

Burimi i Temes ShendetiOnline

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi