» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Marihuana mund te ndaloje perhapjen e kancerit te gjirit.

Shko poshtė

Marihuana mund te ndaloje perhapjen e kancerit te gjirit.

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 08 Oct 2011, 02:45

Duke u bazuar ne eksperimentet e shkencetareve te CPMCRI (California Pacific Medical Center Research Institute) nje perberje kimike e gjetur tek Marihuana mund te ndaloje perhapjen e kancerit te gjirit. Shkencetaret jane duke shpresuar qe CBD (emri i substances e cila gjendet tek Cannabis Sativa) te kthehet ne nje alternative jo toksike e kimoterapise.

Dr. Sean D. McAllister shefi i kerkimeve tek CPMCRI thote qe “per momentin kemi vetem disa menyra te kufizuara per te luftuar kancerin, si puna e kimoterapise e cila eshte efektive por toksike per trupin dhe shume e veshtire per pacientet. Kjo perberje kimike ofron shpresen e trajtimit ne menyre jo-toksike dhe arritjen e rezultatit pa patur efekte anesore.”
Shkencetaret kane verejtur se CBD bllokon genin Id-1, i cili mendohet te jete pergjegjesi i perhapjes se kancerit ne menyre agresive ne gjithe trupin prej vatres se tij.
NJe tjeter shkencetar i CPMCRI, Dr. Pierre-Yves Desprez thote qe ” E dime qe geni Id-1 eshte njeri prej rregullatoreve kryesore ne perhapjen e kancerit te gjirit. Gjithashtu dime qe ky gen gjendet ne nivele te larta edhe ne forma te tjera te kancerit. Ajo cfare eshte me e rendesishme ne kete studim eshte qe ne qofte se CBD arrin te bllokoje perhapjen e kancerit te gjirit atehere mund te bllokoje dhe perhapjen e kancereve te tjere si psh ai i trurit apo i zorreve ose i prostatit.”
Duke krahasuar CBD-ne me disa perberje te tjera te cilat gjenden tek marihuana si psh THC, e cila perdoret ne disa forma te tjera mjekimi, shkencetaret thone qe ajo nuk ka veti psikoaktive, qe do te thote se perdorimi i saj nuk eshte duke shkelur ligjet e ndonje shteti. Sidoqofte, ata thone qe nuk ju rekomandohet te semureve me kancer gjiri te pine marihuana. Sasite e CBD-se te marra gjate pirjes nuk jane te mjaftueshme.

Studimi eshte i publikuar ne numrin e fundit te Molecular Cancer Therapeutics

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi