» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A mundet qe temperatura e larte te shkatoje demtim te trurit te femijes tim?

Shko poshtė

A mundet qe temperatura e larte te shkatoje demtim te trurit te femijes tim?

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 08 Oct 2011, 02:46

Prinderit shpeshhere shqetesohen per kete gje, por mundesia per te ndodhur eshte puthuajse joegzistente. Eshte e zakonshme per femijet e vegjel qe kur jane te semure te kene temperature 40 grade celcius ose 40.5 Megjithese temperaturat prej 41.1 gradesh jane te rralla dhe ndodhin kur nje femije eshte veshur shume trashe dhe ndodhet ne nje vend te nxehte, pjesa me e madhe e femijeve mund te durojne temperatura me cik me te larta se 41.7 pa patur ndonje efekt afatgjate vetem nga temperatura e larte.

Kini parasush qe temperatura e larte nuk eshte semundje – eshte vetem menyra e trupit per te luftuar nje semundje. Temperatura e larte mundeson trupin te sulmoje bakteriet dhe viruset, te cilat preferojne nje temperature rreth 37 grade celcius. Temperatura e larte gjithashtu i thote trupit te prodhoje me shume substanca qe luftojne infeksionet si qelizat e bardha dhe antitrupat. Sigurusht kur temperatura e femijes tuaj shkon 39.4 e siper duhet te merrni masa per ta ulur.

Pyesni mjekun se cfare ju sugjeron te beni qofte me telefon apo me vizite.
Me e rendesishme eshte se sa i semure duket femija apo se si sillet. Tregoiji mjekut simptomat kur telefononi, ai mund tju kerkoje ta sillni femijen per vizite ose mund tju rekomandoje se cfare duhet te beni per te ulur temperaturen.

Disa femije midis moshes 6 muaj dhe 5 vjec persojne disa epsisode apo kriza me dridhje (febrile seizures) kur kane temperature te larte por keto dridhje nuk shkaktojne demtim ne tru.

Burimi i temes.. Shendetionline

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mundet qe temperatura e larte te shkatoje demtim te trurit te femijes tim?

Mesazh nga noa prej Fri 03 Feb 2012, 20:09

kini kujdes temperatura lart mund te shkaktoj melingjitin shkoni sa me shpejt te mjeku zoti ju ndimoft

noa

Shteti : dures
Postime : 7
Kyējet nė forum : 7095
Regjistruar mė : 30/01/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi