» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


3 arsye pse duhet ti jepni foshnjes hudhėr

Shko poshtė

3 arsye pse duhet ti jepni foshnjes hudhėr

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 22 Oct 2011, 17:21

Lexoni arsyet se pėrse do tė duhej, qė nė ushqimin e fėmijės nga perimet, ti shtoni hudhrėn veēanėrisht tė shėndetshme dhe tė padėmshme.

Sigurisht as nuk mund ta paramendoni qė ti shtoni ushqimit tė fėmijės hudhur. Por megjithatė, duhet tė dini diēka pėr kėtė mėlmesė:

1. Ėshtė e shėndetshme dhe plotėsisht e padėmshme (pėrveē aromės qė ka). Ushqimi nga spinaqi do tė bėhet mė i shijshėm po qe se i shtoni njė pjesė tė vockėl hudhre. Poashtu, hudhra mund tė pasurojė edhe shijen e ushqimeve nga fasulet apo bizelet. Nėse foshnjes nuk i pėlqen shija e hudhrės sė freskėt, pėrdoreni atė nė formė pluhuri – as qė do ta ndjejė aromėn, ndėrsa ushqimi do tė jetė mė i shijshėm.

2. Posedon vajra eterik dhe substanca tė cilat dėshmojnė mjaft se si ndikon nė shėndetin e sistemit kardiovaskular. Duke i shtuar nga pak hudhėr ushqimit tė foshnjes, ju i mundėsoni asaj qė nė vegjėli, enėt e gjakut ti ketė tė forta dhe elastike.

3. Forcon imunitetin, duke u nisur nga fakti qė hudhra “mbyt” njė numėr tė madh mikroorganizmash. Vetėm njė lugė hudhėr e imėt dhe e freskėt, nė ushqimin e foshnjes, bėn forcimin e rezistencės sė organizmit tė saj.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11707
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 3 arsye pse duhet ti jepni foshnjes hudhėr

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:18

edhe e 4 esht per tmos e marr nsysh Neutral Neutral Neutral

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi