» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shenjat e shtatzėnisė binjake

Shko poshtė

Shenjat e shtatzėnisė binjake

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 22 Oct 2011, 17:28

Dėshira pėr tė lindur fėmijė binjak ėshtė e fshehur te shumica e njerėzve dhe pėr kėtė arsye gjithmonė shtrohet pyetja si mund tė dijė dikush se nė barkun e shtatzėnės gjendet dy, tre apo mė shumė fėmijė.

Gjatė shtatzėnisė ju mund tė dini se keni dy beba nė shumė mėnyra: si pėrmes simptomave qė paraqiten, me ekzaminimin me ultrazė, dhe nė fund gjatė lindjes.Ne do tė tregojmė disa shenja dhe simptoma tė shtatzėnisė binjake:

Simptomat

Shumica e nėnave me binjakė tregojnė se kanė simptoma tė zakonshme, vetėm se janė tė dyfishuara. Shumė prej tyre tregojnė se kanė mundime tė shumta nė mėngjes dhe vjellje tė shpeshta. Disa prej tyre ankohen se e kanė gjumin shumė mė tė rėndė se sa nė shtatzėnitė e mėparshme.Madhėsia

Nėse barku rritet mė shpejt se sa qė ėshtė pritur, mjeku duhet tė dyshojė se bėhet fjalė pėr shtatzėninė binjake. Rritja e mitrės vėrehet gjatė ēdo vizite dhe kjo i bėn tė dyshojė se ose ėshtė llogaritur keq shtatzėnia ose bėhet fjalė pėr shtatzėninė binjake.Lėvizjet

Disa nėna ankohen se kanė lėvizje tė pandėrprera nė tė gjitha drejtimet, dhe kjo ėshtė njė nga shenjat e shtatzėnisė binjake. Nėse dyshoni qė i keni kėto simptoma, vizitoni mjekun e juaj.Vėrtetimi i sigurtė

Mė se shpeshti bėhet me ultrazė. Nėse bėhet ultrazėri herėt mund tė ndodh qė njėra bebė ende tė mos shihet dhe tė mendohet se bėhet fjalė pėr shtatzeni tė zakonshme. Por, nė fazat e mėvonshme tė shtatzenisė kjo vec bėhet e dukshme gjatė kontrollave nė ultrazė. Megjithatė kėto simptoma janė relative, sepse jo rrallė ndodh qė shtatzėnia binjake te jetė shumė me e lehte dhe mė me pak mundime sesa shtatzėnia e zakonshme, tek i njejti person, ashtu sic pohojnė shumė nėna.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11704
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shenjat e shtatzėnisė binjake

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:17

Lėvizjet

Disa nėna ankohen se kanė lėvizje tė pandėrprera nė tė gjitha drejtimet, dhe kjo ėshtė njė nga shenjat e shtatzėnisė binjake. Nėse dyshoni qė i keni kėto simptoma, vizitoni mjekun e juaj.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi