» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijėt qė nga vegjėlia dallojnė tė mirėn dhe tė keqen

Shko poshtė

Fėmijėt qė nga vegjėlia dallojnė tė mirėn dhe tė keqen

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 22 Oct 2011, 17:33

Foshnjat qė nė muajin e gjashtė tė jetės mund tė dallojnė tė mirėn dhe tė keqen. Kėtė e kanė dėshmuar rezultatet e disa hulumtimeve, ku shkencėtarėt theksojnė qė njerėzit lindin si ‘pllaka tė zbrazėta’ dhe moralin e tyre e formėsojnė prindėrit dhe pėrvoja.

Nė njė hulumtim, fėmijėt kanė shprehur kėnaqėsitė dhe pakėnaqėsitė nė fytyrat e ndryshme tė mira dhe tė kėqija. Madje nė eksperimentin e dytė, fėmijėt i kundėrveheshin figurave qė ishin keqdashėse.

Duket sikur ndjenja pėr tė mirėn dhe keqen ėshtė e mbjellur thellė nė ne – thotė Paul Bloom nga Univerziteti Jejll (Yale).

Kemi zbuluar se fėmijėt qė nga mosha gjashtė muajshe pasi qė e kanė shikuar disa herė njė shfaqje, kanė ditur tė vlerėsojnė karakteret e personazheve, duke shfaqur pėrkrahje ndaj figurave tė mira. Dallimi ka qenė shumė evident, ngase pothuajse tėrė fėmijėt janė lidhur me figurat e mira – thotė Bloom.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11704
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmijėt qė nga vegjėlia dallojnė tė mirėn dhe tė keqen

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:16

interesante kjo sepse ato jan mjaft naiv per tu mashtruar

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi