» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Jusuf Gėrvalla

Shko poshtė

Jusuf Gėrvalla

Mesazh nga Doruntina Miftari prej Thu 27 Oct 2011, 16:23

Jusuf Gėrvalla poet shqiptar dhe atėdhetar i shquar, lindi mė 1 tetor 1945 nė Dubovik,
rrethi i Deēanit, nga njė familje bujare.
Vritet mizorisht mė 17 janar 1982) nė Untergrupenbah (Gjermani).

Shembulli i tij mbeti i gjallė nder
intelektualė tė kohės moderne, si shkrimtarė dhe atėdhetarė i shquar pėre liri
deri nė vdekje.

Jeta e Jusuf Gėrvallės ka qenė e vėshtirė, vdekja e tij
ka qenė tragjike. Pėr kėtė ėshtė thėnė e shkruar shumė dhe do tė thuhet e do tė
shkruhet shumė. Por, edhe shkrimtari J. Gėrvalla pėsoi vėshtirėsira tė mėdha.
Pėr poetin, prozatorin dhe dramaturgun Gėrvalla ėshtė thėnė e shkruar
relativisht pak. Vepra e tij letrare nuk ėshtė tepėr e njohur, me gjithė botimin
shembėllor qė ia bėri J. Gėrvallės mė 1992 Sabri Hamiti (Jusuf Gėrvalla: Vepra
letrare. "Ora", Prishtinė, 1992). Opinioni e respekton dhe adhuron dėshmorin e
kombit, simbolin e luftės pėr liri, shembullin e kurajės prej qytetari dhe
intelektuali, ndėrsa duket se e harron shkrimtarin e rėndėsishėm qė ishte dhe
mbetet. Roli i tij prej simboli tė qėndresės e hijesuaka faktin se ishte poet i
dorės sė parė.

Nė letėrsi, ai nuk i takonte qarkut tė "lapidaristėve" tė
poezisė fjalėpakė qė e shoshiste tė tashmen me shkrimin simbolplotė alegorik nė
petkun e arkaikes mbikohore e nė frymėn e visarit tė traditave tė lashta
gojore.

Zėri i tij poetik ishte zė mė vete, mjaft origjinal, personal dhe
individual. Poezia e tij na flet drejtpėrsėdrejti, ngrohtė, zbutė, thellėsisht
njerėzor e me njė sensibilitet tė stėrholluar. Nė dy pėrmbledhjet e tij tė para
- "Fluturojnė e bien" (1975) dhe "Kanjushė e verdhė" (1978) - poezia e tij
merrej kryesisht me vatrėn e poetit tek janė mjaft kuptimplotė titujt e cikleve
"Shtėpia nė kornizė" dhe "Skena nga jeta e fshatit". Poezia e tij e pėrmallshme
e kėndon dashurinė, e kujton dhimbshėm (dhe pa idilė ruraliste) vendlindjen dhe
na e rrėfen porosinė e saj qendrore, kėrkimin e poetit pėr "pak frymė njeriu e
pak dritė qiriri". Me kohė, duke u bėrė gjithnjė e mė shumė refleksiv poeti
kaloi gjithnjė e mė shumė te njė qark mė i gjerė tematik dhe te tė folurit
poetik me bukuri e begati tė rrallė metaforike e figurative. Kėshtu, poezia e
tij e pėrmallshme e vendlindjes gjithnjė e mė shumė bėhet edhe universale. Nė
vėllimin e tretė poetik, "Shenjat e shenjta" (1979), kemi tė bėjmė dhe me fjalė
e elemente si "hije", "pluhur", "frikė", "terr", "ftohtė", "varr". Shkallėzohen
vetmia dhe shqetėsimet e poetit qė flet shpesh edhe pėr fundin dhe vdekjen. Me
njė thellėsi qė nuk hetohet nė lexim tė cekėt, na qet tabllo tejet tė qėlluara
tė groteskės qė e quajmė "jeta". Thelbi kryekėput human i vargjeve, ligjėrimi
lirik dhe substancial i poetit tė mallit, tė dashurisė, tė dhembjes, tė vetmisė
e tė vdekjes e bėjnė Jusuf Gėrvallėn njė zė tė patjetėrsueshėm tė poezisė sė re
shqipe.

Tituj tė veprave


Mirėnjohjet


Skena nga jeta e fshatit


dritarja e avulluar semaveri i ēajit edhe vjeshtė
i tillė i
lirė rrethuar me sendet qė vjetėrohen
pėrmbi rafte ftonj njė plakė si pikturė

a nuk qenka vallė krejt zjarri njė trillim
bien gjethet e nė kopsht femra
kotet nė luhajė
me goditje tė rėnda imagjinate me njė botė prej letre
tek
gjej ngushėllim mes sendesh qė s'janė mė
atje diku nė botėn time atje diku
larg
eja pėrsėri netve tė vona si hije qė sajon
pak frymė njeriu e pak
dritė qiriri.
Nga memoaret e njė shėtitėsi

kur u ktheva nėn pullazin
tim mbuluar me kashtė
nėn qepallat e lodhjes e tė kohės botėn
e nė botė
s'kish tjetėr pos shkėlqim ari e qelqi
mbi rrashta e penda tė larta zogj
alumini
kish edhe uri edhe poetė edhe ujėvare nė botė
kish njerėz prej
druri e kafshė tė buta kudo
kish edhe hieroglife dy fjalė dhe gjurmė qė
s'fshihen
kish lumenj tė egėr e fosile tė lashta

Pluhur e
ngjyrė


Sytė e tu qiell ēerdhe e lumė i pakapėrcyeshėm
ndėrsa
jam pėrgjumur pėrmbi tavolinė
im vėlla dhe fėmijėria ime pemėn e kanė
vjelė
kanė korrur kallinj
ime ėmė ka zier ftonj
shelgjet kanė
vajtuar
si poeti sentimental nė vjeshtė
- po asgjė s'ėshtė
zverdhur.

Duart e tua pushim diēka si ujė zgjojnė
ndėrsa kam ecur
shtegut rrėzė mali krejt vetėm
nė njėrin krah shkurre zogjsh
nė tjetrin
gėshtenjat
dhe gjarpėrinj.
Im vėlla tė ka dashur tė ka marrė dhe tash nuk
je
as ti as ai s'jeni dridhmė plot fletė
nga fluturimi yt tash vetėm
ngjyrė
dhe pluhur ka mbet'.


Tash po vij

fėmijė
qė buzėqesh mbi krahun e nėnės kur pret
para shitores qumėshtin - tash po vij
i pikėlluar
nė shportėn time pemė e fletė
dhe shije gjumi.
Kur tė
zgjohem do tė iki
tash po vij nė prehrin tėnd, mėmė
tokė e zezė e lapidar,
bajame e verdhė.
Dashuri e paluar si arni nė arkė
oh s'mund ta them
as
ta rrėmbej.
Tash po vij
por di se nė ngjyrėn e pelhurės vetėm
pluhur
mbi buzėgazin tėnd tė shtrenjtė.

mes muresh tė trasha fshesa
dhe minj.

Libri i shenjtė


shpuzė e errėt matanė
qelqeve qė avullojnė
mesnatės sė ngjyer me tėmbėlin e detit
nė oborr po
fshihej njė hije dhe qerrja e drunjtė
kuajt sonte askund s'do tė marrin
udhė
nė mur ndrit dhe pipėrrin kandili
e nė letėr mes dy vijash tė zeza si
pėrherė
druri i vetmuar mė tutje ca hithėr
ia djegin kėmbėt fėmijės qė
ėndėrron
drita e praruar gjerdan me guaca
hėn' e verdhė atje lart nė tavan
- dhe teja
tok me djepin e vjetėr qė s'pėrkundet - e ha
nuk shihet atje
rrėzė gardhi njė vogėlush
qė shiu i tetorit e qull ngadalė
nė vatėr u
dogjėn urėt - s'ka mbetur mė prush
frika nga trupi im nė shtrat po mė
fton

mbi tryezė ora e vogėl rrah e s'pushon

Lufta dhe
arti


Tutje gjithnjė akull
Kėndej gjithnjė zjarr
Unė jam
syri i Aladinit
E shoh veten si digjem
nė betejėn e tmerrshme
tė fjalės

e tė mendimit

Me shenjtėri tė mallkuar
me pėrfytyrimin e
qartė
e krijoj
Nė mua shushurijnė dete
tė qena
nė ėndėrr

S'po
flas kotnasikot
Mund t'i merrni fjalėt e mia
e tė niseni nėpėr botė
Unė
s'kam guxim
Kuptoj se pa dritėn e tyre
Nuk do ta di rrugėn nėpėr
dritė
Janė krijuar prej frenimesh
prej kthesash theqafjesh
dhiaresh tė
shenjta
zigzage

Unė nuk i shoh yjet
pėshtjellė nė terr
Gjithėsia
e ftohtė
nuk e ka gji diellin
Sikur tė mos e ftohte
ana e errėt e
planetit
Fletė testamenti

nė zgjimin tim tė heshtur tė mė
ngurosin
nė flijimin tim tė begatshėm tė verės
nė nisjen time nė fillimin
tim tė ri
nė gjumė shekujsh me ndėrrime tė mė zgjojnė
le tė mė puthė
rrezja e qartė ngazėllyese
e druvarit tė fjetur nė rudinė
myshku le tė
jetė gjithmonė i blertė mbi gurė
emėr tė mos ketė e shkronja le tė
flasė
nė gjuhėn e vjetėr tė kafshės sė zezė
guaca e kėrminj le tė vijnė
pėr dasmė
mbi rrasėn time
le tė shtrihen edhe ata si dy yje
ftohtė le
tė bėjė verės e verės verė
e me njė pikė ujė verdhėsisė sė barit tim
le
t'i mėshirohen
vėrmeni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn
deri te
shtėpia ime bėrė me dru e kashtė

le tė thyhet ēdo pasqyrė qė ka
ballsamosur
ballin tim e mėrrolėn e ēastit plot mllef
se ja tek po zgjohet
er' e re e dashurisė sė tokės
se jam i parrezikshėm kaq i pafuqishėm
mumje
pėrfytyrim qė krahasohet me rrahun
tek do tė mė vini pėrsėri ju pas
le tė
mė lėnė tė fle qetė si pranė stufe
dimrit tė madh tė dashurisė sime
nuk do
tė pėrpėlitem s'do tė rrotullohem
s'do tė shplohem natėn nuk do tė
kollitem
me fjalėt e mia le tė mė mallkojnė
nė rrasėn time atė rrasė tė
zezė tė ftohtė
nė duart qė i kam prekur le tė mė lėshojnė
rrjedhės tė qetė
tė fatit qė pret
shigjet' e mėrisė le tė bjerė mbi dhe
nė shkretėtirėn e
moskuptimit le tė fiket
kurrė tė mos vijnė kur unė nuk i pres
ata qė tėrė
jetėn i prita, tė dashurit

ē'po flas kėshtu pash zotin?

firma.................................................................................................................................................................................
avatar
Doruntina Miftari

Postime : 92
Kyējet nė forum : 8316
Regjistruar mė : 22/01/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jusuf Gėrvalla

Mesazh nga Katilja prej Mon 18 Feb 2013, 11:36

Skena nga jeta e fshatit


dritarja e avulluar semaveri i ēajit edhe vjeshtė
i tillė i lirė rrethuar me sendet qė vjetėrohen
pėrmbi rafte ftonj njė plakė si pikturė
a nuk qenka vallė krejt zjarri njė trillim
bien gjethet e nė kopsht femra kotet nė luhajė
me goditje tė rėnda imagjinate me njė botė prej letre
tek gjej ngushėllim mes sendesh qė s'janė mė
atje diku nė botėn time atje diku larg
eja pėrsėri netve tė vona si hije qė sajon
pak frymė njeriu e pak dritė qiriri.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jusuf Gėrvalla

Mesazh nga Katilja prej Mon 18 Feb 2013, 11:37

Nga memoaret e njė shėtitėsi


kur u ktheva nėn pullazin tim mbuluar me kashtė
nėn qepallat e lodhjes e tė kohės botėn
e nė botė s'kish tjetėr pos shkėlqim ari e qelqi
mbi rrashta e penda tė larta zogj alumini
kish edhe uri edhe poetė edhe ujėvare nė botė
kish njerėz prej druri e kafshė tė buta kudo
kish edhe hieroglife dy fjalė dhe gjurmė qė s'fshihen
kish lumenj tė egėr e fosile tė lashta
mes muresh tė trasha fshesa dhe minj.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jusuf Gėrvalla

Mesazh nga Katilja prej Mon 18 Feb 2013, 11:37

Pluhur e ngjyrė


Sytė e tu qiell ēerdhe e lumė i pakapėrcyeshėm
ndėrsa jam pėrgjumur pėrmbi tavolinė
im vėlla dhe fėmijėria ime pemėn e kanė vjelė
kanė korrur kallinj
ime ėmė ka zier ftonj
shelgjet kanė vajtuar
si poeti sentimental nė vjeshtė
- po asgjė s'ėshtė zverdhur.

Duart e tua pushim diēka si ujė zgjojnė
ndėrsa kam ecur shtegut rrėzė mali krejt vetėm
nė njėrin krah shkurre zogjsh
nė tjetrin gėshtenjat
dhe gjarpėrinj.
Im vėlla tė ka dashur tė ka marrė dhe tash nuk je
as ti as ai s'jeni dridhmė plot fletė
nga fluturimi yt tash vetėm ngjyrė
dhe pluhur ka mbet'.
Tash po vij
fėmijė qė buzėqesh mbi krahun e nėnės kur pret
para shitores qumėshtin - tash po vij i pikėlluar
nė shportėn time pemė e fletė
dhe shije gjumi.
Kur tė zgjohem do tė iki
tash po vij nė prehrin tėnd, mėmė
tokė e zezė e lapidar, bajame e verdhė.
Dashuri e paluar si arni nė arkė
oh s'mund ta them
as ta rrėmbej.
Tash po vij
por di se nė ngjyrėn e pelhurės vetėm pluhur
mbi buzėgazin tėnd tė shtrenjtė.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jusuf Gėrvalla

Mesazh nga Katilja prej Mon 18 Feb 2013, 11:37

Libri i shenjtė


shpuzė e errėt matanė qelqeve qė avullojnė
mesnatės sė ngjyer me tėmbėlin e detit
nė oborr po fshihej njė hije dhe qerrja e drunjtė
kuajt sonte askund s'do tė marrin udhė
nė mur ndrit dhe pipėrrin kandili
e nė letėr mes dy vijash tė zeza si pėrherė
druri i vetmuar mė tutje ca hithėr
ia djegin kėmbėt fėmijės qė ėndėrron
drita e praruar gjerdan me guaca
hėn' e verdhė atje lart nė tavan - dhe teja
tok me djepin e vjetėr qė s'pėrkundet - e ha
nuk shihet atje rrėzė gardhi njė vogėlush
qė shiu i tetorit e qull ngadalė
nė vatėr u dogjėn urėt - s'ka mbetur mė prush
frika nga trupi im nė shtrat po mė fton
mbi tryezė ora e vogėl rrah e s'pushon

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jusuf Gėrvalla

Mesazh nga Katilja prej Mon 18 Feb 2013, 11:37

Flatrat e detit tė humbur


Qepallat e gjata, hijet e syve dhe lagėshtia
Lumi i bardhė, trup i thyer leckė
Ec e ec e kėmbėt mė sharrojnė nė lym
Jam larg tokės
E qielli im i lartė s'mė mban

Tė mos isha det i humbur, do tė kisha flatra

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jusuf Gėrvalla

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi