» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Qytetarėt nuk e dinė se Dita e Alfabetit ėshtė ditė feste!

Shko poshtė

Qytetarėt nuk e dinė se Dita e Alfabetit ėshtė ditė feste!

Mesazh nga Naki prej Sun 27 Nov 2011, 19:57

Megjithėse Dita e Alfabetit prej disa vitesh ėshtė ditė jo pune pėr tė gjithė shqiptarėt nė Maqedoni, rrallė kush e respekton kėtė. Tė paktėn kėshtu flasin pamjet qė fiksuan kamerat e televizionit Alsat, nėpėr rrugėt e qytetit tė Shkupit dhe Tetovės. Madje disa nga pronarėt e dyqaneve, arsyetohen se nuk kanė qenė tė informuar se sot ėshtė ditė jo pune.
Zotėri a e dini se sot ėshtė festė dhe ėshtė ditė jo pune?
“Sot nuk e di qė ėshtė festė, kemi shumė festa nė Maqedoni kėshtu qė na e kanė pėrzije kur ėshtė ditė pune dhe kur s’ėshtė ditė pune. 22 nėntori ēfarė feste mund tė jetė, 28 nėntori ėshtė dita e flamurit, 22 nėntori mund tė jetė dita e alfabetit tė gjuhės shqipe, por nuk e di se ėshtė ditė qė nuk punohet”.
A e dini se sot ėshtė festė dhe ėshtė ditė jo pune?
“Ditė jo pune? Kush e ka tregu kėtė, apo a ėshtė e oficializuar me ligj apo diēka?
Po, sot ėshtė ditė jo punė pėr gjithė shqiptarėt!
Askund nuk ėshtė lajmėrua, asnjė gazetė nuk ėshtė lajmėrua se sot ėshtė festė pėr shqiptarėt. Gazetat i lexojmė pėr ēdo ditė, askund nuk shkruan, nė lajme nuk kemi dėgjua se ėshtė festė pėr gjithė shqiptarėt. Pik sė pari i kanė tollovit tė gjitha festat, s’dimė mė se as cila festė ėshtė festė cila nuk ėshtė. Qysh i konvenon Gruevskit ashtu i bon. Sot nė kėtė jetė tė privatizimi ēdo kush pret njė denar mė tepėr tė fiton e jo tė humb, normal xhepi i atij ėshtė i plotė dhe nuk i intereson”.
Por disa nga punėtorėt thonė se ndonėse respektojnė ditėn e alfabetit, gjendja e rėndė ekonomike i detyron qė edhe sot tė punojnė.
A e dini se ēfarė feste ėshtė sot?
“Sot ėshtė dita e alfabetit tė gjuhės shqipe. Festat duhet tė festohen mirėpo edhe gjendja ekonomike ėshtė shumė e vėshtirė qė duhet tė punohet patjetėr”.
Festa e alfabetit.
A duhet tė punohet sot?
“Duhet tė punohet se privatizimi ashtu e ka. Gjendja ekonomike e bėn dhe varfėria, patjetėr me punua”.
“Sot ėshtė festa e alfabetit. Festa e alfabetit duhet tė festohet nė tė gjitha vendet publike”.
Por kishte edhe qytetarė tė tillė qė fare nuk e dinin se ēfarė simbolizon dita e sotme.
A e dini se cila festė ėshtė sot?
“Sot, nuk e di se cila festė ėshtė!”
“Si be se dinė ėshtė festa e alfabetit!”
Cila festė ėshtė sot?
“Nuk e di”.
“Qysh bre nuk e dinė, ėshtė festa e alfabetit”.
Nga 14 deri mė 22 nėntor tė vitit 1908 nė qytetin e Manastirit u mbajt Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, qė kishte pėr qėllim krijimin e njė alfabeti tė unifikuar tė gjuhės shqipe. 150 delegatė, nga tė gjitha anėt e Shqipėrisė, Mit’hat Frashėri, Parashqevi Qiriazi, Grigori Cilka, Gjergj Fishta, Ndre Mjeda, e shumė shqiptarė tė tė gjitha komuniteteve fetare, myslimane, katolike, ortodoksė, protestantė, ishin mbledhur me tė vetmen kėrkesė qė gjuha shqipe tė mos shkruhej as me shkronja arabe, as me shkronja greke. Kongresi vendosi me votė unanime qė tė shkruanin gjuhėn shqipe vetėm me alfabetin latin me 36 shkronja, pra alfabetin tė cilin e pėrdorim sot.
Burimi: Semra Jakupi ALSAT-M

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19091
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi