» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ky ėshtė materiali mė i lehtė nė botė!

Shko poshtė

Ky ėshtė materiali mė i lehtė nė botė!

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Sat 17 Dec 2011, 02:21

Shkencėtarėt kanė krijuar materialin i cili ėshtė aq i lehtė sa qė mund tė vendoset mbi njė luleradhiqe pa e penguar strukturėn delikate tė bimės.
“Mikro-rrjetėn ultra-tė-lehtė nga metali” e kanė zbuluar shkencėtarėt nga universitetet kaliforniane UC Irvine dhe Caltech dhe nga kompania HRL Laboratories, ndėrsa pėrshkrimi i zbulimit ėshtė bėrė nė numrin e fundit tė revistės Science tė datės 18 nėntor.

Artikulli ėshtė i pėrcjellė me njė fotografi shumė mbresėlėnėse tė njė cope tė kėsaj mikro-rrjete, me madhėsi tė njė paqete qibriti, tė vendosur mbi njė luleradhiqe.

Materiali i ri ėshtė 100 herė mė i lehtė nga polistiroli, sipas raportit tė cekur. Sekreti i lehtėsisė sė tij ėshtė ndėrtimi qelizor i cili pėrbėhet nga gypat e zbrazėt qė mundėsojnė strukturėn e materialit qė nė realitet ėshtė 99.99 qind ajėr, sipas ekipit tė shkencėtarėve qė e kanė ndėrtuar.

Kjo do tė thotė se dendėsia e materialit ėshtė mė e vogėl se njė e njė mijėra pjesė e dendėsisė sė ujit. Gjėja ėshtė bukur elastike, kėshtu qė shkencėtarėt theksojnė se edhe pas shtypjes nė gjysmė tė lartėsisė, materiali kthehet nė 98 pėr qind tė formės paraprake.

Anėsorėt e gypave janė 1,000 herė mė tė hollė nga floku i njeriut.

“Kleēka ėshtė nė ndėrtimin e rrjetės nga gypat e zbrazėt tė ndėrlidhur nė mes vete me trashėsi tė materialit qė ėshtė 1,000 herė mė i hollė nga floku i njeriut”, tha autori kryesorė i hulumtimit Tobias Shandler nga HRL Laboratories pėr Los Angeles Times.

Mikro-rrjeta nė fotografinė me luleradhiqen ėshtė e ndėrtuar 90 pėr qind nga zinku, sipas LA Times, por Bill Carter, drejtori i departamentit pėr projektimin e materialeve nė HRL, tha pėr revistėn se ajo mund tė ndėrtohet edhe nga materialet tjera.
Njė nga shkencėtarėt nga universiteti Irvine i cili ishte i pėrfshirė nė projekt, propozon qė materiali ultra-i-hollė tė pėrdoret pėr absorbimin e goditjeve, ndėrsa pėrdorimin e mundshėm e shohin nė “industrinė ajrore”, pėr izolimin zanor, e ndoshta edhe pėr bateritė e reja”, thekson LA Times.

Materiali sillet sikurse lėpendra kur hidhet nė ajėr dhe duke u lėkundur bie ngadalė nė tokė, tha Carter. “Nevojiten mė shumė se 10 sekonda qė tė bie nė tokė kur tė lėshohet nga lartėsia e krahut”.

firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7182
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi