» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Qyteti – miniaturė mė i madh nė botė (video)

Shko poshtė

Qyteti – miniaturė mė i madh nė botė (video)

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Sat 17 Dec 2011, 02:23

Ėshtė modeli mė madhėshtor i hekurudhave nė botė dhe njė nga ekspozitat mė tė suksesshme tė pėrhershme nė Gjermaninė Veriore. Ky ėshtė qyteti mė i madh miniaturė, njė mrekulli mė vete, qė ėshtė kthyer nė destinacionin e mijėra turistėve.
Miniatur Wunderland, ėshtė njė atraksion hekurudhor nė miniaturė dhe mė i madhi nė botė nė llojin e vet. Gjatė vitit 2011, hekurudha ishte 12.000 metra e gjatė. Ky qytet ėshtė vendosur nė njė shesh 6.400 metra dhe modeli pėrfshin 1.150 metra katrorė.

Ndėrtimi i kėtij qyteti – miniaturė filloi nė dhjetor 2000. Projekti ishte krijuar nga vėllezėrit Frederik dhe Gerrid Braun. Ndėrkohė qė pritet qė projekti tė pėrfundojė komplet nė vitin 2020 dhe modeli tė shtrihet nė njė hapėsirė mbi 2.300 metra katrorė.

Ekspozita pėrfshin 890 trena tė pėrbėrė nga mbi 11.000 vagonė, 300.000 drita, 215.000 pemė dhe 200.000 figura njerėzish.

Gjithashtu, nė kėtė qytet gjigand nė formė miniature nuk mungon as aeroporti, i cili ėshtė bazuar mbi modelin e aeroportit tė Hamburgut.

Tė gjitha mjetet por edhe lėvizja e figurave nė kėtė “qytet” kontrollohet nga 250 kompjuterė.

Pėr mė shumė, ndiqni videon mbresėlėnėse.

firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7338
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qyteti – miniaturė mė i madh nė botė (video)

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Sat 17 Dec 2011, 02:25


firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7338
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi