» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mos i Detyroni Fėmijėt tė Flenė Pasdite

Shko poshtė

Mos i Detyroni Fėmijėt tė Flenė Pasdite

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 22 Feb 2012, 00:06

Sipas disa hulumtimeve tė kryera nė Kanada, njė nga tre fėmijė kanė probleme me gjumin e natės. Sipas shkencėtarėve, njėra nga arsyet ėshtė detyrimi i fėmijėve qė tė flenė pasdite. Edhe pse gjumi i pasdites ėshtė i dobishėm pėr aftėsitė mendore tė fėmijėve, kjo disave nuk u pėrgjigjet fare, ngase shkaku i gjumit tė pasdites nuk mund tė flenė gjatė natės, ndėrsa gjumi i natės ėshtė mė i nevojshėm pėr ta. Prandaj, mos i detyroni fėmijėt tė flenė pasdite, sidomos nėse janė mė tė rritur se tre vjeē.
Shkaku i gjumit tė pasdites, fjetja e tyre gjatė natės nganjėherė shndėrrohet nė mision tė pamundshėm.
Shpesh mund tė shihni nė restorante fėmijė pas orėsh dhjetė tė mbrėmjes. Trevjeēarėt nė dhjetė tė mbrėmjes duhet tė jenė nė shtrat, e jo nė darkė me prindėrit.
Fėmijėve ndėrmjet moshės tre dhe pesė vjeēe u nevojiten 11 deri 13 orė gjumė, e pos kėsaj shumė vogėlushė flenė edhe gjatė pasdites. Pas shkuarjes nė shkollė, kėto shprehi ndryshojnė.
Pesėvjeēarėt zakonisht flenė nė orėt e pasdites, por mund tė ndodhė qė fėmijėt e kėsaj moshe tė mos duan tė flenė fare gjatė ditės. Nėse fėmija ėshtė mirė dhe me disponim tė mirė, nuk ėshtė e detyrueshme tė insistoni tė flejė gjatė ditės, thotė dr. Kristina Briketi, pediatėr nė spitalin e fėmijėve “Xhons Hopkins”, nė Baltimor.
Nėse fėmijėt gjatė ditės pushojnė, e kanė tė vėshtirė tė flenė gjatė natės.
Pėr sa orė gjumė kanė nevojė fėmijėt:
Fėmijėt nuk janė tė gjithė njėsoj, por pediatrit kanė formuar njė tabelė rreth orėve tė gjumit tė nevojshėm pėr grupet e caktuara tė fėmijėve.

12 muaj
Gjatė ditės: 2 deri 5 orė gjumė.
Gjatė natės: 11 deri 15 orė gjumė
Dy vjeē
Gjatė ditės: 1 deri 2,5 orė gjumė
Gjatė natės: 11 orė gjumė
Tre vjeē
Gjatė orės: 1 orė gjumė
Gjatė natės: 11 orė
Katėr vjeē
Gjatė natės: 11,5 orė gjumė
Pesė vjeē
Gjatė natės: 11 orė
Gjashtė vjeē
Gjatė natės: 10 orė gjumė
Shtatė vjeē
Gjatė natės: 10 orė gjumė. /reuters/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11840
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos i Detyroni Fėmijėt tė Flenė Pasdite

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:07

sa her mka pas detyru mu mami me flet kur kam qen e vogel ma ka pas shpif

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7114
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos i Detyroni Fėmijėt tė Flenė Pasdite

Mesazh nga albi prej Thu 13 Feb 2014, 16:01

femit gjat rritjen kan shum nevoj te ken gjum te mjaftushum gjat nates femit duhet te kan gjum  12 ore po dhe pas dite te kan gjum 1 deri 2 ore gjum
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12123
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos i Detyroni Fėmijėt tė Flenė Pasdite

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi