» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si tė jetohet me epilepsinė?

Shko poshtė

Si tė jetohet me epilepsinė?

Mesazh nga Albanian_Girl prej Wed 22 Feb 2012, 00:09

Reagimi i parė nė njė lajm jo tė mirė ėshtė gjithmonė i frikshėm. Frika nga ardhmėria, pranimi apo njė hap i gabueshėm. Si ta mundim vetveten dhe ta pranojmė realitetin ashtu si ėshtė njėra ndėr pyetjet mė tė vėshtira me tė cilat ballafaqohemi.
Epilepsia nė mjekėsinė bashkėkohore qė moti nuk konsiderohet sėmundje, por ērregullim, qė do tė thotė se nuk ėshtė infektuese, as e (pa) shėrueshme, por ėshtė njė gjendje me tė cilėt fėmijėt apo tė rriturit jetojnė nė gjendje normale.
Udhėzime pėr ndihmėn e parė nė rast tė sulmit
- Tė largohen nga ambienti tė gjitha ato qė do tė mund ta lėndonin personin.
- Tė luten tė gjithė ata qė nuk janė tė nevojshėm qė tė largohen, nuk ka nevojė pėr tollovi.
- T’i vendoset diēka e butė nėn kokė (jastėk, ēantė, xhaketė, xhemper).
- Tė kontrollohet mirė se ēfarė ka tė veshur, nėse ka kėmishė kopsat t’i lirohen dhe tė siguroheni se asgjė nuk e pengon nė frymėmarrje.
- Tė kontrollohet koha e saktė e fillimit tė sulmit pėr t’u orientuar rreth kohėzgjatjes sė sulmit (kjo ka rėndėsi ngase mė pa duhet t’i shpjegohet mjekut).
- Mos t’i vendoset asgjė nė gojė gjatė sulmit
- Mos t’i jepet kurrfarė lėngu gjatė kohės sė sulmit, derisa t’i kthehet vetėdija nė pėrgjithėsi.
- Mos provoni t’i ndalni ngėrēet e trupit.
- Mund tė ndodhė qė pas sulmit tė vjellė, kjo ėshtė krejt normale.
- Pas sulmit duhet tė shtrihet i qetė dhe tė pushojė, ndoshta dėshirojnė edhe tė flenė, edhe kjo ėshtė normale, lėreni tė flejė.
Kujdes: Gjatė kohės sė dushit, dera e banjės duhet tė jetė e shkyēur, pėrderisa dikush duhet tė qėndrojė nė dhomėn pranė nė rast tė sulmit.
Larja nė pishinė e lejuar, por vetėm me njė mbikėqyrje tė rreptė.
Nuk ka nevojė tė lajmėrohet mjeku nėse sulmi ėshtė mė i shkurtėr se 5 minuta dhe nėse nuk ėshtė lėnduar gjatė sulmit.
Kur duhet lajmėruar mjekun
- Nėse sulmi ka ndodhur nė pishinė apo nė rrethana tė ngjashme.
- Nėse pėrmirėsimi ėshtė shumė i ngadalshėm pas sulmit, si dhe ka sjellje jo tė zakonshme.
- Nėse ka pengesa nė frymėmarrje.
- Nėse gjatė sulmit ėshtė lėnduar fizikisht.
- Nėse sulmi zgjat mė gjatė se 5 minuta.
- Nėse nuk i kthehet vetėdija.
Disa tė dhėna bazike pėr sulmet e epilepsisė
- Shumica e sulmeve zgjasin njė deri dy minuta, ndėrsa pėrmirėsimi pas disa orėve.
- Sulmi kalon vetvetiu, nuk mund tė ndalohet.
- Personi nuk ndien dhimbje gjatė kohės sė sulmit.
- Sulmet nuk rrezikojnė jetėn e atij qė vuan nga epilepsia, rreziku mė i madh ėshtė nga lėndimi fizik me rastin e sulmit befasues.
/bbc-health/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11843
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė jetohet me epilepsinė?

Mesazh nga albi prej Thu 23 Feb 2012, 23:24

me epilepsin esht shum fshtir te jetohet sepse nuk edin kur do tesulmon ashtu aj i smuri k anevoj te ket nje percjells gjithmon
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12126
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė jetohet me epilepsinė?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:06

Reagimi i parė nė njė lajm jo tė mirė ėshtė gjithmonė i frikshėm. Frika nga ardhmėria, pranimi apo njė hap i gabueshėm.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė jetohet me epilepsinė?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi