» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pėr nėnat qė mendojnė tė abortojnė ...

Shko poshtė

Pėr nėnat qė mendojnė tė abortojnė ...

Mesazh nga Naki prej Thu 08 Mar 2012, 03:02

Njoftimi i Instituteve tė Shėndetit Publik se nė trevat Shqiptare ( Shqipėri, Kosovė etj) regjistrohen mbi 9000 aborte nė vit (tė dhėna zyrtare), ka tronditur shoqėrinė shqiptare duke hapur edhe debat pėr ligjshmėrinė e kėtij fenomeni.
Pėr tė sensibilizuar opinonin dhe pėr t′ju sqaruar njerėzve se ēfarė nė tė vėrtetė ėshtė aborti, Portali Albeu ka vendosur tė publikojė njė video rėnqethėse ku shihet qartė se si bėhet aborti dhe ēfarė ndodh gjatė kėtij procesi jo njerėzor.
Urojmė qė kjo video t′i bėjė tė mendojnė edhe njėherė tė gjithė ato nėna dhe baballarė qė abortin e shohin si "shpėtim".
Ne, redaksia e Portalit Albeu.com, tė pozicionuar qartė kundėr lejimit tė abortit nė vendin tonė, me qėllim tė senzibilizimit tė opinonit dhe ndalimin e vrasjes sė foshnjeve qė akoma nuk kanė lindur, publikojmė kėtė video nė tė cilėn mund tė shihet se ēfarė krimi ėshtė ky veprim.
Shikoni videon dhe mė pas vendosni!

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėr nėnat qė mendojnė tė abortojnė ...

Mesazh nga Rrezon@ prej Thu 08 Mar 2012, 07:09

Perse nuk mundem te hapi Videon?

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11608
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėr nėnat qė mendojnė tė abortojnė ...

Mesazh nga Naki prej Thu 08 Mar 2012, 14:51


firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėr nėnat qė mendojnė tė abortojnė ...

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:04

Ėshtė e vėrtetuar se abortet shoqėrohen me pasoja psikologjike, sociale dhe shėndetsore.

Cilat janė reagimet psikologjike ndaj abortit?
Menjėherė pas abortit, disa gra ndjejnė lehtėsim dhe u duket se kanė shpėtuar nga njė barrė qė sipas tyre mund tė kishte pasoja nė jetėn familjare apo shoqėrore. Pjesa tjetėr e grave, paraqesin ndjenjė faji, trishtimi dhe humbje. Ky fakt, e bėn tė domosdoshme nevojėn pėr konsultim me punonjėsit social dhe/ose psikologun, si para abortit ashtu edhe pas tij.
Njė tjetėr problem psikologjik qė nuk mund tė kalohet pa u marrė nė konsideratė, ėshtė reagimi i partnerit mashkull ndaj abortit. Meshkujt, fillimisht mund ta trajtojnė problemin me qetėsi e duke e lėnė zgjedhjen nė dorė gruas/partneres, ashtu siē mund tė ndodhė te disa tė tjerė qė ta kėrkojnė me insistim ndėrprerjen e shtatzėnisė. Por me kalimin e kohės, ndjenjat edhe mund tė ndryshojnė duke u shfaqur ndjenjat e vėrteta. Meshkujt fillojnė tė pėrjetojnė ndjenja tė ngjashme me ato tė grave si; faj, trishtim deri edhe inat e zėmėrim.
Cilat mund tė jenė pasojat shėndetsore pas abortit?
Pasojat shėndetsore pas abortit nė organizmin e gruas, janė mė tė ndjeshme nė sistemin riprodhues, ndonėse varen nga metoda e kryerjes sė abortit. Si metoda aborti mund tė pėrshkruhen; aborti me thithje, aborti me dilatim dhe kyretazh dhe lindja e induktuar kur fetusi ka vdekur gjatė shtatzėnisė.
Aborti me thithje, kryhet deri nė javėn e 8-tė tė shtatzėnisė. Nė vaginė dhe pastaj nė qafėn e mitrės futet njė instrument, qė bėn hapjen e qafės sė mitrės. Pastaj nė mitėr futet njė tub i lidhur me aparat thithės. Pėrmbajtja e brėndshme e mitrės, sė bashku me embrionin dhe placentėn pėrthithet brėnda rreth 10-tė minutash.
Kjo metodė ėshtė shumė efikase sepse ėshtė e sigurtė pėr nėnėn, nuk paraqet rreziqe qė shoqėron anestezia e pėrgjithshme e domosdoshme pėr tė kryer abortin dhe ėshtė relativisht e shpejtė dhe e thjeshtė nė pėrdorim.
Aborti me dilatim dhe kyretazh, kryhet deri nė javėn e 12-tė tė shtatzėnisė. Qafa e mitrės dilatohet/hapet, njėsoj si nė teknikėn e abortit me thithje. Nė mitėr futet njė kyretė/instrument pėr gryerje, qė pėrdoret pėr tė gėrryer fetusin dhe lidhjen e tij me muret anėsor tė mitrės. Kjo ėshtė mėnyra mė e pėrdorshme e abortit, por paraqet disa disavantazhe nė krahasim me metodėn e thithjes sepse kėrkon hospitalizim dhe anestezi tė pėrgjithshme, sjell mundėsi mė tė madhe tė ēarjes sė mureve tė mitrės, hemorragji dhe infeksione.
Lindja e induktuar, ėshtė metodė aborti qė realizohet me injektim tė kimikateve. Teknikisht, pėrfshihet futja e njė agopunksioni (tubi tė hollė), pėrmes barkut dhe mitrės nė sakusin/qesen amniotike. Aty injektohet sulucioni natriklorat, qė stimulon tkurrjen e mitrės dhe realizon lindjen vaginale tė njė fetusi tė vdekur. Disavantazhi i kėsaj metode ėshtė koha e gjatė e proēesit prej deri nė 48-tė orė, duke i shkaktuar nėnės stres fizik dhe emocional. Gjithashtu ėshtė konkluduar se, ėshtė njė metodė mė e rrezikshme se dy metodat e para tė abortit.

Cilat janė pasojat e aborteve?
Pasojat e mundshme tė menjėhershme pas abortit janė; dhėmbjet e forta, shpim i mitrės, gjakrrjedhje e madhe, infeksione, pjesė embrionale tė mbetura nė mitėr, gjendje shoku, kome apo dėmtim tė organeve tė tjera, histerektomi/heqje tė mitrės, nė lindjet e induktuara vdeshmėria shkon deri nė 3%.
Pas abortit, mund tė ndodhė mbetje e plotė e konceptimit nė mitėr, gjė qė mund tė bėjė tė nevojshme ndėrhyrjen kirurgjikale.
Pasojat e mundshme tė mėvonshme pas abortit janė; paaftėsi pėr tė mbetur pėrsėri shtatzėnė, aborte spontane, lindje tė fėmijėve sė vdekur, shtatzėni jashtė mitre, lindje parakohe, sėmundje inflamatore pelvike.
Pasojat e mundshme emocionale pas abortit janė; ndjenja e fajit, depresion/tė qara, paaftėsi pėr tė falur veten, trishtim i thellė, inat, boshllėk emocional, problem seksuale, ulje e vetėvlerėsimit, ėndra tė kėqija, dėshirė pėr tė mbetur shtatzėnė, anoreksi ose ērregullime tė tjera tė tė ngrėnit, abuzim me pijet alkoolike/cigaret/drogat, dėshira pėr vetėvrasje.

Ēfarė kujdesi duhet tė tregohet pas kryerjes sė abortit?
Medikamentet qė pėrdoren pėr anestezinė kanė efektet e tyre tė dėmshme dhe rekomandohet qė gruaja pas abortit; tė shoqėrohet nė shtėpi me automjet duke pėrjashtuar ecjen nė kėmbė. Pėr tė qetėsuar dhimbjet, nuk duhet tė pėrdoren analgjezikė si dhe nuk duhet tė konsumohen pije alkoolike.
Gjatė 10-tė ditėve tė para pas abortit, kur nuk paraqitet gjakosje e qafės sė mitrės, rreziku i infeksionit ėshtė shumė i mundur. Pėr t’u ruajtur nga kjo situatė, ėshtė e kėshillueshme mos kryerja e raporte seksuale. Rekomandohet pėrdorimi i pecetave higjenike njė pėrdorimshe pėr mbrojtje nga ambjenti i jashtėm, si dhe rekomandohet mospėrdorimi i tamponave vaginal. Gjithashtu pas abortit duhen shmangur banjot, sidomos banjot nė vaskė me ujė tė nxehtė/ngrohtė.

Ēfarė ėshtė normale pas proēesit tė abortit?
Nė disa raste ndodh, qė tė nesėrmen e pas abortit tė mos paraqiten gjakosje, dhimbje dhe temperatura tė jetė normale. Nė raste tė tjera mund tė paraqiten shqetėsime, ku mungesa e tyre zgjat 3-4 ditė, por ditėn e katėrt e tė pestė shfaqen gjakosje tė konsiderueshme, dhimbje tė mprehta tė barkut dhe temperaturė rreth 38ŗC. Kjo gjendje nuk duhet tė zgjasė mė shumė se 24 orė, pėrndryshe gruaja duhet tė paraqitet menjėherė tek mjeku gjinekolog.
Ēfarė nuk ėshtė normale pas proēesit tė abortit?
Gjakosja e madhe pa koagula dhe qė zgjat shumė, dhimbja e vazhdueshme e barkut qė nuk ngjan me dhimbjet e menstruacioneve dhe temperatura mbi 37.8ŗC qė zgjat deri nė 48-tė orė. Gjithashtu nuk ėshtė normale, edhe paraqitja e vetėm njėrės prej shenjave tė mėsipėrme tė shoqėruara me gjendje tė fikti.

Ēfarė duhet tė bėhet nėse gruaja ėshtė e shqetėsuar?
Kur pas abortit gruaja ėshtė e shqetėsuar, duhet tė telefonojė menjėherė klinikėn ku ka kryer abortin, ose duhet tė paraqitet menjėherė tek mjeku qė e ka kryer atė.

Kontracepsioni dhe aborti
Pas abortit, mundėsia pėr tė mbetur shtatzėnė ėshtė shumė e madhe. Prandaj ėshtė e rėndėsishme, qė tė vendoset menjėherė pėrdorimi i njė metode kontraceptive qė ėshtė mė e pėrshtatshme. Asnjėherė gruaja/ēifti nuk duhet tė vendosė dhe tė pėrdorė metodėn e kontracepsionit, pa u kėshilluar mė parė mė mjekun gjinekolog. Pas disa analizave dhe ekzaminimeve, mjeku do tė kėshillojė pėr metodėn mė tė pėrshtatshme kontraceptive.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7270
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pėr nėnat qė mendojnė tė abortojnė ...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi