» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Bebet do tė duhej tė flinin nė shpinė

Shko poshtė

Bebet do tė duhej tė flinin nė shpinė

Mesazh nga Naki prej Thu 08 Mar 2012, 03:16

Fėmijėt deri sa t’i mbushin 12 muaj do tė duhej tė flinin nė shpinė nė dyshek tė fortė dhe nė tė njėjtėn dhomė me prindėrit, por jo bashkė me ta nė krevat, ėshtė njėra ndėr porositė qė ka publikuar Akademia Amerikane e Pediatėrve.
Pediatrit gjithashtu kėshillojnė qė gjatė ditės fėmijės duhet ndėrruar pozitėn, qė tė vendoset anash, nė mėnyrė qė koka t’i marrė formė tė drejtė.
Pediatrit amerikanė konsiderojnė qė bebet kur janė zgjuar, njė kohė duhet ta kalojnė tė shtrira nė stomak, mirėpo vetėm nėn kujdesin e tė rriturve.
Vendosja e bebes nė bark, qė mė parė ka qenė rregull, tani shmanget pėr shkak tė zhvillimit tė drejtė tė kėmbėve.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bebet do tė duhej tė flinin nė shpinė

Mesazh nga Kotelja prej Sun 11 Mar 2012, 15:58

Interesante kjo. Poashtu rekomandohet qe ne tre ditet e para te lindjes bebja duhet te jete ne kontakt te drejperdrejt me driten, qe te eleminoje mundesine e shfaqjes se verdhezes.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13845
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bebet do tė duhej tė flinin nė shpinė

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 12:03

Kėto janė tipare tė temperamentit tė cilat ndikojnė nė gjumin e fėmijės. Beba Ime kėshillon se si ti mėsojmė tė vegjėlit tonė tė flenė vetėm nė krevatet e tyre. Jini tė vendosur dhe mos u dorėzoni nga qėllimi qė ata duhen tė flenė vetėm.
Fėmijėt mėsohen shpejtė. Foshnjat rreth muajit tė pestė fillojnė papritmas vėshtirėsitė pėr tė flerė natėn. Tek disa foshnja, rreth muajit tė gjashtė lajmėrohen zgjimet e natės.
Qė tė vazhdojnė gjumin, ju duhet biberoni (cuclla), batanija e preferuar apo ndonjė lodėr pėr pėrkėdhelje. Pas disa netėve, prekjet zėvendėsoni me mesazhin: “Gjithēka ėshtė nė rregull. Unė jam kėtu, vazhdo tė flesh”.
Mos prisni qė menjėherė tė pushojė nga tė qarat por jini tė vendosura nė sjelljet tuaja, sepse nė atė mėnyrė do tė arrini qė pas disa javėsh, fėmija tė fle tėrė natėn nė kontinuitet.

Kur bėhen aktivė
Foshnjat aktive 7-8 muajshe fillojnė tė zgjohen gjatė natės, sepse kjo ėshtė koha kur fillojnė tė zvarriten, tė ulen apo tė qėndrojnė nė kėmbė. Lejojini qė ti provojnė kėto aftėsi vetvetiu, dhe ju nė atė kohė fleni. Nėse aktivitetet e fėmijės ju pengojnė nė fjetje, vendosni krevatin nė dhomėn tjetėr. Problemet e reja me foshnjat aktive zhduken rreth muajve 11-12, sepse atėherė foshnjat mėsohejnė tė ngjiten dhe tė zbresin nga krevati.
Qetė dhe fortė
Fėmijėt tė cilėt pėrjetojnė emocione tė forta mund tė kenė nevojė qė pėr njė kohė tė relaksohen para fjetjes, sidomos para larjes apo pas veshjes se pigjameve. Nese jeni te qetesuara dhe te forta, ata zakonisht shpejt mesohen qe te flene vetem. Fėmijėt e ndjeshėm zakonisht flenė vėshtirė. Ata dijnė qė tė qajnė me zė tė lartė. Dushi i ngrohtė, muzika e lehtė, biseda para gjumit, pėrkėdhelja e shpinės apo kėndimi i qetė, ata i qetėson. Kur ti kenė mbushur 12 muaj, kėta fėmijė mund tė flenė vetėm, pa ndihmėn e prindėrve.
- Kėshillat dhe shembujt e treguar pėrmes pėrrallės rreth Zanės -

Ankthet
Zana ndonjėherė ka ėndrra tė kėqija. Ajo ėndėrron se si e kėrkon nėnėn e saj dhe nuk mund ta gjejė apo mendon qė nėna e saj ėshtė nė anėn tjetėr tė lumit nė erė tė fortė. Pėr shkak tė temperamentit tė saj, ajo mvaret nga nėna e saj mė shumė se ēdo fėmijė tjetėr i moshės sė saj. Zana me tė vėrtetė ėshtė shumė e frikėsuar se mos e humbet nėnėn e saj. Pas disa anktheve tė tilla, ajo duhet ta bind Zanėn qė ėshtė e dashur. Nėna e pėrqafon Zanėn dhe i thotė: “Unė do tė jetoj edhe shumė, shumė gjatė”.
E ngazėllyer pėr tė fjetur
Prindėrit e Zanės e mėsuan atė, qė ajo ka nevojė pėr rreth dy orė “ngadalėsim” para kohės sė gjumit. Nė tė kundėrten, ajo ėshtė tepėr e ngazėllyer pėr tė fjetur. Larja pėr tė ėshtė emocionuese, prandaj dushin duhet ta lėnė pėr nė mėngjes. Zanės i pėlqen mė shumė tė lozė me tė atin sepse ai vie nė shtėpi vonė gjatė fundjavės dhe ata luajnė vetėm gjatė fundjavės. Kur familja dalin nė darkė, ata e bėjnė kėtė mė herėt, nė mėnyrė qė tė kthehen nė shtėpi, dy orė para fjetjes.
Shumė pak gjumė
Zanės i duhet gjumi i tėrė natės, nė mėnyrė qė ti pėrballojė frustrimet e sė nesėrmes. Shoqės sė saj, poashtu i duhet gjumi i tėrė natės qė tė rimbushet me energji pėr tė nesėrmen. Jeta ėshtė mė e mirė pėr tė gjithė kur kėta fėmijė flenė mirė. Shumica e fėmijėve kur janė tė lodhur, shkojnė pėr tė fjetur. Por kjo nuk ndodh me rastin e Zanės me tejenergji apo me shoqen e saj tė acaruar dhe vėshtirė tė pėrshtatshme. Kur Zana ėshtė shumė e lodhur, motori i saj shpejton. Kur shoqja e saj lodhet shumė ajo bėhet edhe mė e vėshtirė dhe fjetja e saj bėhet edhe mė e vėshtirė. Kur kėta fėmijė nuk flenė sa duhet, dita do tė jetė e mbushur me tė bėrtitura dhe tė qara.

Ngadalėsim
Duke parė kėtė shpejtėsi, prindėrit e Zanės, ēdo natė fillonin mė herėt me ngadalėsimin dhe ritualin para fjetjes. Pėr dy javė, Zana nė mėngjes filloi tė zgjohet vet. Ditėt u bėnė mė tė lehta. Pas disa muajsh, pėrsėri u bė shumė e lodhur, prandaj tė shtunave ia pamundėsuan shumė aktivitete shtesė tė pasdites. Atė natė para fjetjes pėrsėri filluan me ritualin mė herėt. Disponimi i saj, tė nesėrmen u pėrmirėsua./bebaime/

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bebet do tė duhej tė flinin nė shpinė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi