» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shqiponja e bardhė, zogu qė jeton mė sė gjati

Shko poshtė

Shqiponja e bardhė, zogu qė jeton mė sė gjati

Mesazh nga Naki prej Mon 19 Mar 2012, 19:37


Shqiponja e madhe e bardhė jeton mė gjatė se ēdo zog tjetėr, edhe deri nė 70 vjet. Por pėr tė arritur kėtė moshė duhet tė marrė vendimin mė tė vėshtirė tė jetės sė saj. Legjenda thotė se pas moshės 40-vjeēare kthetrat e saj forcohen dhe bėhen shumė tė mprehta, krahėt e saj shkurtohen dhe bėhen shumė tė rėnda dhe pendėt rrallohen.
Tė fluturojė nė kėto kushte pėr tė bėhet shumė e vėshtirė. Arritur nė kėtė pikė shqiponja ka vetėm dy rrugė: ose tė vdesė ose tė pėrballet me njė rinovim tė dhimbshėm qė zgjat tė paktėn 60 ditė. Procesi i transformimit konsiston, tė fluturojė deri nė majėn mė tė lartė tė malit e tė rrijė aty lart, nė njė fole, nga ku pėr pak nuk duhet tė dalė.
Mė pas shqiponja duhet tė nisė tė pėrplasė sqepin e saj kundėr njė shkėmbi derisa ta heqė. Pastaj duhet tė presė pak derisa t’i dalė njė i ri dhe qė do e pėrdor pėr tė shkulur pendėt e rritura pėrreth kthetrave. Me kthetrat e reja do jetė pėrsėri nė gjendje tė pėrballojė njė fluturim tė rilindjes, me njė energji tė re e cila do t’i shėrbejė tė paktėn edhe pėr 30 vjet tė tjera.
Kjo shqiponjė ėshtė e rrallė dhe jeton nė shumė pak vende tė botės Ajo strofkėn e ndėrton nė drunj shumė tė lartė, ose nė shkrepa e humnera, tė paarritshme pėr kafshė tokėsore. Ushqehet sikur edhe tė gjithė shpendėt e tjerė, dhe ėshtė shumė e rrezikshme nėse dikush ia ngacmon zogjtė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi