» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pegazi, kali me krahė

Shko poshtė

Pegazi, kali me krahė

Mesazh nga Naki prej Sun 25 Mar 2012, 03:05

Pegazi ose Pegazus (greq. Pegasos, lat. Pegasus) ėshtė kali me krahė, i cili ka fluturuar nga trupi i Gorgona Meduzės kur trimi Perze ia preu kokėn. Ka mundur tė fluturojė me shpejtėsinė e erės dhe ka jetuar nė malet e larta, veēmas nė Parnas nė Fokidė dhe nė Helikon nė Beoti. Nė zabelin e Helikonit, i kushtuar Muzeve, gjoja se njė herė ka marrė nė thua dhe atje e hapi burimin Hipokrenėn.
Kur ishte i etshėm lėshohej nga reja te burimi Peirena nė Akrokorint. Atje edhe e ka zėnė kreshnikun Belerofont qė me ndihmėn e tij ta vrasė pėrbindėshin Kimera, e cila jetonte nė humnerėn e thellė tė malit nė Liki, nė tė cilėn mund tė shkelet vetėm nga ajri.
Pas vrasjes sė Kimerės Pegazi mbeti nė shėrbim tė Belerofontit. Kur Belerofonti vendosi qė nė shpinė tė tij tė fluturojė nė Olimp, Zeusi, zoti suprem, e dėnon kėtė arogancė, duke ia lėshuar Pegazit tėrbimin, kėshtu qė Belerofonti nuk mundi tė qėndrojė nė tė, u rrėzua nė tokė dhe u ēmend. Sipas disa autorėve tė vjetėr, baba i Pegazit konsiderohej krijuesi i kuajve, Poseidoni, zoti i detit.
Grekėt me emėr Pegaz e quanin edhe njėrėn prej hyllėsive e cila kėshtu quhet edhe sot e kėsaj dite. Mė vonė Pegazin e pėrvetėsuan poetėt dhe nė tė fluturuan nė Parnas te Muzat, por edhe nė Helikon Hipokreni qė atje tė furnizohen me frymėzimin poetik. Piktura tė tij nga antika janė ruajtur nė njė numėr tė madh nga kohėrat e reja.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi