» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nicole Malachowski (The USA Air Force) pilotja qė e bombardoi Serbinė pėr 200 orė rresht

Shko poshtė

Nicole Malachowski (The USA Air Force) pilotja qė e bombardoi Serbinė pėr 200 orė rresht

Mesazh nga Naki prej Tue 27 Mar 2012, 04:18

Nicole Malachowski (The USA Air Force) ėshtė pilotja e parė “bombarduese” amerikane e cila sot e 13 vite mė parė, pikėrisht mė 24 mars filloi ta gjunjėzoj Serbinė. Ajo ka marrė medalje tė ndryshme nderi nga Ushtria e SHBA-ve. Ajo ėshtė shquar pėr pėrsosmėri tė jashtėzakonshme nė goditjen e objekteve ushtarake serbe, edhe nėpėr qendra tė banuara, ose afėr qyteteve ku ndodheshin bazat.
Me gradėn “Majore”, pilotja amerikane, Nicole Malachowski, ėshtė dekoruar me medaljet e ēmimet mė tė larta tė Ushtrisė Amerikane si “Meritorious Service Medal”, “Air Medal”, “Air Force Commendation Medal”, “Air Force Achievement Medal”, si dhe medaljen “4th Fighter Wing”s”, tė cilėn e ka marrė si njė heroinė e madhe gjatė fushatės sė bombardimeve ajrore nė Kosovė, pėr mbrojtjen e civilėve gjatė bombardimeve.
Ajo ėshtė shquar pėr pėrsosmėri tė jashtėzakonshme nė goditjen e objekteve ushtarake serbe, edhe nėpėr qendra tė banuara, ose afėr qyteteve ku ndodheshin bazat. Besohet se Nicole ėshtė njė grua e guximshme dhe mjaft e aftė, e para femėr amerikane nė historinė 60-vjeēare tė aviacionit qė ėshtė pjesė e skuadronit bombardues luftarak “Pilotėt e vdekjes”.
Ajo hyn kėshtu edhe nė analet e historisė amerikane tė fluturakėve, duke u renditur e suksesshme dhe me vlera tė spikatura mes pilotėve burra. Deri sot pilotja numėron rreth 200 orė fluturime bombarduese nė Kosovė (mars-qershor 1999 – 78 ditė) si dhe 10 ditė nė Irak (prill 2003).
Forcat luftarake-ajrore amerikane (The USA Air Force) kanė gjithsej 568 femra pilote. Nga kėto vetėm 71 prej tyre shėrbejnė me aeroplanėt fluturakė. “Unė, thotė Nicole, do tė bėj detyrėn, pavarėsisht se mund tė jem vendosur edhe nė qendėr tė debateve, se si ka mundėsi qė njė femėr tė kryejė kėtė detyrė kaq tė vėshtirė dhe me rrezik tė madh pėr jetėn”. Pilotja amerikane, Malachowski, ka kryer shkollėn e mesme nė vitin 1992 nė Las Vegas.
Fėmija i tretė i njė familjeje tė vjetėr amerikane (nėna quhet Cathy dhe babai i saj Robert Ellingwood). Nicole ėshtė e martuar me pilot, edhe ai me gradėn “Major”, por me origjinė ruse, i quajtur Paul Malachowski. Nicole u rreshtua nė radhėt e Flotės Ushtarake Ajrore tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė vitin 1996, pas diplomimit nė Akademinė e Forcave Ushtarake Ajore, me nivelin B. S. nė Management dhe mė ulėt French.
Mė parė se tė inkuadrohej nė radhėt e skuadroneve bombarduese tė Flotės Ushtarake Ajrore tė SHBA-ve, “Bubullima e zogut” (Thunderbirds), ajo shėrbeu si instruktore dhe komandante me avionėt luftarakė “F-15E”, nė skuadronin “494th Fighter Squadron”, nė bazėn amerikane nė Britaninė e Madhe, “RAF Lakenheath”. Kėtu Nicole mblodhi rreth 1900 orė fluturime, nga kėto 1700 orė fluturime me bombarduesit “F-15” dhe “F-16”.
Nicole Malachowski, nga Ēikagoja, ėshtė e datėlindjes 1974 dhe njihet nė SHBA si e para femėr amerikane pilote me gradėn “Major” dhe e para femėr amerikane e seleksionuar pėr tė shėrbyer nė radhėt e fluturimeve luftarake nė forcat ajrore “Thunderbrids, qė njihen ndryshe si “Pilotėt e vdekjes” apo “Bubullima e zogut”.
Fluturimin e parė nė qiell tė hapur e ka kryer nė vitin 1996. Pėr piloten amerikane kanė shkruar e folur jo vetėm gazetat, revistat ushtarake, por edhe gazeta e televizione tė njohura nė SHBA si CNN, ABC, NBC, FOXNEWS etj, shkruan Yllpress.
Eksperienca
Malachowski u trajnua nė bazėn ushtarake “Columbus Air Force Base”, nė Misisipi, me fluturakėt bombardues “F-15E” e mė pas, nė bazėn Seymour Johnson Air Force Base nė Karolinėn ė Veriut.
Prioriteti i saj ka qenė stėrvitja me “Pilotėt e vdekjes” (Thunderbird). Mė tej, Nicole shėrben nė bazėn RAF Lakenheath, nė Angli dhe kthehet sėrish nė bazėn, “Seymour Johnson Air Force Base” nė Karolinėn e Veriut. Ajo do tė shėrbejė si oficere edhe nė bazėn “Camp Red Cloud” nė Korenė e Jugut.
Nicole ka marrė pjesė nė krejt fushatėn e sulmeve ajrore ndaj bazave e caqeve serbe nė Kosovė e Serbi, si dhe nė operacionin “Liria e Irakut” (Operation Iraqi Freedom). Ajo shihet nė SHBA si femra qė ka bėrė histori.
Nė muzeun e “Pionierėve tė fluturimit”, hapur nė Washington D.C, asaj i ėshtė rezervuar njė pavijon i veēantė me fotot, videoxhirimet, shkrimet dhe kujtimet e pilotes nga Britania e Madhe, Kosova e Iraku.
Fushata e sulmeve ajrore, e cila vuri nė shėnjestėr caqet ushtarake serbe nė territorin e saj dhe nė bazat e vendosura nė Kosovė zgjati 78 ditė dhe pėrfundoi me fitoren e NATO-s. Ajo ėshtė konsideruar si lufta mė e suksesshme e kohėve moderne tė Aleancės Veri Atlantike, NATO.
Kosova, aty zė njė vend tė posaēėm, pasi atje pilotja amerikane ka kryer mėse 200 orė fluturime bombarduese gjatė fushatės sė vitit 1999. Siē dihet, mė 24 mars 1999, ėshtė edhe dita kur nisėn sulmet ajrore kundėr bazave ushtarake serbe nė Kosovė dhe nė territorin e Serbisė.
Shiqoni videon

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi