» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Neandertalėt nuk ishin “njerėz tė egėr”

Shko poshtė

Neandertalėt nuk ishin “njerėz tė egėr”

Mesazh nga Majlinda prej Tue 27 Mar 2012, 16:20

Gėrmimet nė shpellėn Fumane nė malet Lessini nė Itali tregojnė se paraardhėsit tanė kanė vepruar dhe menduar simbolikisht, por mė lart se mendohej deri tani.
Neandertalėt nė Evropė janė stolisur me pupla, ashtu si edhe indianėt nė SHBA.
Ndoshta ky fakt erdhi sepse neandertalėt donin tė krijonin njė “kryekapo” tė fortė e tė madh indian, duke pėrdorur puplat e bukura e mbresėlėnėse tė shpendėve tė mėdhenj, kjo si njė simbol tė pushtetit dhe autoritetit.
Kėto modele zbukurimi deri tashti datonin rreth vetėm 20 mijė vjet mė parė. Por zbulimet e fundit nė shpellėn Fumane ku neandertali kish filluar tė “zotėronte” veten nėpėrmjet pėrdorimit tė logjikės dhe pėrdorimit tė mjeteve dekorative qė para 44.000 vjetėsh ėshtė njė goditje e rėndė pėr ata qė ende hedhin dyshime pėr kapacitetet e neandertalit “duke e konsideruar njeriu i egėr”.
Pas zbulimeve tė shumė vendvarrimeve tė neandertalit, dhe gjetja se bashku me skeletet njerėzore edhe gjithė stolitė si dhe pigmentet e penelat pėr tė pikturuar pjesė tė trupit, vėrteton fuqishėm se kushėrinjtė tanė neandertalėt nuk ishin aq tė “paarsyeshėm”, siē besohet zakonisht, por kishin kulturė dhe ndjesi shumė afėr nesh.
Pra shkencėtarėt deklarojnė se neandertalėt mund tė konsiderohen plotėsisht mė shumė si vėllezėr se sa si kushėrinjtė tanė tė largėt.
Marr nga /zeri.info/
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12270
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Neandertalėt nuk ishin “njerėz tė egėr”

Mesazh nga Hari prej Thu 29 Mar 2012, 00:49

Shkencėtarėt thonė se kanė gjetur dėshmi tė pakontestueshme se neandertalėt para 50 000 vjetėve kanė ngjyrosur trupat e tyre, kurse guaskat e gjetura me mbetje tė pigmentit u kanė shėrbyer si enė pėr “grim”, shkruan BBC nė portalin e vet.
Shkencėtarė i kanė zbuluar kėto guaska nė dy lokacione arkeologjike nė krahinėn Mursia nė jug tė Spanjės. Hulumtuesit kanė theksuar se ky zbulim hedh poshtė pikėpamjet se neandertalėt kanė qenė qenie jo tė menēura dhe tregon se ata kanė qenė tė aftė qė mendimin e vet ta shprehin nė mėnyrė simbolike.
Profesori Joao Zilao, arkeolog nga Universiteti i Bristolit dhe udhėheqės i hulumtimit, ka thėnės e me ekipin e tij ka kontrolluar guaskat qė kanė shėrbyer si enė pėr pėrzierje dhe ruajtje tė pigmenteve.
Kohė mė parė nė Afrikė janė zbuluar thupra tė imėta tė zeza, tė cilat neandertalėt mbase i kanė pėrdorur pėr vizatime mbi trup.
“Kjo ėshtė dėshmia e parė e sigurt se ata e kanė pėrdorur kozmetikėn. Pėrdorimi i mjeteve tė tilla komplekse ėshtė risi. Kemi tė bėjmė mė shumė se sa me vetėm njė vizatim tė thjesht mbi trup”, vlerėsoi Zilao.
Shkencėtarėt kanė zbuluar topa tė vegjėl tė njė pigmenti tė verdhė, qė sipas tė gjitha gjasave ėshtė pėrdorur si bazė. Po ashtu, ėshtė gjetur pudra e kuqe e pėrzier me grimca tė mineralit tė zi shkėlqyes.
Deri tashti shumė shkencėtarė kanė menduar se vetėm njerėzit bashkėkohorė kanėp pėrdorur grim pėr zbukurim dhe kryerje tė riteve tė ndryshme.
Duke pasur parasysh faktin se nė njė periudhė kohore, nė paleolitikun e vonshėm, neandertalėt dhe njerėzit kanė jetuar bashkė, Zilao ka theksuar se ky zbulim daton nja 10 mijė vjet para kėtij kontakti.

Hari

Postime : 4
Kyējet nė forum : 11829
Regjistruar mė : 05/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Neandertalėt nuk ishin “njerėz tė egėr”

Mesazh nga Hari prej Thu 29 Mar 2012, 00:52

Njerėzit e hershėm Neandertalėt populluan Europėn pėr disa mijra vjet. Sipas analizave tė DNA-sė ata ishin kushėrinj me ne por jo paraardhėsit tanė.
Tė rralla janė ato krijesa qė janė tė rrethuara nga kaq shumė mistere dhe qė kanė tėrhequr kaq shumė vėmendjen e njerėzve sa neandėrtalėt. Ndoshta kėtyre mund t“ua kalojnė vetėm dinozaurėt.
Mbi neandertalėt ka dy teori:

Teoria Shumėrajonale
Sipas teorisė Shumėrajonale tė gjithė sojet e njerėzve qė prej dy miljonė vjetėsh i pėrkasin tė njėjtit njeri, atij Homo sapiens (njeriut modern). Ky njeri shtegtoi nga Afrika pėr nė Europė dhe Azi. Kėshtu nė rajone tė ndryshme u formuan popuj tė ndryshėm por qė u ndėrthurėn shpesh me njėri-tjetrin. Pėr pėrkrahėsit e kėsaj teorie neandertalėt janė vetėm njė popull rajonal, ata nuk janė shfarosur dhe gjenet e tyre kanė mbijetuar edhe sot e kėsaj dite tek europianėt.

Teoria "Prej-nga-Afrika"
Sipas teorisė "Prej-Afrikės" (Out-of-Africa) nė dy miljon vitet e fundit ka pasur soje tė ndryshme njerėzish tė cilėt janė shfarosur pėrveē se njeriut modern.
Para 1,5 deri 2 miljonė vjetėsh mė parė u shpėrngul njė popull i hershėm nga Afrika i njohur si Homo erectus (erektus). Prej tyre lindėn nė mijėvjeēarėt qė pasuan soje tė reja njerėzish. Njė prej tė cilėve ishin neandertalėt, tė cilėt kanė egzistuar qė para mė tepėr se 300 000 vjetėve nga dita e sotme.
Vetėm 200 000 vjet mė parė nga dita e sotme u zhvillua nė Afrikė njė soj tjetėr njeriu i cili nisi ta lėrė kėtė kontinent 100 000 vjet mė parė nga dita e sotme dhe tė shpėrndahej nėpėr rruzullin tokėsor. Ndėrkohė qė ky njeri, qė u quajt njeriu modern, e zgjeronte hapėsirėn e tij tė jetesės, sojet e tjera tė njerėzve qė jetonin prej kohėsh nė Europė dhe Azi nisėn tė zhdukeshin nė pėrgjithėsi.
Nuk dihet nėse sojet e njerėzve tė lashtė, si neandertalėt, ishin tė kėrcėnuar pėr t'u shfarosur qė pėrpara mbėrritjes sė njeriut modern apo u konkuruan nga ky i fundit duke u zhdukur qė para rreth 30 000 vjetėsh nga dita e sotme - kjo periudhė ishte ajo e fundit ku nė rruzullin tokėsor gjendeshin njėkohėsisht dy soje njerėzish. Nuk ka fakte qė tė mund tė jenė bėrė vrasje masive ndaj neandertalėve.
Neandertalėt jetonin nė grupe tė vogla qė ishin tepėr larg njėri-tjetrit dhe e kishin numrin e lindjeve mė tė vogėl se atė tė vdekjeve. Ata e kishin gjithashtu gjithnjė e mė tė vėshtirė tė gjenin ushqim dhe ujė. Neandertalėt e fundit jetonin nė brigjet e oqeanit Atlantik, Spanjė dhe Kroaci.
Teoria "Jashtė-prej-Afrikės" ka fituar gjithjė e mė tepėr pėrkrahės vitet e fundit. Kjo teori gjen pėrkrahje edhe nė analizat gjenetike.
Nga analiza e DNA-sė del se neandertalėt nuk ishin stėrgjyshėrit tanė por njė degė mė vete nė pemėn e humanoidėve. Biologėt e molekulave janė tė mendimit se nuk ka pasur ndonjė ndėrthurje midis neandertalėve dhe njeriut modern pasi dallimet nė kodin gjenetik janė shumė tė mėdha.
Mirėpo disa ekspertė qė janė mbėshtetur nė gjetjen e njė njė skeleti 25 000 vjeēar tė njė fėmije nė Portugali tregojnė sesi neandertalėt dhe njeriu modern kanė arritur tė kryqėzohen ndėrmjet tyre dhe tė lindin fėmijė.
Studiues tė Oxford-it (Oksfordit) kanė dalur kohėt e fundit me njė teori sipas tė cilės gjeni qė jep kombinimin klasik: flokė tė kuq dhe lėkurė tė bardhė me quka, mund tė jetė 100 000 vjet i vjetėr dhe mendohet tė jetė trashėguar pikėrisht nga njeriu neandertal.

Tiparet e neandertalit
Neandertalėt nuk ishin tė shpėrndarė nė tė gjithė botėn por jetonin kryesisht nė Europė, Lindjen e Mesme dhe disa pjesė tė Azizė Qendrore.
Pėr herė tė parė mbetjet e njė neandertali u zbuluan nė vitin 1865 pranė Düsseldorf-it nė Gjermani.
Neandertalėt ishin tė shkurtėr, tė fuqishėm dhe shumė muskulozė.
Kėto tipare ishin pėrshtatje ndaj kushteve tė vėshtira tė periudhės akullnajore nė tė cilėn jetonin. Duke qenė tė shkurtėr edhe trupi kishte njė sipėrfaqje mė tė vogėl, pra iu humbiste jashtė mė pak energji.
Meshkujt neandertalė nė Europė ishin mesatarisht 169 cm tė gjatė, ndėrsa femrat 155 cm.
Meshkujt peshonin rreth 80 kg ndėrsa gratė 60-65 kg. Shkaku qė peshonin kaq tepėr ishin muskujt e tyre tė fuqishėm dhe kockat e trasha, ndonėse tepėr tė shkurtra.
Trupi i tyre ishte i fuqishėm dhe nė gjendje tė mbante pesha tė rėnda. Kockat e duarve ishin shumė mė tė forta se tonat, ēfarė tė bėn tė mendosh, se mund tė shtrėngonin fort diēka.
Ajo qė tė bėnte mė tepėr pėrshtypje nė fytyrėn e njė neandertali ishte hunda tepėr e madhe, ndoshta kėshtu ajri i ftohtė i periudhės sė akullnajave arrinte tė ngrohej mė parė se tė futej brenda nė trup.
Deri mė sot mendohej se neandertalėt ishin qenie primitive, pėrbindsha tė pazemėr, ecnin tė pėrkulur si shimpazetė apo orang-utan-ėt, tė shėmtuar dhe tepėr torollakė.
Por dijet e reja tė fituara mbi ketė krijesė e kanė ndryshuar kėtė imazh. Ata ecnin me kurrizin drejtė si ne dhe ishin gjuetarė tė zotė tė cilėt pėrdornin armė tė stėrholluara, tė pėrshtatura mirė periudhės sė akullnajave nė tė cilėn jetonin. Ata kishin arritur tė zhvillonin gjuhėn e tyre dhe i varrosnin tė vdekurit, ēfarė do tė thotė se ata - sikurse ne, njeriu modern - mund tė mendonin me simbole. Neandertalėt kujdeseshin pėr mė tė vjetrit.
Truri i neandertalėve ndonėse kishte formė tjetėr, nuk ishte mė i vogėl se ai i njeriut cromagnon (kromanjon) - paraardhėsve tanė - por kėta tė fundit mendonin dhe vepronin ndryshe nga tė parėt. Njerėzit cromagnon jetonin nė grupe tė mėdha dhe bashkėpunonin
me njėri-tjetrin. Ata kishin njė gjuhė mė tė pėrparuar, shkėmbenin dituritė me njėri-tjetrin dhe mund tė shumoheshin mė lehtė.
Njeriu modern qė shtegtoi pėr nė Europėn e neadertalėve ka jetuar pėrkrah kėtyre tė fundit pėr njė kohė tė gjatė. Dhe ndoshta ishte pikėrisht takimi me neadertalėt ai qė pasqyrohet nė pėrrallat e lashta mbi gjigandėt dhe magjistarėt biles edhe tek vetė kėngėt shqiptare mbi kreshnikėt si Muji e Halili, Gjergj Elez Alija, Omeri i Mujit. Vendet mbi tė cilat flasin kėto kėngė ndodhen sot nė tokat e ish-Jugosllavisė.

Hari

Postime : 4
Kyējet nė forum : 11829
Regjistruar mė : 05/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Neandertalėt nuk ishin “njerėz tė egėr”

Mesazh nga Naki prej Thu 29 Mar 2012, 06:53

Hahahahaa Hari qe sa kohe je regjistruar ne forum dhe vetem kur dolen " kusherit" e tu ne teme ti fillove te postosh Very Happy Cool

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Neandertalėt nuk ishin “njerėz tė egėr”

Mesazh nga Majlinda prej Thu 29 Mar 2012, 21:20

Hari shkruajti:Njerėzit e hershėm Neandertalėt populluan Europėn pėr disa mijra vjet. Sipas analizave tė DNA-sė ata ishin kushėrinj me ne por jo paraardhėsit tanė.
Very Happy Pika mua tash do te kemi telashe me kta kusherit tu nga e vura kete teme
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12270
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Neandertalėt nuk ishin “njerėz tė egėr”

Mesazh nga Majlinda prej Thu 29 Mar 2012, 21:21

Naki shkruajti:Hahahahaa Hari qe sa kohe je regjistruar ne forum dhe vetem kur dolen " kusherit" e tu ne teme ti fillove te postosh Very Happy Cool
Ha pra ka qene i vetem kolegu Very Happy
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12270
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Neandertalėt nuk ishin “njerėz tė egėr”

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi