» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Liqenet qė emetojnė ngjyrėn e kaltėr

Shko poshtė

Liqenet qė emetojnė ngjyrėn e kaltėr

Mesazh nga Majlinda prej Tue 27 Mar 2012, 16:30


Njė fenomen i rrallė i jep njė shkėlqim jashtėzakonisht tė fort tė kaltėr disa liqeneve nė Australi. Fenomeni ėshtė regjistruar kohė mė parė nė njė zonė lindore tė Victoria-s.
Shkencėtarėve u ėshtė dashur kohė tė kuptonin se pėrse shkaktohej fenomeni, por nė fund arritėn tė shpjegonin arsyen.
Zjarret e mėdha qė u shkaktuan kohė mė parė nė pyjet pėrreth liqeneve dhe shirat e fuqishėm qė pasuan bėnė qė hiri i zjarreve tė depozitohej me shumicė nė ujėra, duke i pasuruar ato me nitrogjen.
Si rrjedhojė e pėrmbytjeve mė tė mėdha tė historisė, uji i liqeneve komunikoi me ujėrat e deteve, duke u pasuruar edhe me kripė e mikrogjallesa tė tjera.
E gjithė kjo gjendje krijoi njė situatė nė tė cilėn u favorizua rritja e disa algave, tė quajtura nocticula scintillans, tė cilat kanė njė shkėlqim shumė tė fortė tė kaltėr.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12276
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Liqenet qė emetojnė ngjyrėn e kaltėr

Mesazh nga e_jona_kosova prej Wed 28 Mar 2012, 23:46

Mahnitese verte, kur do te kemi ne keshtu nje pasterti ne vendin tone ...!!!???
avatar
e_jona_kosova

Shteti : Kosova
Postime : 33
Kyējet nė forum : 11356
Regjistruar mė : 11/02/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Liqenet qė emetojnė ngjyrėn e kaltėr

Mesazh nga Lambi prej Thu 29 Mar 2012, 00:49

Sdo kemi sepse ne nuk kemi liqen Smile Razz po mendoj per Kosoven !: )
avatar
Lambi

Shteti : Kosovė
Postime : 6
Kyējet nė forum : 6843
Regjistruar mė : 28/03/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Liqenet qė emetojnė ngjyrėn e kaltėr

Mesazh nga Pellumb Lirie prej Thu 29 Mar 2012, 14:36

e mrekullueshme me bukuri magjepese

firma.................................................................................................................................................................................
Une dhe Pellumbi

Liri-cfar ere ke?
Tredhjet e gjasht vjet dshiroj te t “marr er
T “krkova,e di?T“ kerkova-gjithkund
Nuk t“ gjej dot-askund!
Bile nje shenj t“me kishe len-ndokund
Zemra do t“me trokiste-normal
Evropa esht plakur-gjithnje plaket
Por shpresoj-do t“ gjej
Do te kerkoj-nuk ndalem
Do te gjej edhe pse-Evropa plaket
Nga xhelozia s“me lejon te t“ marr er-edhe une
Vall!Je ne Amerik?-!shte e re Amerika
Do te vij atje te t“ marr-nje copk me vete
Pajtohesh?Pyete Ameriken,t“ leshon-nj copk nga ti?
Le ta dish-po te mora er
Ste lshoj-pe r jet e mot
Sepse shum te dua-LIRI
Europa le te plaket ...
avatar
Pellumb Lirie

Shteti : .........
Postime : 31
Kyējet nė forum : 7260
Regjistruar mė : 30/11/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Liqenet qė emetojnė ngjyrėn e kaltėr

Mesazh nga Majlinda prej Thu 29 Mar 2012, 21:29

Lambi shkruajti:Sdo kemi sepse ne nuk kemi liqen Smile Razz po mendoj per Kosoven !: )
Kemi kemi liqene si nuk kemi: Radoniqi, Batllava, Badovci ... por nuk kemi kujdes se pari ne vete per pastertin dhe ambientin.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12276
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Liqenet qė emetojnė ngjyrėn e kaltėr

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi