» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lahuta, ndėr instrumentet mė tė vjetra

Shko poshtė

Lahuta, ndėr instrumentet mė tė vjetra

Mesazh nga Naki prej Wed 04 Apr 2012, 23:20

Lahuta ėshtė instrument muzikor kordofon. Ėshtė ndėr instrumentet mė tė vjetra dhe mė primitive nė Evropė.
Trupi i lahutės punohet kryesisht prej drurit tė panjės, por mund tė punohet edhe nga druri i krekcit, manit, arrės e verrit.
Pjesa e lugėt e lahutės mbulohet me lėkurė tė tėrhequr tė edhit (kecit), ndėrsa harku i saj kryesisht punohet nga degėt e thanės me qime tė bishtit tė kalit.
Edhe bishti i lahutės (qė dikush e quan edhe tel) punohet duke tėrhequr dyzet fije tė bishtit tė kalit.
Koka e lahutės nė trojet shqiptare kryesisht gdhendet nė formė tė kokės sė dhisė apo tė kalit. Ka edhe lahuta qė kanė nė kokė tė gdhendur pėrkrenaren e Skėnderbeut.
Tingulli prodhohet duke pėrshkuar me hark bishtin e lahutės, ndėrsa akordet ndėrrohen duke prekur bishtin me gishtat e dorės tjetėr.
Lahutari luan nė lahutė ulur kėmbėkryq nė tokė. Nė Kosovė dhe nė trojet e Shqipėrisė Veriore me lahutė kėndohet eposi i kreshnikėve qė i pėrket epikės legjendare po edhe kėngė epike historike.
Edhe epi mė i njohur kombėtar Lahuta e Malcis e Gjergj Fishtės po ashtu kėndohet me lahutė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi