» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Princi dhe vajza e zgjuar

Shko poshtė

Princi dhe vajza e zgjuar

Mesazh nga Naki prej Thu 05 Apr 2012, 00:21

Na rronte njėherė njė prijės i ri, qė njihej jo vetėm pėr trimėrinė por kryesisht pėr karakterin e harbuar e tekanjoz. Njėherė thirri plakun e fshatit tė rripte njė gur e pastaj tė pregatiste njė drekė pėr tė ftuarit e tij.
Plaku,i zėnė ngushtė u kthye nė shtėpi i vrerosur dhe i tregoi vajzės sė tij tė vetme pėr urdhėrin e ēuditshėm tė prijėsit. Vajza ishte e re, shumė e bukur por edhe shumė mendjeprehtė u mendua.
Ajo e qetėsoi tė atin dhe i premtoi se do ta ndihmonte. Dhe me tė vėrtetė, nė mėngjez shkoi te babai i saj me njė hanxhar nė dorė dhe i tha: "Jepja kėtė thikė prijėsit dhe i thuaj ta therrė nė fillim gurin e pastaj ti mund ta rrjepėsh e t’i marrėsh lėkurėn".
Plaku veproi tamam ashtu siē e mėsoi e bija. Prijėsi u zemėrua dhe i tha:
- Ku ke ndėgjuar or plak, qė tė therret guri? Mos kėrkon tė tallesh me mua?
Plaku u pėrkul tėrė nderim dhe iu pėrgjigj:
- Nuk guxoj tė tė kundėrshtoj o prijės, po ku ėshtė ndėgjuar tė rrjepėsh lėkurė nga njė gur?!
Prijėsit i pėlqeu pėrgjigja dhe duke marrė vesh se fjalėt e plakut dilnin nga mendja e sė bijės, u martua me tė.
Vėshtirė e pati prijėsi me gruan e tij tė re. Ajo doli mė e zgjuar nga i shoqi dhe kjo cėnoi keq sedrėn e sėmurė tė prijėsit, aq sa vendosi tė ndahet prej saj, megjithėse e donte si mė parė.
- Unė po shkoj pėr gjueti, por ki mendjen: po qe se ti para kthimit tim do tė zgjidhėsh qoftė edhe njė ēėshtje, me mua nuk ke punė mė, do tė ndahemi njėherė e mirė.
Kaloi njė ditė, dy apo mė tepėr, dhe te fqinjėt erdhi njė mik. Natėn pela e mikut polli njė mėz. Nė mėngjez miku, kur mori vesh lajmin u gėzua shumė, por tė zotėt e shtėpisė filluan tė ngulnin kėmbė se mėzin e polli qerrja ku ishte lidhur pela.
Filluan tė grindėshin dhe pėr tė sheshuar problemin vendosėn tė ftojnė gruan e prijėsit. Dhe kjo erdhi, por me mjaft vonesė.
Ajo kėrkoi ndjesė pėr vonesėn duke u shfajėsuar se rrugės, duke ardhur, pa pėrroin qė kishte marrė zjarr dhe e shojti duke i hedhur fletė tė thata.
Tė gjithė u habitėn. Edhe miku edhe tė zotėt e shtėpisė.
- Zjarrin e shuajnė me ujė e jo me fletė tė thata, e pastaj, ku ėshtė dėgjuar qė tė digjet uji?!- thanė ata.
Gruaja e prijėsit qeshi nėn buzė dhe u pėrgjigj:
- Po qe se e keni tė qartė se kjo nuk ndodhė, si nuk mund tė kuptoni se qerrja s’mund tė pjellė mėza?
Nė kėtė mėnyrė u zgjidh edhe grindja nė dobi tė mikut.
Kur u kthye nga gjyetia, prijėsi mori vesh qė gruaja e tij kishte shkelur porosinė
qė i kishte dhėnė. Ai i tha gruas tė marrė me vete gjithēka dhe ēfardo qė do e tė largohet nga shtėpia e tij e tė shkojė te tė sajtė, apo ku tė dėshirojė.
- Mirė, unė pranoj, por para se tė largohem dėshiroj tė hamė sėbashku darkėn e fundit tė lamtumirės, - u lut ajo dhe, pasi mori pėlqimin e tė shoqit, shtroi sofrėn.
Gjatė darkės ajo e dehu tė shoqin, pastaj, me kujdes, qė tė mos zgjonte, e ngarkoi nė qerre dhe sėbashku me tė u nis pėr te prindėrit e saj.
Rrugės prijėsi u zgjua dhe i habitur qeshi:
- Ku po mė ēon kėshtu?
E shoqja, si gjithnjė, u pėrgjigj qetė:
- Si ku? A mė urdhėrove tė largohem nga shtėpia jote dhe mė lejove tė marr me vete gjithēka mė nevojitet dhe ēfarėdo qė dua? E pra, unė ty tė dua mė tepėr dhe asgjė tjetėr. Prandaj dhe tė mora vetėm ty pėr tė prindėrit e mi.
Prijėsi i habitur me mendjen e mprehtė tė gruas, hoqi dorė nga tekat dhe u kthye nė shtėpi dhe jetoi i lumtur me gruan e tij.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi