» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


- Ēfarė thotė Kusia?

Shko poshtė

- Ēfarė thotė Kusia?

Mesazh nga Naki prej Thu 05 Apr 2012, 00:35

- Ēfarė thotė Kusia?
Njė mbret i ri, nė moshė rreth 25 vjeē, i pa martuar, e trashėgoi fronin nga i jati. Ai djalė ishte pak i ēuditshėm pėr mbretėrinė, sepse pyetjeve tė tija, tė pakėt ishin ata qė mundeshin ti pėrgjigjeshin! Bashkė me fronin, nėn urdhėrat e tij ishin edhe tė gjithė ata qė i kishin shėrbyer me besnikėri babait tė tij. Njėri nga kėta ishte njė kėshilltar me gradėn gjeneral, i vjetėr nė moshė, rreth tė 60-tave, dhe me flokė tė thinjur.
Njė ditė prej ditėsh, Mbreti dhe Gjenerali, kėshtu quhen nė pėrrallė, ishin duke biseduar nė dhomėn mbretėrore, rreth oxhakut sepse ishte vjeshtė dhe koha kishte filluar tė ftohej. Nė ēengelin e oxhakut, ishte varur njė kusi me ujė, e cila pėrdorej pėr tė mos u tharė ajri i dhomės. Pėr njė moment nuk po fliste asnjėri dhe dėgjohej vetėm kllu-kllu i ujit qė valonte dhe tek-tuk ndonjėēik ujė qė binte nė zjarr, duke lėshuar atė zhurmėn karakteristike tė tij. Kush ka qėn mbret, e di shumė mirė se ē’do tė them! Befas Mbreti e pyet Gjeneralin:
- Ēfarė thotė Kusia?
Gjenerali qeshi! Duke menduar se Mbreti bėnte shaka, sepse nuk e kishte dėgjuar herė tjetėr kėtė lloj pyetje! Por Mbreti kėmbėnguli dhe e pyeti pėrsėri:
- Ēfarė thotė Kusia?
Pėrsėri Gjenerali ja ktheu me tė qeshur:
- Kusia? Ēfarė do thotė? Asgjė!
- Jo! – Ja ktheu Mbreti.- Ajo thotė njė gjė!
- Po ēfarė do thotė Kusia?- Ju pėrgjigj Gjenerali me kureshtje.
- Atė dua tė gjesh. – I tha Mbreti i vendosur dhe prerė.- Pėrndryshe nuk meriton tė jesh pranė meje.
Gjenerali e kuptoi se Mbreti nuk bėnte shaka, por nuk dinte si ti pėrgjigjej! Mbeti i shtangur dhe u ngrit rrėmbimėthi duke kėrkuar leje tė largohej.
- Ik. -I tha Mbreti- Ke tre ditė afat pėr t’a gjetur!
Gjenerali u largua, duke mos e kontrolluar fare veten! Nė dalje tė portės sė jashtme, u pėrplas me Bahēevanin e pallatit. Edhe Bahēevani ishte njė burrė i moshuar, pothuajse nė njė moshė ma Gjeneralin.
- Ej! Ku i ke sytė? Nuk shikon ku i hedh kėmbėt? – I foli Bahēevani.
- Ou! Mė fal! Nuk e kisha mėndjen!- Ju pėrgjigj Gjenerali.
- Ku e kishe mėndjen?- E pyeti Bahēevani.
- Lėre mos mė pyet!- I tha Gjenerali.
- Po ti fol, se mund tė ndihmojmė!- I thotė Bahēevani.
- Nuk e di por… Kėshtu, kėshtu… mė ndodhi! I tregon gjithė historinė me Mbretin.
- Dėgjo kėtu.- I thotė Bahēevani.- Unė nuk tė jap dot xhevap, por e kuptoj se kot nuk tė ka thėn Mbreti! Kėto janė nga ato fjalėt qė pėrgjigjen e kanė nė hejbe, si i thotė njė fjale tė urtė! Po ti mos u mėrzit se nė njė fshat jeton njė vajzė e re, e cila u kthen pėrgjigje kėtyre pyetjeve.
- Nė cilin fshat? - E pyet Gjenerali.
- Njė ditė larg ėshtė prej kėtej. Ajo ėshtė shumė e zgjuar. Jeton vetėm me babanė.- E sqaroi Bahēevani.
Gjenerali pasi e dėgjoj me vėmėndje, mėsoi edhe fshatin ku banonte vajza e zgjuar dhe vendosi qė tė nesėrmen nė mėngjez tė shkonte atje pėr tė mėsuar pėrgjigjen qė do t'i shpėtonte kokėn!
Mezi priti tė gdhihej! Sapo ēeli dita i hipi kalit. Ishte i veshur civil, jo me uniformėn ushtarake, qė tė dukej sa mė i thjeshtė dhe mori rrugėn pėr nė fshat. Me vehten e tij bėnte llogari, se si do gjente sa mė kollaj shtėpinė e vajzės! Si do hynte nė bisedė! Mendonte edhe ai ndonjė pyetje tė ngjashme me atė pyetjen e Mbretit. E bėri llogari qė nė tė ngrysur tė gjendej nė fshatin e duhur.
Nė tė perėnduar tė diellit u gjend nė fillim tė fshatit tė adresuar. Ai ishte njė fshat nė rrėzė tė njė mali tė lartė. Aty nė anė tė rrugės pa njė fshatar, i cili po lėronte (plugonte) tokėn me qe’! Pasi e pėrshėndeti, Gjenerali e pyeti nėse kishte zjarr pėr tė ndezur njė cigare, ndryshe nuk kishte se si tė hynte nė bisedė me fshatarin.
- Edhe zjarr kemi, edhe duhan kemi!- Ju pėrgjigj fshatari, njė burrė rreth tė 50-ave, me njė bujari karakteristike tė njė tė varfėri por fisnik!
Gjenerali i zbriti kalit, e la tė kulloste nė ledhin e arės dhe vetė shkoi u takua me fshatarin bujar. U ulėn tė dy ashtu siē ishin, mbi arėn e sapo lėruar dhe e drodhėn nga njė cigare, duke pėrdorur gjethet e kallirit tė misrit(lėpushka), nė vėnd tė letrės. Kėshtu ishte atėherė! Duke tymosur duhanin e fortė tė fshatarit, Gjenerali mendonte se si do vazhdonte biseda mė tej!
- Ka ndonjė Han nė kėtė fshat qė tė gdhihemi pėr sonte, sepse jam pėr rrugė tė gjatė?-Pyeti Gjeneral, pėr tė hapur muhabet.
- Han nuk kemi nė fshat, por... ti mos u mėrzit se e kemi njė copė kasolle pėr miq e pėr shokė!- Ju pėrgjigj fshatari.
- Tė fleminderit por... nuk dua tė tė bezdis se ke kalamjt e tu e familjen tėnde, e mė duket sikur do tė vė nė siklet.- Ja ktheu Gjenerali.
- Ooo ē’ėshtė ajo? Unė vetėm njė vajzė tė vetme kam.
Aha ! Mendoi gjenerali. Paskam goditur nė personin e duhur. Pėr kėtė u gėzua dhe e pranoi me kėnaqėsi ftesėn e fshatarit. Kėshtu qė kishte kohė tė mendohej edhe pėr “Kusinė” .
- Tė faleminderit shumė! -Ja ktheu pėrsėri gjenerali dhe u ngritė, pasi u ngritė edhe Fshatari, i cili filloj tė lėshonte tė dy qetė kurse parmėndėn e hodhi nė krah. U nisėn tė dy, Fshatari pėrpara dhe Gjenerali mbrapa.
Gjenerali e pa tė arsyshme qė tė mos i hipte kalit por, pėr respekt, ta ndiqte fshatarin mė kėmbė dhe kalin e mori pėr dore! Mbasi ecėn njė cop herė, gjenerali e pyet:
- Do mė ngresh, a tė tė ngre?
Fshatari u mendua njė cop herė. ”Po ky dreq! Unė kam parmėndėn nė krah! Ky kalin e ka bosh! Ēdo tė thotė me kėtė?” E kuptoi se ishte pyetje me tjetėr kuptim, ndaj bėri sikur nuk e dėgjoi.
Vazhduan pėrsėri rrugėn. As Gjenerali nuk kėmbėnguli mė. Mė lartė rruga kalonte pėrmes varrezave tė fshatit! Atje ishte njė varr i freskėt. Gjenerali pėrsėri pyeti Fshatarin duke u drejtuar nga varri i freskėt:
- Po ky kėtu? Rron apo ka vdekur?
Pėrsėri Fshatari u mendua! “Ky e shikon qė ėshtė varrosur! Ē’do tė thotė me kėtė?” Pėrsėri heshti, pa kthyer pėrgjigje. Por edhe Gjenerali nuk i tha gjė.
Gjenerali mendonte se mbase gjente ndonjė kusi nė zjarr, e kėshtu do ishte mė e lehtė tė hynte nė temėn qė kėrkonte!
Mbas pak arritėn tek shtėpia e Fshatarit. Fshatari i foli vajzės sė tij dhe ajo doli nė oborr. Ishte njė vajzė rreth 20 vjeēe, me flokėt zeza si pėnda e korbit, tė gjata qė i binin deri nė mes dhe e bukur nė fytyrė. Fshatari i dha urdhėr qė tė priste e nderonte mikun! Ajo menjėherė pas pėrshėndetjes, i mori kalin nga duart dhe duke e ftuar tė hynte brėnda nė odėn e miqėve, shkoi tė rregullonte kafshėn e lodhur. Duke u larguar Gjenerali vuri re se vajza ēalonte pakėz.
Gjenerali hyri brėnda nė njė dhomė tė vogėl me oxhak, zjarri ndezur dhe nė zjarr vėnė njė kusi, mbi njė perosti! Sa u gėzua Gjenerali kur gjeti njė ambient tė tillė!Pas pak erdhi edhe Fshatari dhe i uroi mirseardhjen mikut, sipas zakonit, duke i dhėnė edhe dorėn. Pasi u takuan,Gjenerali pėrsėri pyeti:
- Ēfarė thotė kusia?
Fshatari pėrsėri bėri sikur nuk e dėgjoi, pasi nuk dinte ēfarė ti pėrgjigjej!
Pas pak erdhi vajza e cila u pruri kafetė dhe i uroi mirseardhjen edhe mikut tė sapo ardhur. Pasi pinė kafenė, Fshatari ju drejtua vajzės, tek e cila gjithmonė kishte gjetur sqarim pėr shumė gjėra qė ai nuk i kuptonte.
- Moj bija ime! E ftova kėtė mikun nė shtėpi sepse ėshtė pėr rrugė tė largėt dhe mė erdhi keq qė nuk kishte ku tė gdhinte natėn!
- Po mirė bėre baba! Shtėpia pėr miq e pėr shokė ėshtė e hapur!
- Po mirė po... ky ma ka bėrė tre herė borxh, e unė nuk dija si t’i pėrgjigjesha!
- Ēfarė tė tha baba?
- Po ja... e para! Kur po vinim lartė pėr nė shtėpi ky mė pyeti: ”Do mė ngresh a tė tė ngre?” Unė nuk dija si t’i pėrgjigjesha e bėra sikur nuk e kuptova!
- Po mirė tė ka thėnė baba! Ai tė ka thėnė: ”Do mė llafosėsh a tė tė llafos?” Ju do kini qėnė tė heshtur?
- Eeee! Ashtu ėshtė. Nuk po fliste asnjėri.
Aty Gjenerali u bind se vajza vėrtetė ishte e zgjuar.
- E dyta,- vazhdoi Fshatari- kur kaluam tek varri i …filanit! Prapė mė pyeti: “Po ky, ėshtė gjall apo ka vdekur?”
- Po mir tė ka thėnė baba! Ai tė ka pyetur: "Ka lėnė trashėgimtar, apo ėshtė shuar fare?"
- Aaa! Nuk e kuptova moj bijė. Po do mė falėsh se aq ma pret kjo rradake!- I tha Fshatari sė bijės.
Gjenerali tani mezi priste tė dėgjonte pėrgjigjen e asaj qė kishte marrė udhėn, e qė do t’i shpėtonte kokėn! I hapi sy e veshė, pa folur, pėr tė dėgjuar dialogun qė bėnin babė e bijė!
- E treta moj bijė! Sapo erdha kėtu mė pyeti: ”Ēfar thotė kusia?” Unė prapė nuk dija ē’ti thosha! Flet kusia? Ndaj e lashė qė tė tė pysja!
- Aaa! Edhe kusia fletė! Pėr kėtė e kam fajin unė, se u mora me punė dhe nuk kam kohė!
- Po ēfarė thotė kusi moj bijė?
- Kusia thotė: “Do mė hedhėsh ujė tė ul valėn, apo tė shuaj zjarrin?”
Kjo nuk i kishte shkuar kurrė nė mėndje Gjeneralit! Prandaj e pyeti Mbreti?! Tani u kujtua ai se pėr nga shkalla ishte ai qė duhej tė ngrihej e ti hidhte ujė kusisė!Tani gjenerali e ndiente veten tė ēliruar e tė pa mposhtur. Ai sapo kishte mėsuar njė sekret qė tė pakėt ishin ata qė e dinin!
Atė natė ndėjtėn deri vonė duke biseduar, hėngrėn, pinė, fjetėn, pa u zbuluar se “Miku”, me tė cilin bisedonin ishte kėshilltari kryesor i mbretit!
Kur u ngritė Gjenerali nė mėngjez, vajza ju solli kafenė. Duke pirė kafe,”Miku” i thotė Fshatarit, me qėllim qė ta dėgjonte vajza dhe si do pėrgjigjej.
- Shtėpinė tė mirė e paske, por oxhaku sikur ėshtė njėēikė shtrėmbėr!- ( E kishte fjalėn pėr vajzėn qė ishte e zgjuar por ēalote pakė! )
Vajza e kuptoi, ku e kishte muhabetin “Miku” dhe ju pėrgjigj nė momentė:
-S’ka gjė! Dorė ustai ėshtė! Mjafton qė tymi ikėn drejtė!-( E kishte fjalėn se mjafton qė e kam kokėn plotė!…)
Gjenerali e pa se ishte vėrtet pėr t’u admiruar, e shum e zgjuar, prandaj u ngritė, u pėrshėndet duke i falenderuar dhe u largua pėr andej nga erdhi!
Tė nesėrmen shkoi tek pallati i mbretit, i qeshur e i gėzuar. Kur e pa kėshtu Mbreti e kuptoi se do kishte ndonjė lajm tė mirė.
- Hė?- E pyeti, pa pritur qė ti thoshte ai.- E gjete ē’thotė kusia?
- Po. E gjeta!
- E ēfarė thotė kusia nė zjarr?
- Kusia thotė: Do mė hedhėsh ujė tė ul valėn,apo tė shuaj zjarrin?
- Kush ta tha?- E pyeti Mbreti me njė mėnyrė kėmbėngulėse, pasi ishte i sigurtė se nuk ishte mėdja e tij!
- Vetė e gjeta!- Ja kthen Gjenerali duke u skuqur nė fytyrė.
- More... Qė nuk ėshtė mėndja jote, pėr kėtė jam i sigurtė. Por thuama se tani do ta pres vėrtet kokėn si gėnjeshtar!
- Gjenarali detyrohet t’ja tregojė tė gjithė historinė si i ndodhi, qė ju tė dashur “kalamaj” e mėsuat mė lartė. Por pėrralla vazhdon akoma!
Mbreti shkoi ne fshatin e largėt nė rrėzė tė malit, e gjeti vajzėn e zgjuar, dhe e mori pėr grua. Dhe tė dy rruan e trashėguan.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi