» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Cironka e artė

Shko poshtė

Cironka e artė

Mesazh nga Naki prej Thu 05 Apr 2012, 00:39

Cironka e artė
Na ishte njė herė njė plak i varfėr, por shumė i varfėr ama. Ai jetonte nė breg tė lumit bashkė me plakėn e tij grindavece. Jetonin tė dy nė skamje dhe nė mjerim tė plotė. Plaku zinte ndonjė cirua nė lumė dhe plaka e gatuante.
Njė ditė dimri plaku ndenji te lumi me orė tė tėra, por nuk zuri gjė. Ishte ftohtė. Ai donte tė kthehej nė shtėpi, por kur kujtonte plakėn rrinte aty me shpresė se mund tė kapte diēka.
Dhe mė nė fund fija e vjetėr e filldispanjės u lėkund dhe plaku nxitoi ta tėrhiqte. Kur ē'tė shihte? Njė cirua i vogėl, fare i vogėl vazhdonte tė pėrpėlitej nė majėn e grepit. Plaku e mori nė dorė. Cironka kishte ca vezullime tė arta. Plaku hapi torbėn e tij tė vjetėr dhe...
-Tė lutem, mė hidh pėrsėri nė lumė!
Plaku u habit.
-Kush foli?- Tha.
-Tė lutem, mė hidh nė lumė,- tha cironka- dhe unė do tė tė realizoj ēdo dėshirė qė tė kesh.
Plaku i shkretė ishte shumė zemėrmirė. Ai e kuptoi se as ai e as plaka e tij s'ngopeshin dot me njė cironkė aq tė vogėl dhe e hodhi nė lumė. Nė ēast, cironka doli nga uji dhe i tha:
-Mė thuaj njė dėshirė!
-Tė kisha njė torbė me cironj...
Pa mbaruar plaku fjalėn, torba me cironj i erdhi pranė. Plaku i mori dhe u nis nė shtėpi. Nė fillim plaka e shau, por pastaj natyrisht u kėnaq.
Plaku se mbajti dot tė fshehtėn (Ah, kėta pleqte e mirė!) dhe ja tregoi gjithė
historinė... Plaka lakmitare i tha:
-Pse nuk i the qė cironjtė tė ishin tė tiganisur? Shko, thuaji!
Plaku i shkretė shkoi nėpėr tė ftohtė, e thirri cironkėn dhe ja tha dėshirėn.
Kur shkoi nė shtepi, plaka kishte pėrfunduar gjysmen e cironkave...
Por kjo s'ishte asgjė...
Sa herė qė plakes i kujtohej ndonjė gjė ajo dėrgonte plakun t'ia thoshte kėtė
dėshirė cironkės. Dhe plaku (Ah, i shkreti plak!...) shkonte nė lumė dhe
thėrriste cironkėn. Dhe cironka bėnte realitet dėshirėn e plakės. Kėshtu
pleqtė u bėnė zengjinė. Ata kishin shtėpi tė mirė, kuaj, hyzmetqarė, ..., ēdo gjė,
ēdo gjė.
Aq sa plaka s'kishte mė ēfarė tė kėrkonte dhe njė ditė e urdhėroi plakun:
- Shko merre cironkėn tėnde tė qelbur dhe sille kėtu!
Plakut tė shkretė i therri nė zemėr dhe ēalė-ēalė u nis e shkoi nė anė tė lumit dhe i thirri cironkės.
Ajo doli nė ēast mbi ujė. Cironka ishte e artė. Edhe zemrėn e kishte tė artė.
-Mė thuaj njė dėshirė!- i tha ajo plakut si gjithmonė.
-Plaka mė tha...- Plaku u gėlltit.- se ti duhet tė vish me mua tani.
Pra...plaka do qė ti ta lesh lumin dhe tė vish me mua...
Cironka e vogėl heshti. Heshti disa ēaste dhe pa folur fare u krrodh thellė nė
ujrat e turbullta tė lumit pėr tė mos dalė mė kurrė.
Plaku u kthye nė shtėpi..shtėpia s'ishte mė. Nė vend tė saj gjeti kasollen, plakėn e tij dhe tė njėjtėn varfėri. Ndoshta kishte kėrkuar shumė...

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cironka e artė

Mesazh nga merita selimi prej Tue 31 Mar 2015, 21:41

dhe plaku sa paska duruar i shkreti.😥
avatar
merita selimi

Shteti : shqiperi
Postime : 8
Kyējet nė forum : 3464
Regjistruar mė : 31/03/2015

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cironka e artė

Mesazh nga merita selimi prej Tue 31 Mar 2015, 21:42

☺😉
avatar
merita selimi

Shteti : shqiperi
Postime : 8
Kyējet nė forum : 3464
Regjistruar mė : 31/03/2015

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cironka e artė

Mesazh nga marino prej Tue 31 Mar 2015, 21:55

kujt i thojne cironke ?
avatar
marino

Shteti : greece
Postime : 119
Kyējet nė forum : 3674
Regjistruar mė : 06/03/2015

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cironka e artė

Mesazh nga epanjohura prej Tue 31 Mar 2015, 23:15

marino shkruajti:kujt i thojne cironke ?
Peshk i familjes sė krapit, me trup tė vogėl e tė mbuluar me luspa tė ndritshme, qė rron nė ujėra tė ėmbla...

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5648
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cironka e artė

Mesazh nga marino prej Tue 31 Mar 2015, 23:18

flm per shpiegimin e pa njohura
avatar
marino

Shteti : greece
Postime : 119
Kyējet nė forum : 3674
Regjistruar mė : 06/03/2015

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cironka e artė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi