» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si krijohen monsunet

Shko poshtė

Si krijohen monsunet

Mesazh nga Majlinda prej Tue 10 Apr 2012, 02:19

Monsunet.- Janė erėra periodike. Kėto erėra me periudhė vjetore fryjnė njė gjysmė viti prej oqeanit kah toka, kurse nė gjysmėn tjetėr tė vitit anasjelltas, d.m.th. prej tokės kah oqeani. Monsunet pėrfshijnė hapėsira tė mėdha tė tokės dhe tė oqeanit, d.m.th. ato formohen ku sipėrfaqet e mėdha ujore kufizohen me sipėrfaqe tė mėdha tė tokės. Monsunet fryjnė dimrit prej tokės kah oqeani, sepse dimrit toka ėshtė mė e ftohtė se oqeani dhe mbi tokė ekziston shtypje ajrore mė e madhe, kėshtu qė gradienti horizontal i shtypjes ajrore ėshtė i drejtuar prej oqeanit kah toka, prandaj erėrat fryjnė prej oqeanit kah toka. Meqė masat ajrore gjatė kėtyre rrymave kalojnė hapėsira tė konsiderueshme, si nė thellėsi tė tokės, ashtu edhe mbi oqeane, nė drejtimin e monsuneve ndikon edhe fuqia e deviacionit. Monsunet ne hemisferėn veriore devijojnė prej drejtimit tė parė tė tyre djathtas, kurse nė hemisferėn jugore kthehen majtas. Monsunet formohen nė brigje tė disa oqeaneve, si tė hemisferės jugore, edhe tė asaj veriore. Monsunet mė shprehėse formohen mbi Oqeanin Indian dhe pjesėn jugore tė Azisė. Ato nė kohėn e verės vijnė deri te Himalajet, kurse gjatė dimrit nisen prej Himalajeve. Lartėsia e ndikimit tė tyre ėshtė rreth 3 deri 4 km. Monsuni i cili vjen prej oqeanit, verės ėshtė i lagshtė dhe nė Indi shkakton sasi tė mėdha tė reshurash. Erėrat monsune janė tė zhvilluara dobėt nė zonat e Ekuadorit, ku kemi oscilim tė madh ditor, tė temperaturės, por oscilimi vjetor ėshtė i vogėl, si i temperaturės, ashtu edhe i shtypjes sė ajrit.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12354
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi