» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dhelpra

Shko poshtė

Dhelpra

Mesazh nga Majlinda prej Tue 10 Apr 2012, 02:29

Dhelpra ėshtė kafshė gjitare grabitqare, e ngjashme me qenin e me ujkun, me trup shumė tė shkathėt, me turi tė mprehtė, me bisht tė gjatė e tė dendur si shtėllungė, qė ėshtė shumė dinake dhe e guximshme.Ajo jetėn e saj e gjallėron nė mėnyrė enigmatike dhe kryesisht gjuan gjahun e saj nėn errėsirėn e natės. Ditėn e kalon e strukur nė vende tė dendura apo godina ose nė strofullin e saj nė vend tė thatė, tė sigurt shpesh tė krijuar nė shkrepa, apo gryka me bimė tė dendura.

Shtimi dhe jeta

Dhelprat mbesin me barrė gjatė janarit ose shkurtit dhe pjellin nga prilli tė vegjlit tė cilėt i rrisin nė nėntokė duke i ledhatuar me dushk dhe me qimet tyre. Nga vend lindja nė nėntokė pėr nė sipėrfaqe i krijojnė disa tunele. Kjo rrjetė ndėrtohet e zgjerohet rregullisht dhe pėrdoret pėr disa vite me radhė. Dhelprat janė besnike ndaj vendstrehimit tė tyre dhe nuk largohen shumė larg tij. Ato jetojnė tė vetmuara ose nė ēift tė pėrjetshėm.

Etimologji

Fjala angleze moderne "dhelpra" ėshtė e vjetėr angleze, dhe vjen nga fukh Proto-gjermanike fjalė - krahasoni Fuchs gjermanisht, fauho gotik, e Vjetėr foa skandinav dhe vos holandisht. Ajo korrespondon me Proto-indo-evropiane PUK-kuptimin e fjalės "bisht tė saj" (krahasoni puccha sanskritisht, edhe "bisht"). Bisht shtėllungė ėshtė edhe burimi i fjalės pėr dhelpra nė Uellsh: llwynog, nga llwyn, "bush, zabel". Lituanisht: uodegis, nga uodega, "bisht", portugalisht: raposa, nga rabo, "bisht" dhe Ojibwa: waagosh, nga waa, e cila lidhet me lart dhe poshtė "fryrje" ose dridhje e njė kafshe ose bisht tė saj. Dhelprat i mashkullit janė tė njohur si qentė ose reynards, femra si dhelpėr femėr, dhe tė rinj si kits , pups, ose kėlyshė. Njė grup Dhelprat ėshtė njė "fshihem", "grup" ose "tokė".

Karakteristika tė pėrgjithshme

Fox Fennec ėshtė e llojeve mė tė vogėl tė dhelpra. Arctic fox mė bėni nė borė SkeletNė tė egra, Dhelprat mund tė jetojnė deri nė 10 vjet, por mė Dhelprat jetojnė vetėm pėr 2 deri 3 vjet pėr shkak tė gjuetisė, aksidenteve rrugore dhe sėmundjeve. Dhelprat janė pėrgjithėsisht mė tė vogla se anėtarėt e tjerė tė familjes Canidae si ujq, e mbaj poshtė tanimė, dhe qentė vendas. Reynards (Dhelprat mashkull) peshojnė mbi mesatare, 5,9 kilogram (£ 13) dhe Vixens (Dhelprat femra) peshojnė mė pak, nė rreth 5,2 kg (11,5 £). karakteristika Fox-si zakonisht pėrfshijnė njė surrat tė veēantė (njė "fytyrė dhelpėr") dhe bisht shtėllungė. Karakteristikat tjera fizike tė ndryshojnė sipas vendbanim. Pėr shembull, dhelpra fennec (dhe lloje tė tjera tė dhelpra pėrshtatur jetės nė shkretėtirė, tė tilla si dhelpra kit) i ka veshėt tė mėdha dhe lesh tė shkurtėr, ndėrsa dhelpra Arktik ka veshėt e vogėl dhe tė trasha, izolues lesh. Njė tjetėr shembull ėshtė dhelpra e kuqe e cila ka njė zhvillim tė sipėr tipike ngjyrė gėshtenjė, normalisht duke i dhėnė fund me bisht tė bardhė shėnon. madhėsive tė vegjlit mund tė ndryshojnė shumė sipas llojit dhe mjedisit - Fox Arktik pėr shembull, ka njė pjellė mesatare e katėr nga pesė, e deri njėmbėdhjetė si maksimale.Ndryshe nga shumė canids, Dhelprat nuk janė zakonisht paketė kafshėve. Nė mėnyrė tipike, ata jetojnė nė grupe tė vogla familjare, dhe janė ushqyesit oportune qė pre e ndjekur live (sidomos brejtėsve). Duke pėrdorur njė teknikė dhe duke praktikuar nga njė moshė tė re, ata janė zakonisht nė gjendje tė vrasin shpejt prenė e tyre. Dhelprat gjithashtu mblidhen njė numėr tė madh tė ushqimeve tė tjera duke filluar nga Grasshopers pėr fruta dhe manaferrat.Dhelprat janė zakonisht tepėr tė kujdesshėm ndaj njerėzve dhe nuk mbahen zakonisht si kafshėt shtėpiake shtėpie, megjithatė, dhelpra argjendi ishte e zbutur me sukses nė Rusinė pas njė program 45 vjeēar edukate selektive. Kjo edukate selektiv gjithashtu ka rezultuar nė tipare fizike dhe tė sjelljes qė janė parė shfaqen shpesh nė macet shtėpiake, qentė dhe kafshėt e tjera, tė tilla si ndryshimet pigmentim, veshėt dembel, bishta dhe kacurrela.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12348
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhelpra

Mesazh nga albi prej Sat 15 Feb 2014, 18:07

DHelpra esht nje kafsh shum intelegjente ka  bishtin  shum me vlera te mdhaja dhe shum e deshirojn femrat per bundst e tyre
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12276
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi