» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mollet kurojne inflamacionet e zorreve

Shko poshtė

Mollet kurojne inflamacionet e zorreve

Mesazh nga Naki prej Wed 25 Apr 2012, 00:53

Mollėt pėrveēse tė shijshme, janė edhe tė shėndetshme. Kėtė e konfirmon edhe njė shprehje popullore: njė mollė nė ditė e mban doktorin larg. Nėse nė tė kaluarėn i kemi vlerėsuar aftėsinė e jashtėzakonshme pėr “shtimin” e jetės, sot mund tė themi me plot bindje se molla u rekomandohet veēanėrisht personave qė vuajnė nga fryrjet e zorrėve, koliti ulceroz dhe sėmundje tė tjera autoimune.
Molla ėshtė shumė e pasur me vitamina, acide organike dhe lėndė tė tjera materiale tė nevojshme pėr trupin e njeriut. Kėto pėrmbajtje e bėjnė atė mjaft tė vlefshme edhe pėr kurimin e njė sėrė sėmundjesh. Mund konsumohet si frutė e gjallė ose nė gjendje tė konservuar. Duhet ngrėnė gjithmonė me temperaturėn e mjedisit dhe pa i hequr lėkurėn. Molla ėshtė e pasur me lėndė tė ndryshme kimike. Nė rast se konsumohet e qėruar, do tė humbiste njė pjesė tė madhe tė vlerave tė saj ushqyese e kuruese. Sasia e vitaminės C nė lėkurėn e mollės ėshtė gjashtė herė mė e madhe se ajo qė ndodhet brenda saj. Molla jep efekte pozitive nė stomak dhe nė lėvizjen e zorrėve. Petkina qė pėrmban molla luan rolin e njė sfungjeri nė stomak. Acidet e mollės pengojnė zhvillimin e baktereve nė zorrė. Edhe pėr njerėzit e shėndetshėm ėshtė i kėshillueshėm pėrdorimi i mollėve. Cilėsitė e mollės janė konfirmuar edhe nga njė studim, publikuar nga revista “Journal of Leukocyte Biology”, vepėr e studiuesve tė “Montana State University”.
Polifenolet e lėkurės shtensionojnė zorrėt
Lėkura e mollės ėshtė e pasur me polifenole. Tashmė gjithnjė e mė shumė studime po tregojnė aftėsinė qė kanė kėto molekula pėr tė bashkėvepruar me aktivitetin e sistemit imunitar. Kėto molekula janė shumė tė rėndėsishme dhe prania e tyre nė gjak luan njė rol kyē nė sistemin imunitar, i cili ėshtė i aftė t’i luftojė mė mirė sėmundjet ose substancat e huaja. Ndonjėherė, nė rastin e sėmundjeve autoimune si koliti ose sėmundja e Krohnit, kėto qeliza fillojnė tė reagojnė nė mėnyrė tė pashpjegueshme e tė nxisin pėrgjigjen imunitare edhe nė mungesė tė njė rreziku tė vėrtetė, kjo ēon nė dėmtimin e indeve pėrreth.
Falė mollėve, edhe koliti mund tė shėrohet.
Pėr tė testuar dobinė e polifenoleve nė zorrė studiuesit amerikanė kanė pėrdorur disa kavie tė prekura nga koliti. Fillimisht, studiuesit i ndanė minjtė nė dy grupe, duke i dhėnė tė parit disa qetėsues tė padėmshėm, ndėrsa grupit tjetėr njė pėrzierje polifenoli tė marrė nga lėkurat e mollės. Pas injektimeve tė ndryshme u vėrejt se minjtė qė kishin marrė polifenol nuk kishin zhvilluar kolit. Por jo vetėm kaq, edhe te minjtė qė mungonin limfocitet T, marrja e polifenoleve tė mollės i kishte mbrojtur gjallesat nga koliti duke bllokuar prodhimin e molekulave inflamatore.
Pėr t’u shėruar na ndihmojnė edhe fibrat e tyre
Pėrfitimet e mollės nė zorrė nuk mbarojnė kėtu. Mes pėrbėrėsve kryesorė tė kėsaj frute, pėrveē antioksidantėve ajo ėshtė e pasur edhe me fibra. Tė pranishme si nė pjesėn e tulit ashtu edhe nė lėvozhgėn e mollės fibrat favorizojnė njė mirėfunksionim tė transitit intestinal dhe vlejnė si pėr tretjen e ngadaltė ashtu edhe pėr tė luftimin e fenomenit tė diarresė. Por jo vetėm kaq. Fibrat kontribuojnė edhe pėr tė krijuar ndjesinė tipike tė ngopjes. Molla ėshtė e kėshillueshme tė pėrdoret me shumicė, sidomos nga ata qė vuajnė nga ekzema, pasi ndihmon nė pastrimin e gjakut. Pėr tė luftuar gripin, kollėn, ngjirjen e zėrit, sasinė e lartė tė kolesterolit nė gjak, nxjerrjen e gurėve tė veshkave, apo kurimin e sėmundjeve tė tilla si reumatizma, pleqėria e parakohshme e shumė tė tjera rekomandohet molla. Njė kėshillė: mollėt duhen larė me kujdes para se tė konsumohen.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mollet kurojne inflamacionet e zorreve

Mesazh nga bora prej Thu 26 Apr 2012, 20:14

te hapesh nje klinike private per mjekimet popullore qe te kene mundesi qe te gjithe njerezit qe te mjekohen se ketu ne portal nuk jane qe te gjithe qe abonuar dhe nuk i kane mundesite qe tilexojne keshillat Smile Naki
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10720
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mollet kurojne inflamacionet e zorreve

Mesazh nga Naki prej Thu 26 Apr 2012, 20:47

mela shkruajti:te hapesh nje klinike private per mjekimet popullore qe te kene mundesi qe te gjithe njerezit qe te mjekohen se ketu ne portal nuk jane qe te gjithe qe abonuar dhe nuk i kane mundesite qe tilexojne keshillat Smile Naki
He i testove mollet ti Cool

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mollet kurojne inflamacionet e zorreve

Mesazh nga bora prej Thu 26 Apr 2012, 20:53

jo jo e disha kete po po te thoja se cfare me bo me bo sevap ne popull ahahahhahahaa
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10720
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mollet kurojne inflamacionet e zorreve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi