» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sėmundjet qė luftohen me rrush tė thatė!

Shko poshtė

Sėmundjet qė luftohen me rrush tė thatė!

Mesazh nga Naki prej Fri 04 May 2012, 01:36

Arsyet pse duhet tė konsumojnė rrushin e thatė janė tė shumta, pėrveē shijes sė veēantė, ai ėshtė tepėr i shėndetshėm pėr organizmin tonė. Konsumimi i rrushit tė thatė ka shumė dobi pėr shėndetin tonė, sepse luftohen mbi 10 sėmundje, si qetėsimi i organizmit, anemisė, etheve, dobėsisė seksuale. Rrushi i thatė gjithashtu ndihmon nė shtim tė peshės, ndihmon sytė, dhėmbėt dhe kockat. Studime tė shumta gjithashtu evidentojnė se rrushi i thatė ėshtė i pazėvendėsueshėm pėr prezencėn e lartė tė vitaminave, aminoacideve dhe mineraleve (si seleniumi, fosfori ), tė cilėt ndihmojnė nė thithjen e materieve tė tjera ushqyese dhe proteinave nė trup. Sakaq tejet i pėrdorur ėshtė edhe nė kuzhinėn tonė.
Tharja
Rrushi i thatė pėrdorėt gjerėsisht nė kuzhinė, e gjithashtu si ushqim pėr alpinistėt dhe udhėtarėt. Ato bėhen nga tharja e rrushit (i gjelbėr apo i zi) nė diell apo nė tharės dhe duken si perla ngjyrė ari, tė gjelbėrta apo tė zeza. Nė tė vėrtetė janė sikurse perlat duke marrė parasysh vlerat ushqyese dhe tė mirat shėndetėsore tė tyre.
Sėmundjet
Njė prej shqetėsimeve qė u jep zgjidhje rrushi i thatė ėshtė edhe kapsllėku, pėr tė cilin kur hahet, rrushi fryhet, pasi fibra qė ėshtė prezente nė tė nė formė tė tharė thith ujė. Kjo ndihmon nė lehtėsimin e kapsllėkut.
Shtimi i peshės
Rrushi i thatė, sikurse tė gjitha frutat e tjerė tė thara, ėshtė shumė i mirė pėr shtim tė peshės, pasi ėshtė pėrplot me glukozė dhe fruktozė, dhuron shumė energji. Kėshtu, pra, ato formojnė pjesėn ideale tė dietės si te atletet tė cilėt kanė nevojė pėr shumė energji e gjithashtu edhe tek ata tė cilėt kanė nevojė tė shtojnė peshė pa akumuluar kolesterol. Ēfarė i jep njė shtytje edhe mė tė madhe ėshtė prezenca e shumė vitaminave, aminoacideve dhe mineraleve (si seleniumi, fosfori), tė cilėt ndihmojnė nė thithtjen e materieve tė tjera ushqyese dhe proteinave nė trup.
Acidi
Acidoza ėshtė gjendja e rritjes sė acidit nė gjak (gjithashtu njihet si helmim i gjakut) apo i gazrave nė sistemin e frymėmarrjes. Kjo ėshtė shumė e dėmshme pėr trupin, pasi mund tė nxisė njė numėr problemesh, si ato tė lėkurės dhe dėmtim tė organeve tė brendshme, artritis, cermes, gurėve nė veshkė, rėnien e flokėve, sėmundjen e zemrės, tumoreve e gjithashtu edhe kancerit. Rrushi i thatė ėshtė burim i mirė i kaliumit dhe magnezit (pėrbėrėsit antiacid mė tė popullarizuar) qė tė dy janė shumė efikas nė zvogėlimin e aciditetit. Ato neutralizojnė acidet dhe kėshtu ndihmojnė kundėr acidozės.
Anemia
Rrushi i thatė pėrmban sasi tė konsiderueshme tė hekurit, i cili drejtpėrsėdrejti ndihmon nė shėrimin e anemisė. Gjithashtu pėrmban shumė anėtarė tė vitaminės B kompleks, tė cilėt janė esenciale pėr pėrpunimin e gjakut. Bakri qė gjendet nė to gjithashtu ndihmon nė pėrpunimin e rruazave tė kuqe tė gjakut.
Ethet
Fitopėrbėrėsit Polifenolik, qė njihen mirė pėr vetinė e tyre si antibiotik, vrasės sė baktereve dhe antioksiduese, gjenden me bollėk nė rrush tė thatė dhe ndihmojnė nė shėrimin e etheve duke luftuar infeksionet bakteriale dhe virale.
Dobėsi seksuale
Rrush i thatė ėshtė i njohur pėr stimulimin e epshit dhe nxitjen ereksionin, kryesisht pėr shkak tė prezencės sė aminoacidit tė quajtur Arginine, i cili ėshtė i dobishėm nė shėrimin e problemeve me ereksion. Nė Indi qėmoti ka qenė praktikė e zakonshme qė nuses dhe dhėndrit t’i jepet njė gotė qumėsht i valuar me rrush tė tharė dhe me shafran. Rekomandohet qė ata qė vuajnė nga dobėsitė seksuale tė konsumojnė rregullisht rrush tė tharė.
Kockat
Pėrderisa kalciumi, qė ėshtė pėrbėrėsi kryesor i eshtrave, ėshtė prezent nė rrush tė thatė, rrushi i thatė ėshtė gjithashtu burimi mė i mirė i borit, njė mikro materie ushqyese (materie ushqyese qė kėrkohet nga trupi nė sasi shumė tė vogėl nė krahasim me materiet e tjera ushqyese) qė ėshtė shumė i domosdoshėm pėr formimin e duhur tė eshtrave dhe absorbimin e kalciumit. Por ėshtė veēanėrisht i dobishėm nė parandalimin e osteoporozės qė nxitet nga menopauza tek gratė dhe ėshtė shume i dobishėm pėr eshtrat dhe nyjet.
Sytė
Rrush i thatė pėrmban Fitopėrbėrėsit Polifenolik, tė cilėt kanė pėrbėrės antioksidues dhe janė shumė tė mirė pėr shėndetin okular (shikimin), pasi mbron sytė nga dėmet e shkaktuara nga radikalet e lira (oksiduesit) sikur degjenerimi makular, dobėsimi i pamjes nga mosha, katarakti etj. Si shtesė rrush i tharė pėrmban sasi tė mira tė vitaminės A, A-Beta Carotene dhe A-Carotenoid, qė tė gjithė janė esencial pėr shėndet tė mirė tė shikimit.
Dhėmbėt
Acidi Oleanolic, njėri nga fitokemikalet prezente nė rrush tė thatė, luan njė rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen e dhėmbėve kundėr prishjes, kaviteteve, copėtimit (spirrimit) tė dhėmbėve etj. Me efekt parandalon zhvillimin e Streptococcus Mutans dhe Porphyromonas Gingivalis, tė dy kėto specie tė baktereve, tė cilat janė pėrgjegjėse pėr kavitetet dhe problemet e tjera dentale. Veē kėsaj, rrush i tharė ėshtė shumė i pasur me kalcium, i cili ėshtė shumė i dobishėm pėr shėndetin dental, pasi parandalon thyerjen e dhėmbėve dhe smaltit dhe i bėn ata mė tė fortė. Njė gjė tjetėr interesante rreth rrushit tė tharė ėshtė se sa mė gjatė ju mbeten nė dhėmbė aq mė mirė, pasi kėshtu mundėson kontakt mė tė gjatė tė Acidit Oleanolic mė dhėmbė kėshtu duke parandaluar zhvillimin e baktereve. Veē atyre qė thamė mė lartė, bori prezent nė rrush tė thatė luan njė rol shumė tė rėndėsishėm nė kontrollimin e zhvillimit tė mikrobeve nė gojė e gjithashtu ndihmon shėndetin e eshtrave dhe tė dhėmbėve.
Pėrfitimet e tjera
Njė antioksidues prezent nė rrush tė thatė ėshtė shumė efektiv nė parandalimin e tumoreve dhe kancerit nė zorrėn e trashė. Fibra nė tė ndihmon nė nxjerrjen e helmeve nga trupi ynė, djegien e kolesterolit dhe kėshtu siguron shėndet tė mirė kardiakė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi