» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mos merrni frymė me gojė!

Shko poshtė

Mos merrni frymė me gojė!

Mesazh nga Naki prej Fri 04 May 2012, 01:39

Ndoshta era e pakėndshme e gojės suaj nuk vjen nga dhėmbėt, por nga frymėmarrja me anė tė gojės.
Nėse merrni frymė me gojė dhe jo me hundė, atėherė i hapni rrugė shumė problemeve tė dhėmbėve dhe gojės. Individėt e shėndetshėm marrin frymė me hundė por nė rast tė njė pengesė nė kėtė lloj frymėmarrjeje atėherė frymėmarrja mund tė bėhet me anė tė gojės. Por nė tė vėrtetė kjo frymėmarrje ėshtė fillimi i njė sėrė problemesh tė tjera.
Ja disa nga shkaqet e frymėmarrjes me gojė:
1. Rritja e bajameve dhe mishit nė hundė 46%
2. Bllokimi i hundėve nga alergjitė 17%
3. Pėrkulja e kockave brenda hundės majtas ose djathtas 14%
4. Mbėshtjellja e vrimave tė hundės me mukozė
5. Nėse vrimat e hundės janė mė tė vogla se normalisht
6. Apnea e gjumit (ndėrprerja e frymėmarrjes dhe zgjimi i trembur nga gjumi)
Ndėrkohė qė gjuha zakonisht qėndron nė kupolėn e qiellzės nė rast tė bllokimit, ajo ulet poshtė dhėmballėve. Nėse kjo vazhdon gjatė shfaqen vonesa nė zhvillimin e qiellzės dhe nuk mund tė arrijė gjerėsinė e duhur.
Ja disa nga veēoritė e personave tė cilėt kanė praktikuar frymėmarrjen me gojė nė njė pjesė tė jetės sė tyre ose akoma vazhdojnė ta praktikojnė pėr shkak tė problemeve tė ndryshme:
1. Kanė fytyrė tė gjatė
2. Gojė tė hapur edhe kur janė tė qetė
3. Buzė qė nuk mbyllen ose mbyllen me vėshtirėsi
4. Ndryshim nė shqiptimin e disa shkronjave
5. Shfaqje e shumtė e mishrave tė dhėmbėve kur qeshin
6. Tkurrja e muskujve rreth gojės kur gėlltiten
7. Nxirje e hallkave rreth syrit
Ja disa nga problemet qė shkaktohen nga frymėmarrja me gojė:
1.Ngushtim i njėanshėm ose ēift i nofullės sė sipėrme
2. Shkarja poshtė e dhėmballėve
3. Mos mbyllja e dhėmbėve pėrpara
4. Shtyrje e dhėmbėve tė sipėrm
5. Pėrparimi i nofullės poshtė (kjo ka lidhje veēanėrisht me bajamet dhe mishin nė hundė)
6. Higjiena e prishur e gojės dhe probleme tė mishrave tė dhėmbėve
60% e zhvillimit tė fytyrės tek njerėzit plotėsohet deri nė moshėn 4-vjeēare. Diagnostikimi i hershėm i kėtij problemi do tė ndikojė nė parandalimin e problemeve tė mėsipėrme dhe do tė ndikojė pozitivisht nė cilėsinė e jetės sė personit. Mosha 4 vjeē ėshtė mosha e sugjeruar nga specialistėt nė heqjen e bajameve apo mishit nė hundė nė rast tė personave qė kanė probleme.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi