» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vajza 4-vjeēare, gjeni i rrallė

Shko poshtė

Vajza 4-vjeēare, gjeni i rrallė

Mesazh nga Naki prej Wed 16 May 2012, 22:56

Katėrvjeēarja Heidi Hankins, ka treguar se ka njė IQ vetėm pak mė tė ulėt se ajo e Stephen Hawking.
Ne moshėn 2-vjeēare Heidi ishte nė gjendje tė lexonte libra pėr fėmijė 7-vjeēar, pėr kėtė arsye stafi nė ēerdhen e saj, vendosi t’i japė asaj testin e IQ-sė (koeficenti i inteligjencės), dhe u mahniten kur ajo tregoi se ishte nė gjendje tė zgjidhte gjithēka qė ndodhej nė test.
“Ne gjithmonė kemi menduar se Heidi ishte e zgjuar pėr arsye se kishte filluar tė lexonte nė njė moshė shumė tė hershme,” tha babai i saj.
“I kam sjell asaj njė seri tė plotė tė librave ‘Oxford Reading Tree’, dhe ajo e lexoi tė gjithė serinė prej 30 librash vetėm pėr njė orė, kur ishte 2-vjeēe”, shtoi ai.
Rezultati i IQ-sė sė Heidi-t ėshtė 159. Rezultati mesatar i IQ-sė pėr njė tė rritur ėshtė 100 dhe 130 pėr njė fėmijė tė talentuar.
/zeri.info/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19175
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vajza 4-vjeēare, gjeni i rrallė

Mesazh nga bora prej Thu 17 May 2012, 09:09

ka po jane shume te rrale si femi
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10627
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi