» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kur filloi baleti nė Kosovė?

Shko poshtė

Kur filloi baleti nė Kosovė?

Mesazh nga Naki prej Wed 16 May 2012, 22:58

Baleti ėshtė ajo gjini artistike e cila i shpreh ndjesitė e saj nėpėrmjet lėvizjeve tė shoqėruara me muzikė, shfaqje skeniko-muzikore e trupės vallėzuese. Kjo shfaqje pėrcillet me skenografi dhe me kostume adekuate. Baza dramaturgjike ėshtė libretoja nė bazė tė sė cilės edhe kompozohet pėrcjellja muzikore, e cila nė raste tė rralla ka kėndim apo fjalė.
Baleti nė Kosovė ėshtė formuar nė vitin 1972 nė Prishtinė, nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės. Njėzet e shtatė balerinėt e parė tė Trupės sė Baletit tė Kosovės mbaruan shkollėn e baletit nė Shkup, Maqedoni. Qė nga viti 1972 deri nė vitin 1990 ata me sukses u prezantuan para publikut deri nė largimin nga forcat serbe ne vitin 1990.
Pas luftės nė Kosovė, dhe pas afro dhjetė vjetėsh tė mosfunksionimit tė Trupės sė Baletit nė Kosovė, hapet shkolla e parė e Baletit, nė vitin 2000. Iniciativa pėr hapjen e kėsaj shkolle u mor nga Ahmet Brahimaj, ish-balerin nė Trupėn e Baletit tė Kosovės dhe njėkohėsisht drejtor i kėsaj trupe.
Kjo shkollė nxori gjeneratat e para tė balerinėve tė cilėt tani me sukses arrijnė tė performojnė para publikut nė Kosovė dhe nė rajon.
Nė fund duhet cekur se balerini mė i njohur i shqiptar i ditėve tė sotme ėshtė Ilir Shaqiri qė vazhdon tė korrė sukses nė Itali. Baleti shqiptar ka kaluar periudha tė ndryshme tė cilat e kanė lėnė atė disi tė prapambetur duke filluar nga periudha e transicionit e deri nė ditėt tona. /zeri.info/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kur filloi baleti nė Kosovė?

Mesazh nga hotmama prej Sat 02 Nov 2013, 13:46

Jasht Teme : Edituar nga Dardania...

hotmama

Shteti : prishtina
Postime : 2
Kyējet nė forum : 5090
Regjistruar mė : 02/11/2013

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi