» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sherebela dhe dobite e saj ne kurimin e shume semundjeve

Shko poshtė

Sherebela dhe dobite e saj ne kurimin e shume semundjeve

Mesazh nga prima_dona prej Tue 05 Jun 2012, 19:16

Mjeket popullore e lavderojne sherebelen duke e konsideruar si nje nga bimet me sheruese ne bote duke e kategorizuar si nje nder ilaēet me te mira.
Sherebela, ose latinisht Salvia officinalis (nga fjala salvare, qe do te thote te shpetosh apo te sherosh) qe nga lashtesia perdoret per sherimin e gati ēdo semundjeje. Shkenca moderne ka deshmuar qe sherebela ka veprim antibakterial dhe antikerpudhor, freskon dhe forcon, ndihmon kunder dhimbjeve dhe temperaturave te larta, mund te reduktoje nivelin e glukozes ne gjak, gje qe e ben te dobishme tek diabeti.
Ne kohet e fundi eshte deshmuar qe sherebela permireson kujtesen dhe ndikon kunder semundjes se Alzheimerit.
Praktika ka treguar qe ne menyre te shkelqyeshme pastron gjakun dhe po ashtu ndihmon mire tek nxjerrja e sekrecionit nga organizmi. Ne menyre pozitive ndikon ne qarkullim, kunder gjakderdhjes dhe inflamacioneve.
Per shkak te veprimit te vet antiseptik, perdoret ne sherimin e aftit, eres se pakendshme, problemeve me fyt dhe bajame, kariesit dhe qelbezimit te mishit te dhembeve. Nese keni probleme te tilla, pini ēaj nga sherebela.
Sherebela ndikon kunder te vjellave dhe diarrese se shpeshtuar, ndersa me mire se ēdo bime tjeter ndihmon punen e zorreve dhe stomakut.
Ne menyre te favorshme ndikon ne problemet femerore. Permireson tonusin e mitres, ka efekt antikerpudhor, ndihmon tek rregullimi i menstruacioneve, vendos ekuilibrin hormonal dhe parandalon problemet e menopauzes.
Sherbela ndihmon edhe ne punen e veshkave dhe parandalon formimin e edemave ne to.
Ja pse Sherebela e meriton emrin qe i kane vene mjeket popullore
avatar
prima_dona

Shteti : Prishtinė
Postime : 122
Kyējet nė forum : 11009
Regjistruar mė : 01/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sherebela dhe dobite e saj ne kurimin e shume semundjeve

Mesazh nga Naki prej Wed 06 Jun 2012, 01:32

Po qaj nga kjo bime kam pare me kujtohet posa pash foton amo se kam provuar cfar shije ka.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi