» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Luftė polako-ruse nė Varshavė

Shko poshtė

Luftė polako-ruse nė Varshavė

Mesazh nga Majlinda prej Fri 15 Jun 2012, 00:27

Ndeshja “Euro 2012”, Poloni – Rusi 1:1 ka shėnuar fillimin e luftės ndėrmjet tifozėve polakė dhe rusė nėpėr rrugėt e Varshavės. Ndeshja ishte cilėsuar edhe ashtu mė herėt si e rrezikut tė lartė, pas tensionimeve ndėrmjet dy vendeve nga njė e kaluar e ndikuar politike.
Nė rrahjet massive qė kanė ndodhur rrugėve tė kryeqytetit polak, janė arrestuar mė shumė se 180 persona, ndėrsa mė shumė se dhjetė janė lėnduar.
Rusėt kanė provokuar situatėn, kur drejt stadiumit janė nisur duke bartur parulla me thirrje nacionaliste, kjo natyrisht ka irrituar shumė vendės, tė cilėt kanė vendosur t’ua bėjnė me dije rusėve se janė nė Poloni, dhe duhet tė rrinė urtė.
Rrahje masive dhe seriale nė masa mė tė vogla tė njerėzve janė shėnuar nė zonėn e tifozėve nė shehshin Defilad. Sipas raportimeve tė medieve nga vendi i ngjarjes, policia polake ėshtė detyruar tė ndėrhyjė me forcė pėr tė qetėsuar situatėn. Policia vendore ėshtė detyruar tė pėrdorė edhe topat e ujit dhe plumba tė gomės.
“Ndėr tė arrestuarit ka polakė dhe rusė. Shtatė tė lėnduarit janė polakė dhe tre janė rusė. Sipas informatave tona, asnjėri ndėr tė lėnduarit nuk ėshtė nė rrezik jete”, thuhet njė njoftimin e policisė.
“Hetimet vazhdojnė edhe mė tutje. Jemi duke kontrolluar video-incizimet qė kemi nga kamerat monitoruese nė qytet, planifikojmė tė identifikojmė edhe mė shumė inicues tė prishjes sė rendit dhe qetėsisė pėr t’i sjellė tė gjithė para drejtėsisė”, thuhet nga policia.
Sipas policisė, rrahjet e huliganėve rusė e polakė kanė vazhduar deri nė orėt e mėngjesit nėpėr rrugė dhe lagje tė ndryshme tė Varshavės, derisa policia ka ndėrhyrė nė shumicėn e kėtyre rasteve.
Ndeshja ėshtė luajtur nė ditėn e pavarėsisė sė Rusiė, e cila ėshtė festuar nga tifozėt e saj, derisa mediet polake kanė shtuar urrejtjen ndaj rusėve, duke kujtuar fitoren e tyre ndaj “Armatės sė Kuqe mė 1920”.
Po ashtu edhe kontrolli i vrazhdė shumėvjeēar qė ka ushtruar Rusia ndaj Polonisė, nė kohėn e komunizmit, ka lėnė shije tė hidhur pėr vendorėt. Pika e fundit e mosmarėveshjeve ndėrmjet dy vendeve ka qenė rrėzimi i aeroplanit dhe vdekja e presidentit polak, Lech Kacynsky, para dy vjetėsh nė Rusi, fakt i cili vazhdon tė shikohet me dyshim nga polakėt.
Grupet rivale tė tifozėve polakė, tė njohur pėr bindjet e tyre ekstreme, janė organizuar shumė shpejt pėr t’u ndeshur me rusėt.
Se sa ėshtė e tendosur situatė tregon edhe fakti se nė Varshavė ka shkuar edhe kėshilltari i kryeministrit, Vladimir Putin, Mihail Fedotov.
Pėkrahėsit e kombėtares ruse kanė shkaktuar probleme edhe nė ndeshjen e parė me Republikėn Ēeke, kur pas ndeshjes kanė sulmuar dhe rrahur disa nga kujdestarėt e stadiumit qė po mbanin rendin dhe qetėsinė.
UEFA qysh pas tij rasti kishte paralajmėruar Federatėn ruse tė futbollit se ėshtė nėn hetime pėr shkak tė sjelljeve tė tifozėve tė tyre. Mbetet tė shihet nėse UEFA do tė reagojė edhe ndaj shpėrthimit tė ri tė dhunės nga shikuesit polakė e rusė.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12195
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Luftė polako-ruse nė Varshavė

Mesazh nga Majlinda prej Fri 15 Jun 2012, 00:31

Provokimi i madh rus nė zemėr tė Polonisė
Gjatė intonimit tė himnit nė ndeshjen me Poloninė, tifozėt rusė e kanė shpalosur njė flamur gjigant, nė tė cilin shkruante “Kjo ėshtė Rusi”.
Provokim edhe mė i madh pėr polakėt ishte se nė atė flamur gjendej portreti i gjeneralit rus dhe sundimtarit ushtarak tė shekullit tė 15-tė, Dimitriy Pozharski, i cili nė Rusi njihet si shpėtimtar i vendit, e nė Poloni, si vrasės i polakėve.
Kjo i ka fyer polakėt dhe ata do tė kėrkojnė dėnim tė ashpėr pėr Federatėn Ruse tė Futbollit.
Kėtij provokimi i ka paraprirė parada e 6.500 tifizėve rusė rrugėve tė Varshavės, tė cilėt duke kremtuar 12 qershorin, ditėn e pavarėsisė sė Rusisė, kanė shkaktuar zemėrimin e tifozėve vendės dhe trazira tė mėdha.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12195
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi