» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Bima e murrizit

Shko poshtė

Bima e murrizit

Mesazh nga Majlinda prej Tue 19 Jun 2012, 16:19

Bima e murrizit ėshtė shkurre, qė mund tė shkojė nga 2 deri 6 metra e lartė me gjemba therėse, gjethe 3 deri 5 dhe buzė tė dhėmbėzuara, pjesa e sipėrme e tyre ėshtė nė ngjyrė tė blertė dhe me shkėlqim. Lulet e bimės janė me ngjyrė tė bardhė. Frutat e murrizit janė rreth 1 centimetėr tė gjatė. Murrizi gjendet kudo nė vendin tonė, si nė vendet e ulėta ashtu edhe nė lartėsitė mbi 1600 metra. Periudha e lulėzimit tė murrizit fillon nga muaji maj deri nė muajin qershor. Mė pas nis formimi i frutit. Frutat pėrmbajnė 20 pėr qind farė dhe 80 pėr qind tul. Nė gjendje tė thatė ato pėrmbajnė deri 34.5 pėr qind sheqerna, nga tė cilat 30 deri 40 pėr qind glukozė dhe fruktozė, si dhe acide organike, taninė, pektinė, yndyrė, acid citrik, saponinė. Kur frutat janė tė freskėta pėrmbajnė vitaminat B dhe C. Me to mund tė pėrgatitet raki. Farat e tyre pėrmbajnė amigdalinė. Lėvorja e frutės pėrmban lėndė rregjėse, si dhe krateginė, kuarcetinė dhe trimetilaminė. Gjethet e freskėta pėrmbajnė flavenol, trimetilaminė, ramnozid, vaj esencial. Ndėrsa kur janė nė tė thata hahen nga kafshėt. Nė mjekėsi gjethet e reja, tė thara, pihen bashkė me duhanin ose zihen nė formė ēaji dhe pėrdoren pėr tė pastruar gjakun dhe kundėr arteriosklerozės. Lulet pėrmbajnė glukozidin, kuercitrinė dhe rreth 0.16 pėr qind vaj esencial. Gjatė kohės kur bima ėshtė nė lulėzim frekuentohet shpesh nga bletėt, tė cilat thithin nektarin e lules pėr prodhimin e mjaltit.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12177
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bima e murrizit

Mesazh nga albi prej Wed 26 Feb 2014, 21:13

Bima e Murrizit ka fruta  shum te shendetshme
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12105
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi