» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēka ėshtė ‘E-Coli’ dhe si tė mbrohemi?

Shko poshtė

Ēka ėshtė ‘E-Coli’ dhe si tė mbrohemi?

Mesazh nga bora prej Wed 27 Jun 2012, 13:42

Rekomandimet nga institucionet evropiane pėr shėndet publik janė kujdesi i lartė pėr higjienėn gjatė pėrgatitjes dhe konsumit tė ushqimit. Pastrimi i duarve, sidomos para pėrgatitjes dhe ngrėnies sė ushqimit janė mbrojtje efektive nga infektimi.

Ka baktere ‘E –coli’ qė mund tė jetojnė nė organizėm pa shkaktuar dėme. Mirėpo, ‘E –Coli’ O157 mund tė jetė e rrezikshme pėr organizmin njerėzor sepse ajo prodhon sėmundjet. Ekspertėt botėrorė tanimė janė vu nė veprim dhe po organizojnė fushata pėr tė informuar opinionin se si mund t’i shmangen infektimeve me kėtė baktere, e cila nė rastet mė tė kėqija mund tė pėrfundojė edhe me shkaktimin e vdekjes.

Ekspertėt pohojnė se ky lloj i bakteri mund tė kalojė tek njeriu nga kontakti me kafshė. Mjafton njė ledhatim i gjedhėve, qė bakteri tė ngjitet nė duar dhe tė futet mė pas nė organizmin e njeriut.
Perimet dhe uji mund tė kontaminohen me bakterin ‘E – Coli po ashtu. Deri te kontaminimi i perimeve por edhe pemėve mund tė vihet pėr shkak tė pėrdorimit tė plehrave artificial dhe spėrkatja e tyre me ujin e ndotur.

Shmangia nga infektimi me kėtė baktere ėshtė e lehtė. Pas do kontakti me kafshėt preferohet larja e duarve me sapun dhe me ujė tė nxehtė, por edhe ndėrrimi i rrobave nėse ato kanė kontaktuar kafshėt.

Nga ‘E –Coli’ O157 mund tė mbrohemi edhe pėrmes kujdesit tė shtuar tė mėnyrės se si i konsumojmė perimet. Preferohet , qė tė njėjtat tė pastrohen mirė, por nė rast tė rrezikut nga epidemitė, atėherė sugjerohet qė ato tė hahen tė ziera.

Njė ndėr simptomat kryesore qė mund tė shkaktohet nga ‘E –Coli’ O157 tek njerėzit, janė barkėqitjet e shpeshta tė pėrcjella me dhimbje tė mėdha.

Bakteri vdekjeprurėse tanimė ka nisur tė shtrihet nė Evropė dhe gjendja pėrkitazi me prezencėn e saj do tė pėrkeqėsohet edhe mė kanė, tėrhequr vėrejtjen shkencėtarėt gjermanė.

Dihet se deri mė tani vetėm nė Gjermani kanė vdekur 14 veta, ndėrkohė qė mijėra janė prekur nga bakteri. Pas udhėtimit nė Gjermani, ėshtė konfirmuar se ka vdekur edhe njė grua nga Suedia.
“Ne po shpresojmė se numri I rasteve do tė bie, por kemi frikė se ai mund tė shtohet edhe mė”, i ka deklaruar televizionit britanik Oliver Grieve, nga qendra universitare nė Holstein, ku aktualisht po trajtohet njė numėr sinjifikantė i pacientėve tė prekur nga ‘E – Coli’.

Besohet se bakteri erdhi nė Gjermani pėrmes importit tė trangujve nga Spanja, mirėpo autoritet spanjolle kanė mohuar njė gjė tė tillė, sepse si thonė ata, nuk ėshtė e qartė se kur dhe ku janė infektuar perimet.

“Ka ndodhur njė domino efekt tek tė gjitha perimet dhe frutat” i ka deklaruar medieve Presidenti i Spanjės, Jorge Brotons, sipas tė cilit gishtėrinjtė qė janė drejtuar nga Spanja me akuzėn se burimi I infeksioneve rrjedhė nga ky vend, i kanė kushtuar atij me humbjet prej rreth 200 milionė dollar amerikanė nė javė.

Sido qė tė jetė, Organizata Botėrore e Shėndetėsisė e ka pėrshkruar shpėrthimin e ‘esheria kolit’ si shpėrthim tė pėrmasave shumė tė mėdha dhe tejet serioze. Organizata ka apeluar shtetet qė tė identifikojnė sa mė parė qė tė jetė e mundshme burimin e saktė tė infeksioneve.

Nė Gjermani institucionet kanė konstatuar 329 raste tė pacientėve tė prekur nga kjo baktere, por burimet jozyrtare aty pohojnė se ky numėr ėshtė shumė mė i lartė dhe ka kaluar nė pėrmasat e numrave 4 shifrorė. Nė Suedi ndėrkaq, autoritetet vendore kanė njoftuar se aktualisht janė identifikuar 36 persona tė dyshuar, qė tė gjithė -persona qė kishin udhėtuar paraprakisht nė Gjermani. Sipas Tyre nė Suedi tanimė ėshtė konstatuar njė rast i vdekjes nga ‘E-Coli’ dhe fjala ėshtė pėr njė grua 50 vjecare, e cila po ashtu ka qenė nė Gjermani.

Raste tė infektimit me ‘e –coli ‘ po raportohen edhe nga Austria, Zvicra, Danimarka, Holanda e edhe nga Britania e Madhe. Po besohet se fjala ėshtė pėr “E Coli 0104”. Bakteri shkakton barkqitje por mund tė jetė fatale edhe pėr veshkėt.
Duke e ditur peshėn e bakteries dhe pasojat qė mund t’i ketė ajo pėr shėndetin nė Kosovė tanimė kanė filluar tė ndėrmerren masat preventive.

“Nė Kosovė nuk ka raste tė infektimit tė ushqimit me bakterin E-Coli dhe tė gjitha produktet e testuara nė Kosovė kanė rezultuar tė sigurta. Rastet e infektimeve qė po pėrhapen me shpejtėsi nė Evropėn Qendrore janė serioze dhe Qeveria ka ndėrmarrė masa pėr ruajtjen e shėndetit publik”, ka deklaruar zėvendėskryeministri Bujar Bukoshi, pas epidemisė sė bakteries ‘E -Coli’ nė disa vende tė Evropės Qendrore.

Sipas tij Agjencia e Veterinės dhe Ushqimit (AVU) ka ngritur nivelin e kontrollit tė produkteve ushqimore me origjinė bimore qė importohen nga zonat e prekura me ‘E - Coli’ . AVU, Doganat dhe Policia e Kosovės pėrmes mekanizmave pėr menaxhim tė integruar tė kufirit po vepron me mbikėqyrje tė shtuar tė hyrjes sė produkteve ushqimore me origjinė bimore nė Kosovė.
Institucionet e Kosovės janė nė kontakt me autoritet pėrkatėse nė Unionin Evropian dhe nė vendet nė rajon. Nė ēdo rast, institucionet e Kosovės do tė veprojnė shpejtė dhe me vendosmėri konform masave tė rekomanduara.

Sipas ekspertėve infeksionet mund tė barten edhe nė rast se i infektuari pėrgatitė ushqimin pėr personat e tjerė.
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10561
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi