» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ujku dhe lejleku

Shko poshtė

Ujku dhe lejleku

Mesazh nga Naki prej Tue 10 Jul 2012, 20:32

Njė ditė, ujku, qė hante e hante pa pushim, e pa veten tė dėnuar pėr makutėrinė e tij. Njė kockė e vogėl deleje i kishte ngecur keq nė grykė. Me njė fjalė ujku po mbytej. Vėshtroi pėrreth me sytė e dala kokėrdhok dhe pa njė lejlek, iu afrua dhe i llomotiti:

- Koc, gry,glum, glan...

- Hape gojėn!

-Aaaaaa... - ia bėri ujku. Dhe ndėrkohė qė zogjtė, insektet dhe krimbat ia mbathėn me vrap, lejleku futi nė atė gojė tė tmerrshme jo vetėm sqepin, por edhe kokėn. Pas pak e nxori kokėn bashkė me kockėn, tė cilėn e pėshtyu sa mė larg qė qe e mundur.

Ujku bėri njė “glup” pėr tė provuar gėlltitjen dhe u nis tė ikte.

- Ej! - i thirri lejleku, qė u ndje e fyer. - Po dhuratėn?

- Bah! - u zgėrdhi ujku i tmerrshėm. - E nxore kokėn nga goja e ujkut dhe kėrkon akoma dhuratė?

Dhe u largua me tė vėrtetė, madje pa e falėnderuar fare. Ndėrkohė lejleku mendonte me vete: “Sa e ēuditshme! Bėra mirė, duke rrezikuar tė gjeja keq dhe jam sėrish i lumtur!”

Ezopi

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ujku dhe lejleku

Mesazh nga albi prej Tue 17 Jul 2012, 11:01

Ujku dhe qengji
Njė qengj i vogėl dhe i urtė kishte dalė pėr tė lozur nė livadhin aty afėr kasolles. Ujku kishte disa orė qė po e ruante qė mbrapa ferrės, donte t’i sulej dhe ta hante, por po priste njė rast tė volitshėm. -Do tė ishte mė mirė tė dukej si aksident- mendonte ujku, se dhe i kishte friken Balos, qenit tė madh qė ruante delet.
Qengji i vogėl nuk dinte gjė pėr ujkun qė ishte aty mbrapa ferrės dhe vazhdonte tė luante. Luaj e luaj dhe qengjin e vogėl e mori etja. Mendoi te pinte pak ujė dhe aty afėr ishte njė lumė i vogėl me ujė tė pastėr dhe tė kulluar si kristali. U afrua, u ul nė gjunjė dhe u zgjat tė pinte, por befas u paraqit ujku pak mė sipėr tij.
“Kujt i turbullon ujin ti more”, foli ujku gjithė inat dhe gati pėr sherr. Qengji e pa dhe foli i trembur: “Ti, zoti ujk po pi mė lart se unė ujė dhe unė nuk kam si tė ta turbulloj ty ujin”. Ujku u shtang pėr njė moment pasi ishte e vėrtetė ajo qė thoshte qengji, pasi uji rridhte nga ujku teposhtė ku gjendej qengji.
Por ujku ishte i vendosur dhe atėherė pa u menduar tha: “Po mbase ėshtė e vėrtetė por nėna jote piu ujė dje pak mė lart se sa qė unė po pi tani, dhe ajo ma turbulloi. Ajo nuk ėshtė kėtu ndaj unė do tė ha ty. Dhe ujku u hodh sakaq nė drejtim tė qengjit tė urtė qė nuk pati kohė tė thoshte asnjė fjalė tjetėr.
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12282
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ujku dhe lejleku

Mesazh nga Katilja prej Mon 23 Sep 2013, 19:08

Dreri qė sodit veten nė ujė


Nė ujin kristal tė njė burimi, njė dre vetėm rri e sodit, dhe
lėvdonte hijeshinė e brirėve qė i ishin rritur. Qė nė ujė futeshin
thellė, pėrēmim i kishin ndjellė, edhe i kėqyrte me hidhėrim.

“Pse, o Zot, gjithė ky ndryshim? Brirėt lartojnė me madhėshti
pėrpjetė, teksa kėmbėt nder s’mė bėjnė nė jetė”. Nė kėto fjalė, njė
langua iu qep pas. Dreri shpejt zė e vrapon, nė pyll shpėtimin e kėrkon.

Po mes pemėve kurora vrapin ia ndaloi, qė kėmbėt e shpejta ia
pengoi. Ēmojmė tė hijshmen e pėrēmojmė dobinė, paēka se hijeshia shpesh
na gabon. Si dreri qė lakmonte stolitė, e shante kėmbėt qė i jepnin
shkathtėsinė.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ujku dhe lejleku

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi