» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Me shegė kundėr plakjes

Shko poshtė

Me shegė kundėr plakjes

Mesazh nga Naki prej Mon 16 Jul 2012, 01:41

Shega ngadalėson procesin e plakjes sė ADN-sė, zbulon studimi i kompanisė “Pomegreat PurePlus”, i kryer nė 60 vullnetarė tė cilėt kanė konsumuar shegė pėr njė muaj.
Tek njerėzit tė cilėt kanė pirė rregullisht lėng shege, markerėt 8-Oxo-DG qė shkaktojnė dėmtimin e qelizave tė trurit, muskujve, mėlēisė, veshkave dhe plakjen e lėkurės janė zvogėluar, pėr dallim nga ata qė nuk e kanė konsumuar.
Kimikatet e ndryshme qė i marrim me ushqim, pije dhe ajėr dėmtojnė ADN-nė tonė, ndėrsa materiet ēudibėrėse tė shegės gjenden nė lėvoren qė nuk hahet, dhe bėrthamat e bardha dhe ndihmojnė nė luftėn kundėr tyre, pohojnė shkencėtarėt.
“Shega ngadalėson oksidimin ose ‘ndryshkjen’ e qelizave tė ADN-sė qė vjen me plakjen. Pikėrisht njė shikim i tillė i plakjes, si oksidimi, ofron mundėsi pėr ilaē”, theksoi udhėheqėsi i studimit, dr. Sergio Streitberger.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19271
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi