» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vera, e mirė pėr mushkėritė

Shko poshtė

Vera, e mirė pėr mushkėritė

Mesazh nga Naki prej Mon 16 Jul 2012, 01:43

Shkencėtarėt holandezė e kanė zbuluar njė ndėrlidhje tė rėndėsishme midis konsumimit mesatar tė verės sė kuqe dhe pėrmirėsimit tė funksioneve nė mushkėri.
Kėtė efekt pozitiv ia dedikojnė substancės resveratrol-polifenolit natyral, i cili nė masė tė madhe gjendet nė verėn e kuqe. Rezultatet e hulumtimit mė tė ri kanė treguar ndėrlidhjet midis marrjes sė resveratrolit dhe volumit tė shtuar nė mushkėri, si dhe zvogėlimin e rrezikut nga tkurrja e rrugėve tė frymėmarrjes.
Nė bazė tė kėtyre hulumtimeve tė vėrtetuara, me sa duket, konsumimi mesatar i verės ndikon nė funksionimin pozitiv tė mushkėrive. Hulumtimet paraprake kanė treguar se pėrbėrėsit brenda nė fara dhe nė lėvoren e rrushit tė zi ulin sasinė e estrogjenit dhe shtojnė rritjen e testosteroneve te femrat para menopauzės, nė ketė rast zvogėlohet edhe rreziku nga kanceri i gjirit.
Pėr kėtė arsye ekspertėt sugjerojnė qė ato femra qė parapėlqejnė tė konsumojnė njė gote verė pas darke, ajo tė jetė verė e kuqe. Kanceri i gjirit ėshtė mjaft i pėrhapur, vetėm nė SHBA ēdo vit diagnostikohen rreth 230.000 raste tė reja, qė njėherėsh ėshtė sėmundja qė prin te femrat.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19553
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi