» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Akullorja ndihmon nė parandalimin kancerit

Shko poshtė

Akullorja ndihmon nė parandalimin kancerit

Mesazh nga Majlinda prej Sat 21 Jul 2012, 00:28

Shkencėtarė kanė identifikuar potencialin e akullores dhe e kuptojnė qė ėshtė relativisht e mirė pėr shėndetin njerėzor, por duhen shtuar antioksidansė, probiotiokė, prebiotikė dhe fibra.
Ky “lloj i ri i akullores”, mund tė ndihmojė nė parandalimin e kancerit, tė sėmundjeve tė aparatit tretės, reduktimin e kolesterinės, dobėsim dhe pėrmirėsimin e sistemit tė imunitetit.
Akullorja ėshtė e pasur mė kalcium, ajo pėrmban vitaminat D, A, B12 dhe K, tė cilat janė tė rėndėsishme pėr shėndetin e organizmit.
Akullorja ka indeks tė ulėt glikemik, ēka parandalon krijimin e sėmundjeve tė zemrės, nivelet e larta tė kolesterinės, qėndrueshmėrinė nė insulinė, trashėsinė dhe diabetin e tipit.
Megjithatė, ju duhet tė jeni tė keni kujdes me konsumimin e akullore, sepse akullorja ėshtė e pasur me acide tė ngopura yndyrore dhe kalori, ndėrsa konsumimi shumė i shpejtė mund tė shkaktojė dhimbje tė kokės./kosovaonline/
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12354
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Akullorja ndihmon nė parandalimin kancerit

Mesazh nga bora prej Thu 26 Jul 2012, 14:01

po mire une qe nuk e haj akulloren se nuk me pelqen si i bohet? A ka ndonje alternative tjeter?
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10717
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Akullorja ndihmon nė parandalimin kancerit

Mesazh nga albi prej Fri 27 Jul 2012, 15:35

nese esht e vrte se kush han akullore ska rrezik nga kanceri ne planetin ton ka 7. miliarda banor te gjith kishin me konsumuar akullore qka do te thot shkenstart nuk kan nevoj te bajn hulumtime per zbulimin e ilaqit kunder kancerit
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12282
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Akullorja ndihmon nė parandalimin kancerit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi