» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gjuha qė flitet nga vetėm njė person

Shko poshtė

Gjuha qė flitet nga vetėm njė person

Mesazh nga Majlinda prej Thu 26 Jul 2012, 19:58

Njė gjuhė e komplikuar mund tė zhduket, sepse vetėm njė person i moshuar nė tė gjithė botėn mund ta flasė atė. Gyani Maiya Sen, 75-vjeēe, nga Nepali perėndimor, flet rrjedhshėm kusunda.
Megjithatė, Sen ėshtė personi i vetėm mes 100 fiseve kusunda qė mund ta flasė kėtė gjuhė. Ajo tani ėshtė nė qendėr tė njė fushate tė nisur nga gjuhėtarėt, qė janė tė angazhuar ta ruajnė kėtė gjuhė unike.
Sipas medieve tė huaja, Sen, e cila flet gjithashtu gjuhėn moderne nepaleze, tha: “Jam shumė e trishtuar qė nuk kam mundėsi tė flas me njerėzit e komunitetit tim nė gjuhėn tonė. Ata ose nuk e kuptojnė, ose e kuptojnė dhe nuk arrijnė ta flasin gjuhėn kusunda, kam frikė se do tė vdesė me mua”, tha ajo.
Origjina e kėsaj gjuhe misterioze nuk njihet dhe struktura e saj ėshtė shumė e ēuditshme.
Deri tani gjuhėtarėt kanė identifikuar tri zanore dhe 15 bashkėtingėllore.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12192
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi