» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Shko poshtė

Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Mesazh nga Majlinda prej Tue 21 Aug 2012, 21:19

Sipas shkencėtarėve nga Universiteti i Harvardit, njerėzit me grupin e gjakut 0 kanė njė mbrojtje natyrore nga sėmundjet e ndryshme tė zemrės.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se personat me grupin AB tė gjakut, qė njėherėsh ėshtė edhe grupi mė i rrallė i gjakut, 23 pėr qind ėshtė mė i madh qė tė pėsojnė sulm nė zemėr nė krahasim me tė tjerėt. Njerėzit me grupin B tė gjakut pėr 11 pėr qind, ndėrsa ata me grupin A, deri 5 pėr qind se do tė kenė probleme me zemrėn.

Shkencėtarėt besojnė se grupi 0 i gjakut ka substanca tė caktuara nė gjak, tė cilat ndihmojnė qarkullimin dhe zvogėlojnė mundėsinė e shfaqjes sė droēkave nė gjak, qė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė zvogėlon mundėsitė e pėsimit tė sulmit nė zemėr.

Grupi A i gjakut ndėrlidhet me nivelet e larta tė kolesterolit tė keq nė gjak, derisa grupi AB i gjakut ėshtė mė shumė i ekspozuar ndaj shfaqjes sė pezmatimeve, tė cilat kanė rol kyē nė dėmtimin e artereve. “Njerėzit nuk mund ta ndryshojnė grupin e gjakut, por mund t’i ndryshojnė shprehitė e jetės nėse kuptojnė se janė nė rrezik nga telashet me zemrėn”, deklaroi profesori Lu Ki.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12276
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Mesazh nga Naki prej Fri 07 Sep 2012, 00:48

O rh-

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Mesazh nga jehonaa prej Fri 07 Sep 2012, 22:16

A + pozitiv Embarassed

firma.................................................................................................................................................................................
Ne Jet nuk i humbim kurr Miqet,thjesht mesojm kush jan ata te vertetet ...
avatar
jehonaa

Shteti : ....
Postime : 254
Kyējet nė forum : 7025
Regjistruar mė : 13/05/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit me grupin zero tė gjakut kanė zemrėn mė tė fortė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi