» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Shko poshtė

A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga edvini084 prej Fri 02 Nov 2012, 11:31

A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?
avatar
edvini084

Shteti : Durrės
Postime : 55
Kyējet nė forum : 7126
Regjistruar mė : 23/02/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Naki prej Sat 03 Nov 2012, 01:34

Per te qene prind eshte nje orar i plote i punes qe zgjate se paku 18 vite. Nuk eshte kjo nje shkathtesi qe mesohet ne shkolle. Nuk kemi nevoje per leje apo trajnim te veqant per te pasur femije, por na duhen tregime dhe keshilla per sfidat dhe veshtersit qe mund te ju dalin gjate viteve.
Tek femijet me e rendesishmja eshte komunikimi dhe mu per kete disa nga teknikat e komunikimit kane nevoje te ushtrohen ne praktike sikurse kur mesohet ndonje gjuhe e huaj.
Permbajtja kryesore e detyres dhe punes se prindit ndaj femijut te tije eshte:
1. SIGURIA
2. DASHURIA
3. PRANIMI
4. INKURAJIMI
Nese njera nga keto i mungon prindit eshte veshtire se ai femije do te kete nje edukate qytetare dhe familjare te paster. Mendim imi si prind.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga bora prej Sat 03 Nov 2012, 16:48

nuk e kam provu dhe nuk di cfare te te them por mendoj qe dine dhe shume
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10717
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:51

Shumė herė prindėrit dhe tė rriturit qėllimisht apo jo qėllimisht bėjnė gjėra qė mund tė jenė shembull i keq pėr fėmiun dhe tė rinjtė tjerė pranė nesh.

Mė poshtė janė tė pėrshkruara disa situata dhe kėshilla tė cilat mund t’i pėrdorni si shembull i mirė pėr tė vegjlit tuaj.


Shembull i Keq pėr Fėmijėt
"Thuaj qė nuk jam kėtu" me zė tė lart i drejtohemi bashkėshortit apo fėmijėve sapo tė ndihet cingėrima e telefonit. Edhe pse ne mbase nuk e kemi vėrejt, ne sapo u bėmė njė shembull i keq i tė gėnjyerit pranė fėmijėve tanė. Kur ata na shohin neve duke mos e thėnė tė vėrtetėn ata do tė mendojnė se qenka nė rregull tė gėnjesh. Babai dhe nėna po e bėjnė.
Po tė ishim mė tė vetėdijshėm pėr rolin tonė si shembull pėr fėmijėt tonė, ne do t’i ishim shmangur kėtij gabimi duke pėrdorur njė mėnyrė tjetėr; duke i thėnė bashkėshortit apo fėmijėve qė nuk jemi nė gjendje tė flasim nė kėtė moment, e jo qė nuk jemi nė shtėpi; apo thjeshtė duke u lajmėruar nė telefonatė. Por, ne kurrė s’duhet tė gėnjejmė.Shumė gjėra tjera tė “vogla” qė i bėjmė gjatė ditės mund tė jenė si shembuj tė kėqij pėr fėmijėt tonė, ndėrsa ne ndoshta as nuk i vėrejmė.
Duke qenė vazhdimisht tė vetėdijshėm pėr rolin tonė si shembull para fėmijėve tonė, do tė na ndihmonte t’iu ikim mundėsive pėr tė bėrė ndonjė gabim tė tillė. Sidoqoftė, janė disa raste tė rrezikshme nė jetėt tona nė tė cilat do tė duhej tė ishim shumė tė kujdesshėm. Kėtu janė disa mendime qė e paraqesin njė rol model mė tė mirė.

Fėmijėve Tonė Ne Kurrė s’do tė Duhej t’u Bėjmė Premtime tė Rrejshme
Pėr shembull, ne kurrė s’do tė duhej t’iu themi “Do tė dėrgoj nė ėmbėltore nėse je i mirė” kur nuk e kemi ndėrmend vėrtetė qė tė shkojmė atje. Edhe kjo ėshtė gėnjeshtėr, dhe nėse bėjmė diēka tė tillė, fėmijėt tonė mund tė humbasin besimin nė gjithēka qė e themi.


Mos u Fjalosni me Bashkėshorti(e)n nė prezencė tė fėmijėve
A thua si do tė ndihej njė fėmijė po tė shihte nėnėn dhe babin duke bėrtitur madje ndoshta edhe duke sulmuar njėri tjetrin? Ēfarė tmerri do ta pėrjetonin nė atė moment. Dhe si do tė dinin si tė veprojnė nė atė moment. Dhe si do tė dinin ēfarė tė bėnin pastaj? A do tė mundnin ata tė kthehen nė lidhjen e dashur prindėrore pasi tė shohin fjalosjen e abuzimin fizik ndaj njėri tjetrit? Nėse ne bėjmė njė gabim tė ngjashėm, fjalosje apo sulmim ndaj njėri tjetrit para fėmijėve tonė, ne duhet tė jemi tė sigurt tė pėrfshijmė edhe fėmijėt tonė nė momentin e pajtimit madje edhe tė kėrkojmė falje para tyre pėr sjelljen tonė tė papjekur
Nuk ėshtė efektive ēka nėna dhe babai THOTĖ, por ĒKA nėna dhe babai BĖJNĖ, VEPROJNĖ.
Rritja e fėmijėve ėshtė njė pėrgjegjėsi e pabesueshme. Nėse ne dėshirojmė tė kemi sukses, ne duhet t’i rrisim ata edhe me FJALĖ edhe me VEPĖR.
Si qenie njerėzore qė jemi, ne me kohė mund tė bėjmė gabime.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:51

Per edukimin e drejte te femijeve ne familje, faktor shume me rendesi eshte venja e maredhenjeve te drejta e te sinqerta ndermjet te dy prinderve(babait dhe nenes).
Eshte krejt absurde te mendohet se ne nje familje mund te shkoje mire e mbare ceshta e edukimit te femijeve,ne qofte se piksepari maredhenjet ndermjet dy bashkeshorteve---prinder nuk jane ne rregull,nese ndermjet tyre nuk ekziston mirkuptimi i shoqishoqshem,dashuria e sinqerte dhe respekti e besimi ndaj njeri tjetrit dhe sidomos nese mirerritjes dhe edukimit te femijeve te tyre ata vete nuk mirren vesh e nuk pajtohen ne shume qeshtje e pikepamje ose kane mendime e botekuptime diametralisht te kunderta.Sjelljet dhe maredheniet e mira e korekte ndermjet dy prinderve pa dyshim ndikojne pozitivisht ne edukimin e femijeve te tyre.Perkundrazi ne nje familje ne te cilen shfaqen perdite grindje te shpeshta e perdoren ore e qast fjale fyese e banale ndermjet dy bashkeshorteve ne prani te femijeve aty pasojat mund te jene fatale e mund te ndodhe diqka qe me vone kurrsesi nuk mund te permirsohet...

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:52

1- Mos me llastoni, une e di se nuk mund te kem gjithēka
2- Mos me godisni, kjo me meson se e goditura zgjidh gjithēka
3- Mos me beni premtime qe nuk mund t'i mbani, kjo me ben te humbas besimin te ju
4- Mos me beni te ndihem i vogle, ndryshe une do filloj te sillem si i madh
5- Mos beni per mua gjera qe mund ti bej vete, kjo me ben te ndihem gjithmone bebe.
6- Mos me qortoni ne sy te te tjereve, une do ju degjoj me mire kur me flisni vetem
7- Mos dyshoni tek une, ndryshe do ndihem i fyer
8- Mos ju shmangni pyetjes time, ndryshe une do pyes tjeter kend
9- Mos u shqetesoni nese ju marr ndopak nga koha juaj, rendesi ka sa perfitoj une nga ju gjate kesaj kohe
10-Silluni me mua si me shokun tuaj, keshtu dhe une do jem me ju si shok

(kte e kam marre te kendi i kopeshtit te nipit tim...por qe mendoj vlen edhe per moshat me te medha)

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:52

Femija te shtyn jo vetem te dera e hasmit por edhe ne shtratin e derrit

Edhe krijesa me shtazarake ē'armatoset kur i perkedhel femijen

Mjere njeriu qe beson verberisht ne ndihmen e femijeve te tij

Lavderimet e teperta e corjentojne femijen

Babai i dhuroi femijes nje vresht dhe femija nuk i dha babait as nje vesh me rrush

Femijet rriti e ushqei me dashuri por ndeshkoi me rreptesi

Kurse thupren dhe do prishesh femijen

Lotet e para te femijeve jane lutje, nese nuk i ndalon shpejt ato behen urdhera

Mirnjohja ndaj prinderve eshe nje detyre qe femijet shpesh nuk e pranojne ne inventarin e tyre

Nena qe ka nje vajze rri ne karrige, ajo qe ka nje djale mbeshtetet ne mure

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:52

Shpesh prinderit cuditen me sjelljet ose veprimet e femijeve te tyre. Kjo ndodh pasi ata e shohin femijen me syrin e te rriturit. Por cfare ndodh ne rast te kundert, kur i rrituri shikohet me syrin e femijes. Shkencetaret thone se nga syri i nje foshnjeje, prinderit jane po aq te cuditshem, misterioze e te hutuar, sa edhe femijet e pare nga syri i prinderve. Shkencetaret vezhguan me kujdes dhe krahasuan levizjet e syve dhe kohezgjatjen e perqendrimit te tyre tek nje grup femijesh 1 vjec dhe tek nje grup femijesh 6 muajsh. Rezultatet treguan se femija me pak se nje 1 vjec nuk eshte ne gjendje te parashikoje ose te kuptoje se cfare po perpiqet te beje nje person tjeter. Por nje femije 12 muajsh eshte ne gjendje njesoj si i rrituri te parashikoje veprime te thjeshta te personave perreth. Per shembull, nese nje nene merr nje loder te caktuar, qe foshnja e parapelqen dhe ia zgjat femijes, femija nen nje vjec nuk eshte ne gjendje te kuptoje se cfare po perpiqet te beje e ema, edhe nese kjo nene e ka bere kete veprim shume here me pare. Keshtu ndodh edhe me fytyra ose situata te njohura; foshnjet nen nje vjec nuk jane ne gjendje te kuptojne se cfare po ben personi qe perpiqet t’i ndihmojne. Shkencetaret thone se kjo duket qe tregon se perpara moshes nje vjec, ne trurin e femijes ende nuk ka ndodhur ajo nderthurje neuronesh, qe e ben njeriun te parashikoje hapin e ardhshem. Kjo ndoshta nuk u pergjigjet te gjitha pyetjeve qe kane prinderit e rinj, por te pakten i ben ata te kuptojne pak me mire perse femijet bejne ate qe bejne dhe qe te rriturve u duken veprime te cuditshme.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:53

Opinioni sot nė botė ėshtė i dyzuar lidhur me televizionin si koncept dhe si media. Disa e konsiderojnė televizionin si "amortizues dhe zbutės" tė realitetit tė ashpėr jetėsor. Nė skajin tjetėr ndodhen ata qė pėrkundrazi, kėtė media e konsiderojnė si njė "lindje e djallit" i cili shkatėrron kulturėn dhe kėrcėnon njerėzimin. Kjo shtresė e opinionit e cilėson televizionin si ndikues tė dėmshėm pėr zhvillimin dhe edukimin normal tė rinisė, e veēanėrisht tė fėmijėve. TV, sipas tyre ndikon nė humbjen e aftėsisė sė pėrqėndrimit tek fėmijėt, ndikon nė krijimin e pasivitetit tė pėrgjithshėm, egoizmit, nė shkėputjen nga realiteti dhe vetvetja e deri tek lindja e instikteve kriminale.
Po a mund tė jetė pozitiv TV pėr fėmijėt? Sigurisht. TV mund tė ndikojė mirė tek fėmijėt atėherė kur prindėrit bėjnė zgjedhjen e programit tė duhur pėr shikim. Konsumimi i programit televiziv nė mėnyrė aktive duhet tė udhėhiqet nga prindėrit e jo nga vetė fėmijėt. Dihet qė nė ditėt e sotme, pėr shkak tė problemeve tė shumta ekonomike e sociale, shumė prindėr janė tė shtrėnguar qė tė jenė larg shtėpisė dhe fėmijėve. Nė kėtė mėnyrė, seleksionimi aktiv dhe i domosdoshėm i emisioneve pėr fėmijėt, mund tė jetė i parealizueshėm. Pėrpos domosdoshmėrisė ekzistenciale, ka edhe arsye tė tjera, tė cilat mund t’i quajmė me njė fjalė si "ikje" e prindėrve nga pėrgjegjėsia pėr edukimin e fėmijėve tė tyre. Sigurimi i parave, pėrfitimi material, etja pėr karrierė, shfrenimi dhe nxitimi pėr konsumim e dėfrim, shpesh janė "arsyetime" mė tė "rėndėsishme" pėr prindėrit, se investimi i kohės nė edukimin e fėmijėve.
Pasojat e mosseleksionimit aktiv tė emisioneve pėr fėmijė nė televizion janė tė paparashikueshme: fėmijėt dhe tė rinjtė nga kėto familje, pjesėn dėrmuese tė kohės sė lirė e kalojnė para mediave pra, para aparateve televizive, kėshtu ata kanė mundėsi tė shikojnė emisione qė pėr fėmijėt janė rreptėsisht tė ndaluara. Sipas psikologėve gjermanė, 20.000 deri 30.000 fėmijė tė kėtij grupi qėndrojnė deri nė orėn dy tė mesnatės para televizionit. Njė 18 -vjeēar, sot nėpėrmes mediave ka parė me sytė e tij mbi 200.000 akte dhune, dhe ky fėmijė ka parė mbi 40.000 herė sekuenca ose foto me njerėz tė gjymtuar, tė dhunuar e tė masakruar...(Shembull kemi sot luftėn nė Irak dhe ndėrmjetėsimi, "i fotografisė sė ashpėr dhe tė fortė", pėrmes televizorit.
Pengesat nė lexim, bisedė, shkrim, pengesat nė koncentrim janė prezente tek fėmijėt tė cilėt skajshmėrisht shumė ndjekin emisionet televizive. Dhuna nė televizion shkakton frikė. Nėse pėr tė rinjtė, njė pamje televizive do tė konsiderohej provokim nervash dhe kėnaqėsi, kjo pėr fėmijėt mund tė ngjallė frikė dhe pasiguri, e mė pas pasoja tė rėnda psiko-sociale. Deri edhe mbipesha mund tė jetė pasojė e shikimit tė tepruar tė televizonit. Fėmijėt me mbipeshė nuk shprehin kėnaqėsi pėr lėvizje dhe kėshtu mė me kėnaqėsi afrohen para televizionit dhe nė mėnyrė tė pakontrolluar edhe ushqehen. Koha e kaluar para televizionit redukton kohėn pėr aktivitete tė lira e kreative. Sipas studimeve publicistike, nė hapėsirat gjermane, muzika tekno, rap dhe rock janė sot, pėr tė rinjtė, njė kult i pazėvendėsuar. Sipas kėtij studimi, asnjė nga kėto kultura nuk vjen nga hapėsira gjermanofolėse, pra janė kultura tė importuara...
Kultura e krijuar nga presioni ekonomik, politik ose ideologjik, ėshtė "kancer" pėr tė rinjtė, shoqėrinė dhe kombin. Po vallė ēfarė po ndodh me vlerat tona kulturore, tė cilat janė duke u dhunuar pambarimisht nga mediat e sėmura karrieriste? Shikuesit televizivė janė shpesh tė manipuluar nga mėnyra e prezantimit tė emisioneve. Lajmet jo rrallė kanė karakter spektakli dhe pėrmbajnė gjysmė tė vėrteta.
Pakėsimi i kohės familjare
Edhe ashtu koha mjaft e kufizuar pėr investim nė jetėn familjare, sot nė masė tė madhe "rudhet" nga televizioni. Mė me kėnaqėsi shikohen problemet familjare tė botės kinematografike si, ”Familja Moderne” "Kasandra", "Bay Ėatch", se sa vetė problemet dhe telashet e familjes. Pėrmes televizionit mund tė shfaqen edhe konflikte brenda familjes. Shpesh ka dallime tė mėdha sa i pėrket zgjedhjes sė programit televiziv. Konfliktet me fėmijėt dhe tė rinjtė rreth zgjedhjes dhe kufizimit tė programit televiziv janė shpesh tė paevituara.
Konsumimi i televizionit duhet tė mėsohet
Ekspertėt e kėsaj fushe si mjekėt, psikologėt dhe sociologėt vijnė nė pėrfundimin e hidhur se shumė prindėr, thjesht nuk kujdesen pėr shprehinė e shikimit televiziv pėr fėmijėt e tyre.

APELI URGJENT I TYRE TEK PRINDĖRIT:

1. Aparati televiziv nuk ėshtė "Baby sitter"(pėrkujdesje e fėmijės)

2. Konsumimi i programit televiziv duhet tė bėhet nė pėrputhshmėri me moshėn e fėmijės
- 0-3 vjet: nuk ka shikim televiziv fare
- 3-6 vjet: shikimi nė raste shumė tė rralla ose nuk ka shikim fare
- 6-9 vjet: maksimal njė gjysmė orė nė ditė por, jo rregullisht
- 9-12 vjet: maksimal njė orė nė ditė por, jo rregullisht
-12-15 vjet: maksimal njė orė e gjysmė ēdo dite, por jo rregullisht
-15-18 vjet: maksimal dy orė nė ditė, por jo rregullisht.

3. Fėmijėt e vegjėl nuk lejohen tė shikojnė televizion vetėm. Ata kanė nevojė pėr "mbrojtjen e afėrt" dhe sqarimin mbi emisionin nga njė i rritur.

4. Nuk i lejohet fėmijės tė zgjedhė programin televiziv nė mėnyrė tė pakontrolluar. Sot ka televizione me "ēelės" tė cilat bllokojnė programe jo tė preferuara pėr fėmijėt.
5. Kujdes nga shokėt/shoqet e fėmijės tėnd qė nuk kanė ndonjė kujdes prindėror. Filmat e ndaluara, si filmat pornografikė, kriminalistikė, lehtėsisht mund tė shikohen edhe te fqinji i afėrt.

Edhe pse televizioni tek fėmijėt mund tė ketė njė ndikim pėrkeqėsues, mendohet se kjo media nuk duhet tė pėrjashtohet tėrėsisht pėr fėmijėt dhe tė rinjtė. Me rėndėsi dhe primare ėshtė kontrollimi nga prindėrit dhe tė rriturit, e qė gjithsesi do tė kishte pjesėn e determinuar tė rolit pozitiv pėr informacion, argėtim e edukim tek fėmijėt e mė gjėrė. Pėr ne shqiptarėt do tė parashtrohej pyetja: mund tė ketė bashkim kombėtar me njė opinion tė sėmurė?!

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:53

Femija eshte nje amanet,ne duart e prinderve te vet.
Femija eshte si nje engjell i paster dhe mund te marre cdo forme si njeri.Truri i femijes ne vegjeli,eshte si nje kasete e pambushur manjetofoni
qe rregjistron keshtu ai merr cdo gje qe i jepet dhe e ripercjell po ne ate forme.Femija eshte si nje toke e paster dhe ne kete toke te paster duhet hedhur fare e zgjedhur,ne menyre qe edhe prodhimi
perfundimtar,te jete shume i mire.Kur themi qe prinderit jane te mire nenkuptojme se edhe edukimi i femijeve eshte i tille.

Prinderit duhet te kene kujdes:

* Femijen mos e konsideroni te vogel. Edukimi i tij fillon qe ne djep.

* Mesojeni te sillet mire dhe te ndihmoje te tjeret.

* Mos plotesoni cfaredo lloj deshire te femijes.

* I mesoni femijet te jene te duruar.

* Gabimi qe ata bejne, korigjohet duke i mesuar.

* MBani premtimin qe u jepni femijeve tuaj.

* Per nje veprim te femijes,prinderit nuk duhet te mbajne qendrime te kunderta.

* Mos flisni per gjera qe femijet nuk duhet ti dine ne prani te tyre.

* Mos shani te tjeret ne prani te femijeve.

* Mos u tregoni shume te ashper apo shume tolerante ndaj femijeve.Jepini rendesi asaj qe ben femija dhe jo premtimeve.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:54

Fėmijėt e kuptojnė rėndėsinė e respektit nėse shohin respekt dhe mirėsjellje nė shtėpi dhe nė mjedisin ku jetojnė. Kontrolloni librat qė lexojnė dhe programet televizive tė cilat ndjekin.
Fėmija juaj ėshtė i pasjellshėm, pėrdor fjalė tė papėrshtatshme, nuk di si tė sillet dhe nuk ia ka idenė e respektit?Televizioni ndikon nė formimin e karakterit tė fėmijėve. Por edhe sjellja dhe mėnyra e tė folurit e nėnės-babait dhe pjesėtarėve tė familjes luan njė rol tė rėndėsishėm nė edukimin e tyre. Fėmijėt nė fillim respektin e shohin tek ju.

Ankesa mė e shpeshtė e familjeve bėhet rreth sjelljeve tė pahijshme tė fėmijėve. Fėmijėt nuk tregohen fare tė kujdesshėm nė mėnyrėn e tė ulurit, tė folurit pranė tė rriturve. Ulen kėmbė mbi kėmbė pranė tė rriturve, flasin krejt haptazi dhe grinden nė mėnyrėn mė tė turpshme.

Padyshim se televizioni dhe ambjenti janė faktorė tė rėndėsishėm nė krijimin e situatave tė tilla tek fėmijėt . Sjelljet e kundėrta me respektin, mirėsjelljen, etikėn dhe kulturėn tė shfaqura nė telenovela nxisin mė shumė sjelljet e pahijshme dhe zgjedhjen e njė modeli shembull nga fėmijėt. Pėrdorimi i njė metode tė gabuar i nėnės dhe babait rreth temės sė respektit shkakton njė shmangie, largim tė fėmijėve.

Fjalėt fyese dhe ofenduese tė pėrdorura nga nėna apo babai gjatė diskutimit me njėri-tjetrin ndikojnė negativisht tek fėmijėt. Edhe pse prindi nuk e kupton , nė atė cast fėmija ndikohet jashtė mase nga ata fjalė. Fillon tė sillet nė tė njėjtėn mėnyrė edhe me moshatarėt e tij.

Nė shumicėn e rasteve fėmijėt tė cilėt nuk janė tė sjellshėm ndaj tė tjerėve nuk kanė respekt as pėr veten e tyre. Sa mė shumė sjellje tė hijshme dhe fjalė tė mira tė ketė brenda familjes aq mė shumė pritet qė fėmija tė jetė i edukuar dhe i sjellshmėm. Fėmija i cili ushqen ndjenjėn e respektit ndaj tė rriturve, mbron tė tjerėt, nuk dėmton ambjentin ku jeton as materialisht as moralisht mund tė pėrkufizohet si njė fėmijė i edukuar.

Nėse dėshironi qė fėmija juaj tė jetė i edukuar atėherė silluni seriozisht pėrsa i pėrket ēėshtjeve serioze. Ky seriozitet duhet tė ruhet qė nga fillimi deri nė fund tė fjalės pa i hapur rrugė talljeve. Sa mė serioz tė jetė prindi nė shpjegimin e ēėshtjes aq mė tepėr do ta vlerėsojė fėmija. me seriozitet nuk nėnkuptohet pėrdorimi i dhunės por kuptohet vendosmėria dhe siguria nė fjalėt e thėna.

Vėzhgoni fėmijėn tuaj
Nėse ju pėrgjigjet nė mėnyrė tė papėrshtatshme ndaj ēdo fjale tuaje,
Nėse sillet keq me tė gjithė dhe flet me zė tė lartė,
Nėse para mėsuesit flet nė mėnyrė tė pasjellshme dhe nė shtėpi bėn komente tė pakėndshme rreth tij,
Nėse i pėrdor pa asnjė problem, krejt i qetė fjalėt e pista,
Nėse ėshtė agresiv ndaj shokėve, atėherė medoemos duhet tė kontrolloni sjelljen e tij.
Mėsojeni tė falenderojė dhe tė kėrkojė falje,
Mėsojeni fėmijėn tuaj qė nė moshė tė vogėl tė jetė i sjellshėm jo vetėm ndaj njerėzve por edhe ndaj tė gjitha gjallesave pėrreth tij.
Duhet tė ndajmė nga njėra tjetra besimin nė vetvete dhe respektin. Mos lejoni qė nė emėr tė fitimit tė besimit nė vetvete fėmija tė flasė lirshėm ēfarėdo lloj gjėje qė do.
Si njė nėnė apo baba silluni me tolerance ndaj gabimeve tė fėmijėve brenda kufijve tė pėrcaktuar.
Kur fėmija meson disa rregulla duhet t’i zbatojė jo pse i thotė nėna apo babai por sepse beson qė janė tė drejta.
Mos pėrdorni fjalė tė kėqija pėrballė fėmijės dhe mos e kritikoni.
Falenderojeni kur bėn diēka tė bukur apo kur i plotėson detyrat e tij. Mos u tallni me tė.
Pėr ta mėsuar tė kėrkojė falje dhe tė falenderojė kėrkoni falje dhe falenderoni nė ēastin e duhur.
Nėna apo babai nuk duhet tė pėrdorin fjalė ofenduese pėrballė njėri-tjerit apo tė sillen nė mėnyrė tė tillė pranė fėmijės. Fėmija i cili nuk vlerėson nėnėn dhe babanė nuk mund tė marrė asgjė prej tyre.

Zaman, pėrgatiti: Aisa Kaduku Kokiēi

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DINE TE SILLEN PRINDĖRIT ME FEMIJEN?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi