» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijėt dhe ankthi

Shko poshtė

Fėmijėt dhe ankthi

Mesazh nga Naki prej Fri 09 Nov 2012, 01:42

Nė mes tė natės ju zgjon britma dhe vaji i fėmijės sė frikėsuar dhe pėr kėtė me siguri qė fajtor ėshtė ankthi! Fėmijėt shpesh ėndėrrojnė gjėra tė tmerrshme dhe mendojnė qė nė dhomėn e tyre gjenden pėrbindėsh tė ndryshėm.
Ekzistojnė disa mėnyra tė cilat mund ta qetėsojnė imagjinatėn e fėmijės dhe pėrsėri tė futen nė gjumė.Nėse fėmija p.sh. ėndėrron vampirė apo ndonjė pėrbindėsh mund tė merrni njė shishe tė vogėl tė parfumit dhe ta mbushni me ujė dhe me tė ta spėrkatni dhomėn dhe t’i thoni fėmijės se ky ėshtė ujė magjik, i cili i largon tė gjitha tė kėqijat dhe pėrbindėshit nga shtėpia.
Mund tė shtoni edhe pak ngjyrė tė tortave dhe pak vaj eterik qė tė ketė aromė tė veēantė, “tė rrezikshme pėr tė gjithė pėrbindėshit”! Po ashtu mund tė vėni edhe njė etiketė me emėrtim magjik dhe me paralajmėrim. Kur fėmija ėndėrron gjėra tė tmerrshme, ju tregoni diēka tė bukur. Personazhe tė mira, sikur zanat tė cilat i mbrojnė dhe i ruajnė, ēaji i nxehtė dhe pėrqafimi po ashtu mund tė ndihmojnė.
Qėndroni me fėmijėn derisa tė mos fle dhe mos e detyroni qė tė flejė nė errėsirė totale. Sė bashku me llambėn pėr ndriēim e cila do t’i largojė pėrbindėshit, mund tė ndihmojnė edhe ninullat, pasi qė ėshtė e njohur se pėrbindėshit nuk e pėlqejnė muzikėn. Pothuajse tė gjithė fėmijėt e kanė lodrėn e preferuar dhe tė dashur kėshtu qė ėshtė e dėshirueshme qė tė jetė ajo me fėmijėn. Fėmijėn lejoni qė tė tregojė se ēka ka ėndėrruar, pasi kjo mund t’i ndihmojė qė ta pranojė frikėn dhe mė lehtė tė lirohet nga ajo.
burimi i shkrimit: /zeri.info/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fėmijėt dhe ankthi

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:47

Eshte e veshtire te besh lidhjen nje shqetėsim si ankthi me fjalen femije.
Disa kėrkues te Qendres Shendetesore Emotive te Universitetit te Mcquaire Sidney, per te treguar efektet negative qe hiper mbrojtja e prindėrve shkakton tek femijet. Ata kane drejtuar nje studim duke perfshire 200 femije. Te vegjlit ne fillim u testuan ne moshen parashkollore, pra ato u ekzaminuar pas 5 vjeteve dhe si pėrfundim dhe pas 3 vjeteve, do te gjenden midis testeve psikologjike. Prova ishte e tille: Femijet do te ndiqnin disa lloj ushtrimesh te llojeve te ndryshme me nen e tyre pėrkrah , e cila ishte e autorizuar ti ndihmonte vetem ne rastin nese ishte vertet e nevojshme. Nenat duhet te vėzhgonin dhe reagimet e tyre instiktive dhe ti pėrgjigjeshin pyetjeve te tipit: “ Te veshesh femijen edhe pse eshte ne gjendje ta bej vet?”
Rezultati i kėrkimeve eshte i qarte, femijet te cilat kishin nenat nuk arrinin dot pa i ndihmuar dhe per ushtrimet me te lehta, tregoni qe ishin me me ankth , ne respekt te tjereve. Kjo ndodh sepse ankthi transmetohet tek femijet dhe dėshira e pavaresise ashtu si dhe vetvleresimit zhduken. Nduk do te thote qe prinderit nuk do te mbrojne femijet , por mbrojtja duhet te vij ne ate moment kur ai e ka vertet nevojen.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi