» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Piramida mė e madhe nė botė ėshtė ndėrtuar nga ilirėt !

Shko poshtė

Piramida mė e madhe nė botė ėshtė ndėrtuar nga ilirėt !

Mesazh nga Majlinda prej Sun 30 Dec 2012, 19:54


Njė dokumentar i transmetuar nga televizioni History Channel, ka demonstruar pamje nga piramida e Visoko nė Bosnje, piramidė qė ka dy tė veēanta. Sė pari ėshtė mė e larta dhe mė e madhja nė botė por edhe mė e lashtė, madje edhe se piramidat e Egjiptit.
Sė dyti, sepse kjo piramidė ėshtė ndėrtuar nga ilirėt dhe baza materiale e pėrdorur ka qenė beton , duke demonstruar se 12350 vjet mė parė, kur edhe ėshtė ndėrtuar kjo piramidė, civilizimi ilir, tė cilit i pėrkasim ne shqiptarėt, ka qenė dukshėm nė avancė nga qytetėrimet e tjera.
Dr. Osmonogiē, arkeolog boshnjak, pohon kėtė fakt nė dokumentar si dhe vlerėson se nė qoftė se kjo piramidė do tė zbulohej tėrėsisht, (sepse ajo ėshtė mbuluar me dhe ku rriten barishte, atėherė historia botėrore do tė ndryshonte sepse Ilirėt dhe kultura e tyre ka qene kaq e zhvilluar saqė ai beton i piramidave ka 12350 vjet dhe ėshtė ndėrtuar nga qytetėrimi ilir qė kuptohet qartėsisht se ka qenė shumė mė i avancuar se ē’jemi ne sot. Kjo teori qe arkeologu Osmonogiē paraqet padyshim na bėn tė ndjehemi krenarė pėr prejardhjen tonė.
Nga ana tjetėr, kjo teori hap njė perde tė errėsirės sė kohės duke u renditur kėshtu edhe si fakt se perse kombet e tjera e kanė dashur gjithmonė Shqipėrinė tė copėtuar.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12435
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi