» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Tė famshmit pa diploma

Shko poshtė

Tė famshmit pa diploma

Mesazh nga Lori prej Fri 15 Feb 2013, 13:21

Shkolla nuk ėshtė sfidė e lehtė. Kjo, absolutisht pėr tė inkurajuar ata qė s’e marrin mundimin pėr tė pasur rezultate tė mira, por pėr tė treguar njė realitet: Jo tė gjithė kemi aftėsinė pėr t’u pėrshtatur mirė nė shkollė e pėr tė shkėlqyer, e megjithatė kjo nuk na bėn mė pak tė vlefshėm pėr shoqėrinė.
Shembull pėr kėtė janė shumė personazhe tė famshėm nė botė, tė cilėt s’kanė arritur tė kenė as diplomėn e gjimnazit. Megjithatė, duke punuar fort nė aftėsinė qė kanė zbuluar tek vetja, kanė arritur tė bėhen tė pasur e tė famshėm.

Robert De Niro
Fansat e Vito Korleones mbase nuk e dinė qė aktori i dashur nuk arriti ta pėrfundonte shkollėn e mesme. Ai ndryshoi disa here shkollen qė para se tė arrinte tek e mesmja dhe parapelqente te rrinte me nje grup femijesh rruge ne Italine e Vogel, lagje e Manhatanit. S’kishte mbushur akoma 17 vjeē kur u largua nga bankat e gjimnazit. Fituesi i disa ēmimeve “Oscar”, gjithsesi gjatė rrugės sė artit e pa tė arsyeshme t’u kthehej sėrish studimeve. Ai mori leksione aktrimi nė Li Strasbergs Studio dhe nė Konservatorin Stela Adler.

Jay-Z (Shawn Carter)
Xhei Zi mund tė ketė “99 probleme”, por mungesa e njė diplome tė shkollės sė mesme nuk ėshtė njėri nga to. Kėngėtari i njohur, ishte njė nga ata djemtė problematikė nė shkollė, qė vinte nga lagjet e Bruklinit dhe kishte probleme me drogėn para se tė gjente rrugėn e tij tė jetės nė hip-hop. Tashmė njė superstar, Xhei Zi ka njė pasuri tė vlerėsuar prej 450 milionė dollarėsh.

Billy Joel
Billi Xhoel e mori diplomėn e shkollės sė mesme 25 vjet pasi e kishte mbaruar atė. Kjo sepse shkolla vendosi t’ia bėnte dhuratė meqė ishte njė nxėnės i famshėm. Megjithatė, ka mbetur nė histori deklarata e tij e famshme pasi mėsoi se nuk arrinte kreditet pėr tė marrė dėftesėn e pjekurisė: “Nėse nuk shkoj tek Universiteti Kolumbia, do shkoj tek Kolumbia Rekords dhe atje s’ėshtė e nevojshme diploma e shkollės sė mesme”. Fitues 6 herė i cmimeve “Grammy”, ai ka shitur mė shumė se 150 milion cd nė botė.

Carl Lindner
Miliarderi Karl Lindner la shkollėn e mesme pėr tė shitur qumesht pėr baxhon e familjes. Nė vitin 1940 ai hapi njė dyqan akulloreje me motrėn e tij dhe dy vellezerit. Pėr hir tė nevojės, Lindner u largua nga bankat e shkollės pėr tė punuar. Tashmė ai ėshtė njė nga njerėzit mė tė pasur nė botė me njė pasuri neto 1.7 miliard dollarė.

Catherine Zeta-Jones
Katherin Zeta Xhons, vajza e rrobaqepėses dhe njė fermeri e la gjimnazin nė moshėn 15-vjecare. Ajo renditet vazhdimisht tek lista e multimilionerėve qė nuk kanė njė diplomė tė shkollės sė mesme. Arsyeja ėshtė e thjeshtė. Qė nė atė moshė, ajo e kishte kuptuar se rruga e saj e jetės ishte aktrimi.

Ben Affleck
Ndėrkohė ka njerėz tė shquar qė janė dorėzuar pak mė vonė nė fakultet. Pėrshembull, aktori dhe skenaristi i filmave, Ben Aflleck hoqi dorė nga universiteti i Vermontit, pasi bėri semestrin e parė. Mė pas, braktisi kolegjin pėr tė ndjekur ėndrrėn e tij, aktrimin.

Ellen DeGeneres
E ka deklaruar pa pikė ndrojtjejeL Nuk ka ndjekur asnjė shkollė tė lartė. Njė nga moderueset mė tė famshme, mė argėtuese dhe tė vleresuara tė talk shoė-ve, Elen De Xheneris, e la pėr sgjysmė universtetin e Nju Orlinsit, pasi mendonte se ishte kohe e ēuar dėm.

Bill Gates, Mark Zuckerber dhe Steve Jobs
Tre njerėzit mė tė famshėm tė teknologjisė janė futur nė histori edhe pėr kėtė. Ata s’kanė diploma, por janė njerėzit qė kanė njė ndikim tė pamohueshėm nė jetėn e qindra miliona njerėzve. Bashkėthemeluesi dhe kreu i “Microsoft”-it, Bill Gates braktisi Harvardin. Po kėshtu edhe Mark Zukerberg, bashkėthemeluesi dhe drejtuesi i “Facebook”. i ndjeri, Stiv Jobs, bashkethemeluesi i “Apple”, rezistoi nė universitet vetėm gjashtė muaj. /tch/
avatar
Lori

Shteti : Every-where
Postime : 64
Kyējet nė forum : 12569
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi