» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dashuria dhe koha

Shko poshtė

Dashuria dhe koha

Mesazh nga Lori prej Sun 17 Feb 2013, 00:31

Na ishte njėherė njė ishull i bukur plot diell, ku tė gjitha ndjenjat nė botė jetonin sė bashku. Ata ishin Lumturia, Hidhėrimi, Dashuria, Kotėsia, Dituria, Zemėrimi dhe shumė tė tjera.
Njė ditė ndodhi ashtu qė tė gjitha ndjenjat e kuptuan se ishulli do tė fundosej. Tani, tė gjithė ata planifikuan tė largohen nga ishulli sa mė shpejt qė tė ishte e mundur. Tė gjithė ata i rregulluan valixhet e tyre pėrveē dashurisė.
“Pse dashuri, a nuk do tė largohesh nga ishulli?”, e pyeti Dituria. “Jo”, u pėrgjigj Dashuria, “do qėndroj kėtu deri nė ēastin e fundit”.
Kur ishulli filloi tė fundoset, Dashuria kėrkoi ndihmė. Ajo e pa Pasurinė qė kalonte nė njė anije. “Pasuri!”, bėrtiti Dashuria. “Tė lutem mė shpėto!. Tė lutem mė bėj pak vend tek anija jote!”, i tha ajo.
“Mė vjen keq Dashuri, nuk ka vend nė anijen time pėr shkak tė thasėve me ar dhe argjend”, tha Pasuria. “Pse nuk e lut Hidhėrimin, se gjithēka qė atij i duhet ėshtė njė shoqe qė t’i kthehet humori”, tha Pasuria duke bėrė shaka.
Pastaj erdhi Hidhėrimi. “Hidhėrim!”, bėrtiti Dashuria “tė lutem mė bėj pak vend nė anijen tėnde!”. “Dashuri, unė jam aq i hidhėruar dhe dua tė rri vetėm!”, tha Hidhėrimi dhe u largua. Pastaj erdhi Kotėsia.
“Dashuri, ti je aq e lagur! Unė s’mund ta fėlliq anijen time tė vogėl e tė lustruar. Mė vjen keq qė s’mund tė tė ndihmoj!”. Mė nė fund Zemėrimi i tha Dashurisė me plot zemėrim: “Ti je budallaqe, mendon se njerėzit kanė kohė pėr ty! Lamtumirė. Mund tė qėndrosh e vetėm nė kėtė ishull!”.
Vetėm atėherė kur Dashuria filloi t’i humbasė shpresat, njė njeri plak e zuri atė dhe e tėrhoqi nė anije. Ata u larguan tė sigurt. Kur ishin nė tokė tė thatė, plaku u larguar para se Dashuria t’i thotė faleminderit.
E habitur, Dashuria e pyeti Diturinė: “Kush ishte ai plaku qė mė shpėtoi jetėn?”. Dituria ju pėrgjigj: “ishte Koha. Vetėm Koha e di vlerėn e dashurisė. Ajo e di se ėshtė ndjenja mė e madhe, edhe pse nuk e ēmojnė pėrherė”.
avatar
Lori

Shteti : Every-where
Postime : 64
Kyējet nė forum : 11834
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria dhe koha

Mesazh nga Katilja prej Sun 14 Apr 2013, 16:31

Bretkosa qė do tė trashet sa njė ka

Bretkosa sa njė ve, pa njė ka sa njė deve, dhe nakari nuk e la, desh tė trashet sa njė ka. Kur vu kėtė gjė ndėr mend, vajti e u shtri nė njė vend, duke ngrėnė e duke
pirė, qė tė fryhet sa mė mirė.
-Shihni, shihni sa u rrita!-, thėrrit e thoshte pėrditė. -Mos u mburr e mos u mbaj-, i thoshin shoqet e saj. -Shihni, nuk jam sa demi- -Jo!, -Shikoni. - Jo, tė themi. - Pa
shikoni kėtė bark, si tė kaut. - Jo, je larg!
-Bretkosa nga marazi, u fry, u fry gjersa plasi. Shumė njerėz nė kėtė botė, thonė se janė tė zotė; si ata qė kanė dhe ata qė s’kanė, pandehnė ēoē janė. Si bretkosa mendohen, mburren e lėvdohen.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7096
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi