» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ushqimet e dėmshme pėr zemėr

Shko poshtė

Ushqimet e dėmshme pėr zemėr

Mesazh nga Lori prej Sun 17 Feb 2013, 18:27

Sėmundjet e zemrės janė ndėr shkaktarėt kryesorė tė vdekshmėrisė nė botė – andaj, ėshtė shumė me rėndėsi tė dihet se cili ushqim ndikon nė shfaqjen ose pėrkeqėsimin e kėtyre sėmundjeve…
1. Prodhimet industriale tė mishit. Salsiēet, suxhuku, proshuta dhe tė gjitha produktet tjera tė mishit pėrmbajnė sasi tė mėdha tė natriumit dhe nitrateve qė lidhen me sėmundjet e zemrės.
2. Mishi i kuq. Sasia e madhe e yndyrave tė ngopura qė pėrmban mishi i kuq mund tė ndikojė keq nė enėt tuaja tė gjakut. Andaj, pėrkundėr faktit se mishi i pastėr ėshtė shumė mė i shėndetshėm se mishi industrial/i pėrpunuar, duhet pasur kujdes me sasinė qė konsumoni.
3. Pica. Pa marrė parasysh tė gjitha ato lavde qė i thuren sė fundi kėtij specialiteti italian, edhe pica ėshtė pėrplot me yndyra tė ngopura. Njė copė e picės, sipas ekspertėve, mund tė pėrmbajė 2/3 e sasisė sė nevojshme tė kėtyre yndyrave pėr njė person.
4. Margarina. Yndyrat me tė cilat ėshtė e pasur margarina e bėn vajin vegjetal mė tė dendur – qė nė organizmin tonė rritė masėn e kolesterolit tė keq (LDL) – ndėrsa zvogėlon nivelin e kolesterolit tė mirė (HDL). Mos iu besoni reklamave pėr margarinėn qė ‘zbret’ kolesterolin.
5. Ushqimi i fėrguar. Vajrat qė shėrbejnė pėr fėrgimin e ushqimit janė tė dėmshme – ndėrsa rreziku ėshtė edhe mė i madh sepse, vaji nuk ndėrrohet pas ēdo fėrgimi por shėrben pėr disa tė tillė. Kjo dukuri ėshtė e pranishme sidomos nė restorante.
6. Pijet e gazuara. Sheqeri qė vjen nga kėto pije ėshtė po aq i dėmshėm pėr zemėr, sa dhe yndyrat e dėmshme qė i fusim nė organizėm. Sipas studiuesve, njė pije e gazuar nė ditė, rrit rrezikun e sulmit nė zemėr pėr 20%. /Dukagjini.com/
avatar
Lori

Shteti : Every-where
Postime : 64
Kyējet nė forum : 11834
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi