» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pagjumėsia nganjėherė ėshtė e mirė

Shko poshtė

Pagjumėsia nganjėherė ėshtė e mirė

Mesazh nga Lori prej Sun 17 Feb 2013, 18:29

Gjumi i mirė nuk ėshtė ilaē pėr ēdo problem qė kemi, pohojnė shkencėtarėt – qė kanė konstatuar se, gjumi mund tė ruajė edhe kujtimin e hidhur, pėr shkak tė sė cilit, mė vonė, njė person mund tė ndjehet edhe mė keq.
Ekspertėt kanė arritur nė kėtė konstatim pas njė testi – gjatė tė cilit njerėzit janė ballafaquar me njė pėrjetim shqetėsues ose traumatik. Personat e anketuar nė kėtė studim, tė cilėt – pas pėrjetimit nė fjalė – kanė qėndruar tė zgjuar 12 orė nė vijim, ishin mė pak tė shqetėsuar emocionalisht.
Neurologėt nga Universiteti Masaēusets vlerėsojnė se kjo gjė ka logjikė, pasi qė, funksioni i gjumit ėshtė tė ruajė memorien, madje – dhe nėse bėhet fjalė pėr ndonjė traumė.
Gjatė kėtij hulumtimi, 106 meshkuj dhe femra kanė shikuar fotografi, disa prej tė cilave ishin neutrale, disa sosh negative, ku pasqyroheshin dhuna, lufta dhe aksidentet nė komunikacion. Tė anketuarit mė pastaj e kanė vlerėsuar/notuar reaksionin e tyre emocional nga njė deri nė nėntė.
Dymbėdhjetė orė mė vonė, hartuesit e kėtij studimi sėrish ua kanė treguar fotografitė tė anketuarve – disa tė reja, disa tashmė tė para – ndėrsa ata duhej tė tregonin nėse e kishin parė ndonjė fotografi mė parė dhe pėrsėri tė vlerėsonin reaksionin emocional.
Gjysma e tė anketuarve i kishin shikuar kėto fotografi gjatė dy ditėve, dhe nė ndėrkohė kishin fjetur – ndėrsa grupi tjetėr, galerinė e parė tė fotografive e kishte shikuar nė mėngjes, ndėrsa galerinė tjetėr nė mbrėmje – dhe nė ndėrkohė nuk kishin fjetur fare.
Ata qė nė ndėrkohė kishin fjetur, ishin shqetėsuar njėsoj ose dhe mė shumė kur i kishin parė fotografitė pėr herė tė dytė – nga ana tjetėr, ata qė kishin mbetur tė zgjuar, kishin reaguar mė pak emocionalisht kur e kishin parė galerinė pėr tė dytėn herė.
Shkencėtarja dr. Rebecca Spencer ka thėnė se me kėtė hulumtim ėshtė vėrtetuar se, gjumi e ruan memorien por edhe reagimin emocional, me tė cilat dispononin tė anketuarit gjatė njė situate tė caktuar – qė paraqet gjysmėn e tė anketuarve.
Doktoresha Spenser dhe kolegėt e saj do tė kryejnė edhe disa hulumtime shtesė – pėr tė konstatuar se sa ėshtė koha e nevojshme pėr tė qėndruar i zgjuar. Tash pėr tash supozohet qė periudha e tė qėndruarit tė zgjuar duhet tė jetė proporcionale me traumėn e pėrjetuar. /Dukagjini.com/
avatar
Lori

Shteti : Every-where
Postime : 64
Kyējet nė forum : 11927
Regjistruar mė : 14/09/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi