» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Interneti ndikon keq nė disponimin e njerėzve

Shko poshtė

Interneti ndikon keq nė disponimin e njerėzve

Mesazh nga Naki prej Tue 19 Feb 2013, 20:12

Shkencėtarėt pohojnė se shfrytėzimi i tepruar i internetit mund tė rezultojė me simptomat e ngjashme sikur te personat qė konsumojnė drogėn. Sipas tyre, me disponim tė keq janė njerėzit qė zakonisht kalojnė orė tė tėra duke surfuar nė internet.
Pas njė studimi tė kryer – shkencėtarėt kanė konstatuar se, mu sikurse qė ndodhė te pėrdoruesit e drogės, tė cilėve u kthehet disponimi i mirė pasi tė konsumojnė drogėn, njėsoj ndodhė edhe te njerėzit e varur nga interneti – kur atyre iu lejohet qasja e sėrishme nė internet.
Ky studim ėshtė kryer nė Universitetin e Sėanseat, ku kanė marrė pjesė 60 vullnetarė tė moshės mesatare rreth 25-vjeē.
“Rezultatet tona tregojnė se, gati gjysma e njerėzve tė rinj kalojnė aq shumė kohė nė internet sa qė kjo gjė ka ndikim negativ nė aspektet tjera tė jetės sė tyre. Kur ndalen sė pėrdoruri internetin tek ata shfaqet disponimi i keq – mu sikurse tė njerėzit qė pėrdorin drogėn. Kėto rezultate, dhe disa studime tė mėhershme pėr funksionimin e trurit, tregojnė se pėrdorimi i tepruar i internetit ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e njerėzve”, ka bėrė tė ditur profesori Phil Reed.
Vullnetarėt fillimisht kishin bėrė njė sėrė testesh psikologjike – pėr tė konstatuar nivelin e varshmėrisė sė tyre ndaj internetit, si dhe nivelet e disponimit, shqetėsimit dhe depresionit. Mė pastaj, atyre iu ėshtė lejuar qasja e sėrishme nė internet – kur dhe janė ri-testuar, raporton Daily Mail.
Sipas shkencėtarėve, shfrytėzimi i internetit ka pasur ndikim tė pabesueshėm nė mesin e personave qė ishin tė karakterizuar si tė varur nga interneti.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19262
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi