» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


10 tė vėrteta interesante rreth ėndrrave!

Shko poshtė

10 tė vėrteta interesante rreth ėndrrave!

Mesazh nga Albanian_Girl prej Mon 11 Mar 2013, 00:33

Ju paralizoheni kur flini: nėse doni besojeni e nėse doni jo por njeriu ėshtė pothuajse i paralizuar gjatė gjumit. Kur flini shihni shumė ėndrra. Nė ėndėrr mund tė fluturoni, tė notoni e tė tjera. Shkaku i mos-bėrjes sė kėtyre veprimeve fizikisht ėshtė njė hormon. Kur flemė truri e lėshon kėtė hormon duke ju paralizuar. Nė rast tė lėshimit tė pakėt tė kėtij hormoni mund tė ndodhė qė personi t’i realizojė veprimet e ėndrrės me muskujt fizikė.

Nxitėsit e jashtėm ndikojnė nė ėndrrat tona: kėtė do ishte mė mirė ta shpjegonim me njė shembull. Nėse fizikisht keni etje atėherė mundėsia mė e madhe ėshtė tė shihni ujė apo gjėra tė ngjashme me tė nė ėndėrr.

Efekti i lėnies sė cigares: sipas njė studimi tė njė reviste 33 % e duhanpirėsve shohin tė paktėn 1 ėndėrr. Dhe kėto ėndrra zakonisht pėrmbajnė ndjenja negative dhe keqardhjeje.

Edhe kafshėt shohin ėndrra: nė njė studim tė realizuar mbi kafshė tė ndryshme ėshtė pare se edhe nė trurin e kafshėve krijohen dallgė tė trurit gjatė gjumit ashtu si tek njeriu. Kur shihni njė qen do tė vini re se do tė lėshojė zėra tė ndryshėm gjatė ėndrrės nė tė cilėn i ėshtė vėrsulur diēkaje.

Ėndrrat nuk janė tė gjitha me ngjyra: 12 % e ėndrrave tė personave qė cilėt mund tė shohin janė bardh e zi. Ndėrsa pjesa tjetėr janė ėndrra me ngjyra.

Ėndrrat janė pasqyrim i gjėrave qė dimė: truri ynė nuk krijon fytyra tė reja. Nė ėndrra shohim fytyrat e para mė parė por nuk mund t’i mbajmė mend.

Ėndrrat mund tė pėrsėriten: edhe pse mund tė shihen disa herė shumica e ėndrrave mund tė pėrsėriten disa here. 70 % e femrave dhe 65 % e meshkujve pohojnė se e kanė parė disa here tė njėjtėn ėndėrr.

Tė gjithė shohin ėndėrr: tė gjithė personat tė cilėt nuk kanė ndonjė problem serioz psikologjik shohin ėndrra. Ato qė thonė se nuk shohin ėndrra nė tė vėrtetė nuk i mbajnė mend.

Nuk mbani mend 90 % tė ėndrrave: pas zgjimit njerėzit harrojnė gjysmėn e ėndrrės brenda 5 minutave dhe 90 % tė saj brenda 10 minutave.

Edhe tė verbrit shohin ėndrra: personat tė cilėt kanė lindur tė verbėr nė ėndėrr shohin pamje tė ndryshme. Nėse personi ka lindur i verbėr atėherė pėrdor shqisat e zėrit, prekjes, nuhatjes dhe tė tjera. Ai sheh ėndrra duke pėrdorur kėta ndjenja.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11930
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 tė vėrteta interesante rreth ėndrrave!

Mesazh nga benita krusha prej Wed 13 Mar 2013, 15:56

e ka dikush idene qfar do te thot te shohesh ender sikur po zgjohesh nga gjumi dhe rreth vetes veren thonjt e tu te shperndare gjithandej, dhe fillon ti mbledhesh derisa te zgjohesh ne realitet.
E kam pare kete enderr para 2 netesh :/

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8816
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi